Elif Didem Danacıoğlu

Elif Didem Danacıoğlu

400 milyar liralık doping

2023.04.18 18:37 - Son Güncellenme: 2023.04.18 18:37
A

250 milyar liralık KGF limiti toplam 400 milyar liraya yükseltildi.

Bunun ise 50 milyar lirasının doğrudan deprem bölgesine aktarılacağı bilgisi duyuruldu.

İş dünyasının çek, finansman erişimi, yüksek faiz ve banka kredileri ile ilgili sorunlarını her daim yazdım.

Öte taraftan da iş dünyasının destek taleplerini...

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin sinyalini verdiği KGF paketlerinin hacmindeki artış umarım can suyu olur.

Kızmak yok!

Geçmiş yılları hatırladım...

İş insanının finansmana erişimini kolaylaştırmak adına çok başarılı bir Kredi Garanti Fonu (KGF) politikası uygulamıştı.

O dönem bazı uyanık iş insanları da ne yapmıştı?

Hatırlatayım...

KGF teminatlı dağıtılan desteğin büyük bölümü yatırıma değil, iş insanları tarafından kata, arabaya ve dövize gitmişti.

Kısaca bazı iş insanları tarafından çarçur edildiği ve sistemi kendine çevirmeyi buldukları dillere düşmüştü.

Neredeyse paranın yüzde 60'ı amacı dışında kullanılmıştı.

Duymadık mı?

Daha sonra sistem tekrardan ele alındı, iş insanlarının parayı nereye yatıracağı sıkı denetlenmeye başlandı.

Hatta kredi çekecek iş insanına faturalandırma zorunluluğu getirildi.

Sonra kredi çekenin kullanacağı yere banka ödeme göndermeye başladı.

Para gerçek ihtiyaç sahibi iş insanına; yani üretim, yatırım, istihdam sağlayana can suyu olmaya başladı.

Evet...

Finansmana erişim zorlaştı, hatta bugünlerde daha da zorlaştı.

Kredilere ve finansmana erişim zorlaştırdığı zaman ticari hayat da bloke oluyor.

Bu durum üretimi de etkiliyor.

Finansman olmayınca hammadde girişinde yavaşlama yaşanıyor.

Üretim, hammadde ve finansman demek...

Piyasalara can simidi değil, can suyu olacaktır.

Tabi beklenti gerçek ihtiyaç sahiplerinin kullanması yönünde...

Yatırımcıların bankalarda yeterli finansman kredileri veya teminatları olmadığı için kilitlenmeye giden sistemi açmak için anahtar durumundaki Kredi Garanti Fonu'nun (KGF) amacına ulaşması ve tekrar doğru yatırımcılara kullandırılması konusunda özen gösterilmesi önemli.

Kredi paketinin, işletmelerin finansmana erişim sıkıntılarının doruğa çıktığı bir dönemde limitin yükseltilmesi isabetli bir karar.

Deprem bölgesi iş insanının da KGF yöneticilerinden bir dizi talepleri vardı.

Özellikle bölgede çek konusunda karmaşık süreç devam ediyor.

Daha önce yazmıştım çoğu çek ödenemiyor.

Hatta sistemde yaşanacak tıkanıklığın sadece deprem bölgesini değil, Türkiye'yi etkileyeceği...

Krediye ulaşım noktasında kolaylıkların sağlanmasını talep etmişti insanları...

Deprem bölgelerinin yeniden inşa edilebilmesi ve kalkındırılması için iş insanları ve yatırımcılar açısından kredi limitlerinin yükseltilmesi önemliydi.

Ekonomiye 400 milyar lira doping olacaktır.

O yüzden KGF yöneticilerinin eline sağlık diyelim.

A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları