''Fiziksel aktivite Alzheimer'a kalkan oluyor'' "Fiziksel aktivite Alzheimer'a kalkan oluyor"

Fiziksel aktivitenin beyinde yeni nöron oluşumunu sağlayarak Alzheimer riskini en aza indirdiğini belirten Prof. Dr. Mehmet Ünal, "Yeni nöronların çocukluk döneminde oluştuğu bilinirdi. Araştırmalar düzenli egzersizin yeni nöron oluşumunu sağlayarak unutkanlığı engellediğini gösterdi" dedi.

Hastalıklar elden ele geçiyor! Hastalıklar elden ele geçiyor!

Özellikle mevsim geçişlerinde artan soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyon vakalarının önüne geçmek için öncelikle el hijyenine özen göstermek gerektiğine dikkat çeken Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Asuman Çalışkan, hastalıkların birçoğunun elden ele geçtiğine vurgu yaptı.

Menopoz sonrası için kaliteli yaşayın Menopoz sonrası için kaliteli yaşayın

Prof. Dr. Ramazan Dansuk, menopoz sonrasında sağlığın korunması ve kaliteli bir yaşam için diyet ve yaşam biçiminin çok önemli olduğunu söyledi.

Erkek kısırlık testine Türk damgası Erkek kısırlık testine Türk damgası

Çalışmalarını ABD'deki Stanford Üniversitesinde sürdüren Türk bilim adamı Prof. Dr. Utkan Demirci ve ekibi, giderek artan erkek kısırlığının teşhisinde kullanılabilecek test geliştirdi.

Anne sütü alan bebekte lösemi riski yüzde 20 azalıyor Anne sütü alan bebekte lösemi riski yüzde 20 azalıyor

Anne sütü alan bebeklerde, lösemi riskinin yüzde 20, ishal sıklığı ve hastaneye yatış oranının yüzde 72, zatürre oranının yüzde yüzde 57 oranında azaldığı ortaya konuldu.

Öğrencilerin kullandığı dopingler sağlığı tehdit ediyor Öğrencilerin kullandığı dopingler sağlığı tehdit ediyor

Dünyada gençlerin doping kullanımı artıyor. Ancak bu ilaçların ne kadar sağlıklı olduğu henüz belli değil. Öte yandan, Türkiye'de de yaygınlaşan bu ilaçları kullanmaya ailelerin çocuklarını yönlendirmesi de dikkat çekiyor.

Dikkat! Grip ölüme yol açıyor Dikkat! Grip ölüme yol açıyor

Dr. Başak Burgazlıoğlu, "Grip virüsü vücudumuza solunum yolu ile girer. Yaklaşık 1-3 gün içinde de hayatımızı zorlaştıran semptomları ortaya çıkarır. Enfeksiyon yaklaşık 7-10 gün devam eder. Aslında basit, geçici bir hastalık olarak görülmekle beraber son dönemlerde vücut direnci düşük olan bireylerde ölümlere sebep olmaktadır. Grip virüsünü taşıyan kişilerle aynı ortamda bulunan ve havayı soluyan kişiler risk altındadır. Hasta olan kişinin soluması, konuşması, öksürmesi veya hapşırması ile havaya karışan virüsler, sağlıklı kişiler tarafından solunum yoluyla alınır" dedi

Hamilelik depresyonuyla başa çıkmanın yolları Hamilelik depresyonuyla başa çıkmanın yolları

Kadın hayatındaki en özel dönemler arasında yer alan hamilelik, hormon dengesinin değişmesi nedeniyle duygu durum değişikliklerini de beraberinde getiriyor. Bu dönemde ivme kazanan belirsizlikler ve kaygılar nedeniyle de zaman zaman depresyon kaçınılmaz olabiliyor.

Bu yöntem ile kabızlık tarihe karışıyor Bu yöntem ile kabızlık tarihe karışıyor

Bir cihaz aracılığıyla bağırsaklara su verilip alınarak yapılan bağırsak temizliği olan kolon hidroterapinin birçok sağlık sorunlarına şifa olduğunu kaydeden Dr. Mustafa Eraslan, kolon hidroterapi ile birçok hastalıktan kurtulmanın mümkün olduğunu söyleyerek, kabızlığın da tarihe karışacağını belirtti.

Organik diş macunlarına olan talep yüzde 400 artış gösterdi Organik diş macunlarına olan talep yüzde 400 artış gösterdi

 E-TİCARET platformu Hepsiburada, okula dönüş döneminin ardından, öğrencilere yönelik hijyen ürünlerine olan talebi inceledi. Verilere göre; çocuklara hijyen sağlayan ürünlerden sabunlar yüzde 78, klozet örtüleri yüzde 100, organik diş macunları yüzde 400 oranda artış gösterdi.

Daha Fazla Haber
Yükleniyor