Elif Didem Danacıoğlu

Elif Didem Danacıoğlu

1,5 milyar dolarlık ticaret!

2023.12.01 18:27 - Son Güncellenme: 2023.12.01 18:27
A

Makine önemli ihracat kalemlerimiz arasında yer alır.

İhracatta en fazla döviz kazandığımız sektör.

Yılın ilk 10 ayında 23,4 milyar dolarlık makine ihracatı gerçekleştirdik.

Yılsonu itibariyle 28 milyar dolara yakın bir ihracat rakamına ulaşacağı tahmin ediliyor.

Sektör, ülke ekonomisinde kilit büyüme faktörleri arasında ve sanayileşmenin de itici gücü.

Tabi imalat sanayi içindeki önemi giderek artıyor. Üretim, kalite ve rekabetçiliği doğrudan etkiliyor.

Türkiye, Avrupa'nın en büyük 6. makine üreticisi konumunda. Bursa ise, sektörün en yoğun faaliyet gösterdiği başlıca şehirler arasında yer alıyor.

Teknolojik yeniliklerle birlikte sürekli gelişen, ekonomiye yön veren, sanayileşme ve kalkınmaya öncülük eden, geniş yan sanayi ağına sahip, katma değer oluşturan, istihdama ve ihracata katkı sağlayan yani dur durak bilmeyen dinamik bir sektör...

Bizim makine üreten işletmelerimiz büyük işletmeler.

İleri teknoloji uygulama, araştırma-geliştirme ve yenilik yapma imkânları yüksek işletmeler.

Gelelim makineciler için önemli buluşmaya...

Bugün, makine imalat sektörünü bir araya getiren BUMATECH Bursa Makine Teknolojileri fuarını ziyaret ettim.

Tabi yalnız değildim, sektörün imalat tarafında önemli emek ve tecrübeleri olan ve fuar için İstanbul'dan Bursa'ya gelen makine sanayicisi ile birlikte fuarı gezme fırsatım oldu.

Örneğin;

Robotik sistemlerden 3 boyutlu yazıcı ve tarayıcılara, makineler sac işleme, lazer işleme, otomasyon, yazılım gibi farklı ürün gruplarından fiber lazer optik kesim makinelerine ve CNC tezgâhlara kadar son teknoloji inovasyon ürünlerini gördük.

400'ü aşkın firmanın 600'den fazla farklı ürünü sergilediği fuarda, 1,5 milyar dolarlık ticaret öngörülüyor.

BUMATECH'ten beklenti büyük!

Yavaşlayan piyasaya hareket katması bekleniyor.

Bursa'daki sanayicilerin yoğun olmasından dolayı çok iyi bir fuar olarak ifade ediliyor. 

Hatta İstanbul'un da önüne geçeceğinden söz edilirken, yabancı müşterilerin yoğunluğuna da vurgu yapılıyordu.

Ziyaretlerin satışa dönüşeceği öngörülüyor.

Takım tezgâhları sektöründe Türkiye'nin iç pazarında yaklaşık 2 milyar dolarlık bir makine kullanımına ulaşılacağı düşünülürken, ihracat tarafında da yaklaşık 500 milyon dolarlık ihracat bekleniyor.

Öte taraftan iş makinelerinin yüksek enflasyon ortamında yatırım aracı oluşturduğundan söz edildi. Deprem bölgesinin yeniden inşasının talebi yukarı yönlü desteklediği yönünde...

Özetle...

Sanayiciler, verim aldıklarını ifade ediyorlar.

Pandemi sonrasındaki hızlı büyümenin ardından, küresel enflasyonla mücadelede kademeli olarak devreye alınan sıkı para politikalarının etkilerini daha fazla hissetmeye başladıklarını da söylüyorlar.

Yerli imalatı koruyacak ilave tedbirlerin altını çiziyorlar.

Makine ihracatında ilerlemenin yolu iyi yetişmiş insan gücünün olması.

Yetişmiş insan gücü olmaması sadece yabancı yatırımcının ülkeye gelmesini engellemiyor, yerli üretimi de engelliyor.

Makine üretimi için Çin'e giden yabancı sermayeyi Türkiye'ye çekmeye mecburuz.

Küçük bir not daha...

Makine sektörü ihracatının yeterli seviyede olmadığından yakınan da var.  

Yani haksız da değiller...

Fuar notlarımın sonuna gelmişken, son bir kaç paylaşımla yazımı sonlandırmak istiyorum.

Makine sektöründe teknolojik gelişmeler oldukça hızlı ilerliyor.

Dolayısıyla teknolojiyi kendi üreten bir ülke haline gelmek, rekabette öncü olmak için gerekli şartlar arasında.

Bununla birlikte yurtdışından makine ithal etmek yerine kendi üreten bir ülke konumuna gelmek, Türkiye'nin yüksek cari açığının düşürülmesine de katkı sağlayacaktır.

Bu potansiyele sahip bir ülkeyiz.

Ayrıca sektörde yer alan firmaların finansal kaynak bulma konusunda yaşadığı sorunlar sektörün gelişiminin önünde engel yaratıyor.

Dolayısıyla makine üreticilerinin rekabet edebilir ölçeklere taşınması yönünde bir strateji belirlenmeli ve devlet desteklerinin arttırılması gerekmektedir.

Artık yoğun olarak çarklar, yerli üretim için dönmeli!

Sektör yerli üretime odaklanarak daha fazla katma değer sağlayacaktır.

Çünkü sanayi ve sanayicinin üretim kabiliyeti çok yüksek!

Gerekli olan sadece teşviklerin artması!

A

Yazarın diğer yazıları

Yazarın Tüm Yazıları