Elif Didem Danacıoğlu

Elif Didem Danacıoğlu

65 yaş üstünün nedir bu çektiği?

2023.10.16 18:18 - Son Güncellenme: 2023.10.16 20:09
A

Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği'nin (TÖHOB) almış olduğu bir karar var.

Gelin bir hatırlayalım ve sonra devam edelim.

65 yaş üstü vatandaşların da olduğu ücretsiz taşıma hakkı olan 18 farklı grup hakkında karar alarak, Türkiye genelindeki tüm özel halk otobüslerinin yalnızca her ayın 1'i ile 4'ü arası ücretsiz yolcu taşıyacağını bildirdi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın özel halk otobüslerine olan desteğini yetersiz bulduklarını ve söz konusu desteklerin sadece 2 günlük maliyetlerini karşıladığı öne sürüldü.

Aynı zamanda da kendilerinin bugüne kadar fedakârlık yaptığını fakat son raddeye geldiklerini ekledi Birlik...

Kendi açılarından haklılıklarını ortaya koyuyorlar, fakat ortada bir mevzuat var.

Hatırlatmak amacıyla bir kere daha mevzuatın altını çizelim.

Sonra emeklilerimiz, 65 yaş üstü büyüklerimiz...

Haliyle bir yerden bir yere gitme ihtiyacı doğuyor. Hastaneden bankaya vs...

Belki de bulunduğu ortamdan çıkıp kısa bir mola için soluklanmak istiyor. Olamaz mı?

Zaten bu hayat pahalılığında insanlar hiçbir yere gidemiyorken, bu imkânda mı ellerinden alınsın?

Taksiye binse indi - bindi ücreti 50 TL.

Özel halk otobüsüne binse tam ücret 13,50 TL.

7 bin 500 TL emekli maaşı.

Şimdi emekli bu durumun altından nasıl kalksın?

65 yaş üstüne ayıp değil mi?

"Bakanlığın verdiği 2 günlük taşıma desteğine biz de 2 günlük bir fedakârlık yapalım. Daha önce açıkladığımız dört grup dışında kalan ve ücretsiz seyahat hakkı olan 18 farklı gruptaki yolcularımızı her ayın 1'i ile 4'ü arası taşıyalım. Geri kalan kısımdan da rica ediyorum. Lütfen kamu araçlarını kullansınlar. Türkiye genelindeki tüm özel halk otobüsleri yalnızca ayın 1'i ile 4'ü arası ücretsiz yolcu taşıyacak. Geriye kalan 26 gün taşımayacak" demiş Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB) Başkanı Ercan Soydaş...

Yani gelecekseniz ayın 1'inden 4'üne kadar.

4 gün hizmet verebiliriz sonrasında ise başka yollar bulun.

Kamuya gidin ve onların araçlarıyla ücretsiz gezin, ama bize gelmeyin rica ederiz diyorlar.

Ne dersiniz?

Peki, Bursa nasıl değerlendiriyor?

SADİ EREN: BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAYESİNDE AYAKTA KALIYORUZ!

Bursa Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası Başkanı Sadi Eren ile görüştüm.

Yapılan açıklamayı nasıl değerlendirdiğini sordum.

"Bizlerde TÖHOB'a üyeyiz. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın göreve gelmesiyle 2018 yılında güzel bir protokol imzalandı. Ücretsiz, indirimli, aktarmalı, öğrenci, 65 yaş üstü gibi düşünmeden makineye kartı değen her yolcumuzu tam ücret üzerinden destek alıyoruz. Belediye karşılıyor ve emeğimizin karşılığını alıyoruz. Bu desteği vermese esnaf ayakta kalamaz."

"DESTEK OLMASA HİZMET VEREBİLMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL!"

"Açıklanan karar, maliyetleri karşılamadığı için yaşanmaktadır. Bende ödeneğimi alamasam, benimde taşımak gibi bir şansım yok! Artan maliyetlerden dolayı ayakta kalabilmemiz için destek alıyoruz. Destek olmasa bu hizmeti verebilmemiz mümkün değil" diyor.

Otobüse binmek için duraklarda bekleyen 65 yaş üstü vatandaşları görünce kafasını çevirip yola devam eden ve söylenen şoförlerin varlığından bahsettim.

"Sanki bazı şoförlere eğitim şart!" diye ekledim.

Başkan Eren, "Onları yolda bırakmıyoruz, mağdur etmiyoruz" diyor.

Her ne kadar böyle bir şeyin imkânsız olduğunu söylese de maalesef sıkıntılar var.

Ücret kaynaklı olmadığını ifade ediyor.

Projelerinin içerisinde şoförlere eğitimlerin devam ettiğinden, psikoteknik belgesi olmayan hiçbir araç sürücüsünün çalışmasının yasak olduğundan, Burulaş tarafından verilen şoför kartına sahip olduklarından, disiplin kurulları olduğundan ve gerektiğinde cezai işlem ve yaptırımlar uygulandığından bahsetti.

Son olarak...

Bursa Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası Başkanı Sadi Eren, Büyükşehir Belediyesi desteklediği sürece Bursa'da ücretsiz toplu ulaşımda sıkıntı yaşanmayacağını söylüyor.

"Fakat destek kesilirse bu maliyetlerle olmaz!" diye de ekliyor.

A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları