Canan Karatay'dan Ramazan tavsiyeleri Canan Karatay'dan Ramazan tavsiyeleri

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, aç kalınarak, sahura kalkmadan oruç tutmanın son derece sakıncalı olduğunu belirterek, "Kişiler bu dönemde kilo verseler bile -ki genellikle ramazanda bazı kişiler kilo vermek amacıyla oruç tutmaktadır- bu doğru değildir ve son derece sakıncalıdır. Bilimsel olarak, bu olay karaciğer ve pankreası yorup, yağlandırdığı için sağlığa zararlı olmaktadır" dedi.

Şeker hastaları oruç tutabilir mi? Şeker hastaları oruç tutabilir mi?

Oruç tutmak, kan şekeri dengesini ciddi oranda etkileyebiliyor. Bu nedenle şeker hastası olan vatandaşlar, oruç tutmalarının bir sakıncası olup olmadığını merak ediyor. Peki, uzmanlar bu konuda neler söylüyor? Şeker hastası oruç tutabilir mi? Diyabet hastalarının dikkat etmesi gerekenler neler? İşte, detaylar!

''İftardan sonra 30 dakika yürüyün'' "İftardan sonra 30 dakika yürüyün"

Diyetisyen İrem Yıldıran, "İftardan sonra hafif egzersizler ya da 30 dakikalık yürüyüşler yapılmalıdır" dedi.

Bikini vücudu egzersizleriyle yaza fit girin! Bikini vücudu egzersizleriyle yaza fit girin!

Fit bir bikini vücuduna sahip olmak ve yazın keyfine varmak için spor salonlarına yazılıp, zorlu egzersiz programları uygulamanıza gerek yok. Düzenli olarak yapacağınız bikini egzersizleriyle bunu kolayca başarabilirsiniz!

SMA hastalarına ilaç temini aileleri sevindirdi SMA hastalarına ilaç temini aileleri sevindirdi

Sağlık Bakanlığının hastaların ilaçlarının teminiyle ilgili açıklaması, Eskişehir'de yaşayan SMA hastası çocukları olan aileleri sevindirdi.

Ramazan'da sağlıklı beslenmenin 5 altın kuralı Ramazan'da sağlıklı beslenmenin 5 altın kuralı

Uzman Diyetisyen Gülçin Ergazi, Ramazan'da sağlıklı beslenmenin beş altın kuralını anlattı.

Uyku apnesine dikkat! Hafife almayın Uyku apnesine dikkat! Hafife almayın

Uzmanlar, Uyku apnesinin ise ciddi komplikasyonlara, sosyal sorunlara ve iş gücü kaybına sebep olabileceğini söyledi. 

''Ciddi kalp hastasıysanız oruç tutmayın'' "Ciddi kalp hastasıysanız oruç tutmayın"

İstanbul Cerrahi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Gülsüm Bingöl, Ramazan ayında en fazla kalp krizinin iftardan sonraki saatlerde olduğunu belirterek ciddi kalp hastalığı olan hastalara oruç tutmayı önermediklerini söyledi.

2,5 yaşında ve tam 50 kilo; ailesi 15 bin liralık ilaç masrafı için SGK'dan yardım istiyor 2,5 yaşında ve tam 50 kilo; ailesi 15 bin liralık ilaç masrafı için SGK'dan yardım istiyor

Hastalığı nedeniyle 2.5 yaşında 50 kiloya ulaşan Hüseyin bebeğin ailesi, tedavide kullanılan ve kutusu 15 bin lirayı bulan ilacın SGK listesine alınmasını istiyor.

Orucunuzu çorba ile açmayın Orucunuzu çorba ile açmayın

Uzmanlar, iftar yaparken çorbanın sona bırakılması gerektiğini söyleyerek, "Katı bir malzemeyi sıvı dolu bir tencereye koyarsak onu eritmek zor olur. Fakat ezilmiş bir malzemeye yavaş yavaş sıvı ilave edersek daha rahat eritiriz" dedi.

Daha Fazla Haber
Yükleniyor