Elif Didem Danacıoğlu

Elif Didem Danacıoğlu

50 bin tonluk mermerler böyle satıldı!

2022.11.24 20:08 - Son Güncellenme: 2022.11.24 20:08
A

Doğal taş sektörünün heyecanla beklenen buluşması Bursa Uluslararası Blok Mermer Fuarı'nı ziyaret etmek için soluğu TÜYAP Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde aldık. 

Pandemi sonrası sektördeki son gelişmeleri gözlemleyecek olmanın heyecanıyla, birazda 2015 yılı ve sonrasındaki o talep yoğunluğunu da merak ettim. 

Gezdiğim stantlar da neler mi gördüm?

23 - 26 Kasım 2022 tarihleri arasında fuarın 185 firmanın katılımı ile 50'nin üzerinde ülkeden yaklaşık 1200 iş insanını ağırlaması planlanıyor. 

Ayrıca 50 bin metrekarelik alanda her biri 50 bin ton ağırlığındaki 2 bin 200 blok mermerin sergilendiği organizasyonun, önceki yıllarda olduğu gibi birçok dış ticaret bağlantısına sahne olması bekleniyor.

Fuara 2 bin tırla 2 bin 200 blok mermer getirilmiş. 

Bu mermerlerin piyasa değeri 8 ila 10 milyon dolar. 

Tonu 100 dolardan başlayıp 1000 dolara kadar çıkan taşlar vardı. 

Böylesine büyük bir ticaret hacmi, döviz anlamında da büyük katkılar sağlayacaktır.

Hatta ilk gününde sergilenenlerin yüzde 65'i satılmış.

Bu fuarın en önemli özelliği dünyada tek olması... 

Yani dünyada İtalya'da, İspanya'da ve Çin'de mermer fuarları yapılıyor, fakat sadece blok mermer olarak kapalı alanda yapılan tek fuar olarak söz ediliyor.

Bu yıl da stantları gezerken çok sayıda firmanın dikkat çeken yeniliklerine şahit oldum.

Öncelikle şunu belirteyim...

Kovid-19 salgını nedeniyle 2019'da ara vermek zorunda kalınan organizasyonda 3 yıl aradan sonra yeniden alıcılarla firmaların buluşmasında ilgi vardı, fakat 2015 ve sonrası gibi ilginin oldukça yüksek olduğunu göremedim.

Stantları gezerken blok mermerciler ile sohbet ettim.

Mermercilerle birlikte ekonomi gündemine de değindik. 

Fuara katılan sektörün tüm paydaşlarının ortak gündemi ekonomi, faiz kararı, enflasyon ve sorunu ise finansmandı.

Mermerciler de, son dönemde ekonomik gelişmeler ışığında yaşanan finansmana erişimdeki sıkıntının işlerini zora soktuğunu ifade ettiler.

Deyim yerindeyse hesap, kitap şaşmış durumda.

Dolayısıyla ekonomide sorunların arttığı bir dönemdeyiz.

Mermer sektörünün sorunları arasında ruhsatlandırma, maliyet artışları, enerji ve navlun maliyetleri gibi sorunlar da dile getirildi.

Öte taraftan blok mermerde Çin pazarına fazla bağımlıyız. Çünkü Çin'deki konut ve inşaat sektöründeki yavaşlamadan etkilendiklerini ekliyor mermerciler. 

Tabi küresel resesyonla karşı karşıya kalındığı dönem ihracatı zorluyor.

Son dönemde elektrik, akaryakıt, navlun fiyatlarının etkisi başlı başına bir sorun zaten... 

Sektörde üretim potansiyeli olmasından dolayı ruhsat sayısının arttığı, fakat pazarın aynı oranda artmadığına da değindiler.

Ayrıca şu anda mevcut işletme ruhsatı kadar bekleyen ruhsatta varmış. Hatta koşullar elvermediği için ruhsatların bir kısmının da işletmeye dönüşmediği de söylenenler arasında. 

Türkiye ekonomisinin en önemli sorunları arasında cari açık ve döviz var. Bu konuda da doğal taş ve mermer en hızlı şekilde ihracata dönüşebilecek ürün.

Birçok sektörde ihracat ithal girdiye bağlı kalmakta, fakat mermer ihracatında bu sorunun olmadığının da altı çizildi.

Mermer sektörü ülke ekonomisi için olduğu kadar bölgemiz için de büyük öneme sahip. 

Ülke olarak blok mermerde dünya lideriyiz, dünya rezerv varlığının yüzde 40 kadarı bizde. 

Türkiye'nin 5 milyar metreküp rezervi var. 

200 milyon dolarlardan neredeyse 2,5 milyar dolarlara geldi sektör. 

800 maden ocağı, 1500'ün üzerinde şirket var. 

7 bin irili ufaklı atölye bu sektörde Türkiye ekonomisine katkı koyuyor.

Türkiye şu anda dünya doğal taş üretiminde 10 büyük üreticiden biri konumuna geldi. 

Ayrıca Türkiye'nin 2 milyar dolarlık mermer geliri olan İtalya'yı yakaladığı da belirtiliyor.

Türkiye'de maden sektörü yıllık 6 milyar dolar seviyelerinde ihracat gerçekleştiriyor. 

Blok Mermer Fuarı'ndan notlarım bu şekilde...

Özetle...

Her sektörde olduğu gibi ekonomideki sorunlara değinilse de,  fuarın ilk gününde mermercilerden blok mermerlerin yarısından fazlasının satıldığı yönünde vurgular ön plana çıktı.

Ekonomik durgunluğa rağmen 2 bin tır ile fuara gelen 2 bin 200 blok mermerin yarısından fazla satışı mermercileri heyecanlandırdı. 

Yüzler gülüyordu...

A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları