Muğla çam balı tescillendi

Muğla çam balı tescillendi

Muğla'nın dünyaca ünlü 'Çam Balı' Türkiye Patent Enstitüsü'ne 2007 yılında yapılan 'Coğrafi işaret' başvurusu 15 Ağustos'ta onaylandı ve Muğla Çam balı coğrafi işaret tescili aldı.

Dünya çam balı üretiminin yüzde 92'si, Türkiye çam balı üretiminin de yüzde 80'inin karşılandığı Muğla'da, bundan böyle hem sahte balın önüne geçilmesi hedefleniyor, hem de üreticinin ürettiği çam balının daha iyi fiyata satılması hedefleniyor. Aromatik kokusu ve şifa kaynağı Muğla Çam balı bundan böyle raflarda tescilli bal olarak yerini alacak.

TESCİL SÜRESİ 11 YIL SÜRDÜ

2007 yılında Muğla Arıcılar Birliği tarafından Muğla Çam Balı coğrafi işaret başvurusunun yapılmasının ardından iki firmanın itirazı nedeniyle tescil işlemleri 11 yıl sürdü. Yapılan itirazların değerlendirme süreci tamamlanması ile bu itirazlar reddedildi ve 15 Ağustos 2018 tarihinde Türkiye Patent Enstitüsü tarafından Muğla Arıcılar Birliği'ne 'Muğla Çam Balı'nın coğrafi işaret tescilinin yapıldığı açıklandı.

"ÇAM BALININ MARKA DEĞERİ ARTACAK"

Türkiye Merkez Arıcılar Birliği ve Muğla Arıcılar Birliği Başkanı Ziya Şahin, bundan sonraki süreçte Muğla çam balının marka değerinin arttırılması için çalışacaklarını söyledi. Şahin, "2007 yılından günümüze kadar süren Muğla çam balının coğrafi işaretin alınması projesi başvurumuz 2010 yılında resmi gazete ilam edildi. İki işletmenin itirazları sonunda günümüze kadar sürdü. 15 Ağustos 2018 tarihi itibari ile itirazlar reddedildi ve Muğla çam balı coğrafi işaret alması tescil edildi. Bundan sonra Muğla çam balı coğrafi işaret olarak üretime devam edecek. Coğrafi işaret bir tescildir. Tescilin geleceğe bir miras bırakması lazım. Muğla çam balının üzerine koyarak çalışılması gerekiyor. Muğla çam balının esas bundan sonraki çalışmalarımızda marka değerini arttırma yönündeki çalışmalarımız bugünden itibaren daha da sıklaşacak. Muğla çam balı dünyaya açılışının bir basamağını atmış oluyoruz. 15 yıldır Muğla çam balının kimliklendirilmesi projesini yürütüyoruz. Bu bilimsel donelerle biz Muğla'daki coğrafi işarete teşkil eden fiziko kimyasal özelliklerin üzerinde duracağız diye bu argüman üzerinde duracağız bundan sonra. Artık bundan sonra Muğla çam balı belli bir parameter üzerinden üreticilerimiz tarafından kalıntısız ve katkısız üretilecektir. Biz bunun taahhütünü veriyoruz. Bundan sonra her yıl denetlemeler olacak. Etiketlerini verdiğimiz üreticilerimizin denetlemeleri olacak. Denetlemelerde aykırı bir davranış, aykırı bir çam balı profili görülürse bunarla tabi ki bu kişiler üzerinden iptal edilecek. Bunun için marka olmak bir emek ister, marka olmak bir güç ister. Bu gücü de Muğla çam balı ile Muğlalı arıcı arkadaşlarımızın yapacağına ben inanıyorum" dedi.

 

Tarih merakı Bursa'nın 700 yıllık Osmanlı köyüne yatırım yaptırdı Tarih merakı Bursa'nın 700 yıllık Osmanlı köyüne yatırım yaptırdı

Akşener: Millete sırtını dönene millet de sırtını dönecek Akşener: Millete sırtını dönene millet de sırtını dönecek

Bursa'da hastanın karnında havlu büyüklüğünde sargı bezi unutmuşlar Bursa'da hastanın karnında havlu büyüklüğünde sargı bezi unutmuşlar

Bursa'da yeni keşfedildi! 600 yaşında olduğu düşünülüyor... Bursa'da yeni keşfedildi! 600 yaşında olduğu düşünülüyor...

İç çamaşırlarıyla buz tutmuş göle atladı! İç çamaşırlarıyla buz tutmuş göle atladı!

Bursa'da silah imalathanesine şok baskın Bursa'da silah imalathanesine şok baskın

Aysın Komitgan; <br /> İbre Alinur Aktaş'a döndü Aysın Komitgan;
İbre Alinur Aktaş'a döndü

Günlük kiralık evde rezalet! İlişkiye girip canlı yayınladı Günlük kiralık evde rezalet! İlişkiye girip canlı yayınladı

Katarlı koleksiyoner iş adamı Trump'a Bursa'dan hediye aldı Katarlı koleksiyoner iş adamı Trump'a Bursa'dan hediye aldı

Bursa'da bisikletli ulaşıma destek devam ediyor Bursa'da bisikletli ulaşıma destek devam ediyor

Önce selfie çekti sonra polise teslim etti Önce selfie çekti sonra polise teslim etti

Kadın izleyiciden aldatma itirafı! ''AVM'de tanıştığım kişiyle...'' Kadın izleyiciden aldatma itirafı! "AVM'de tanıştığım kişiyle..."

Organ bağış rekortmeni Bursa'dan yeni rekor geldi Organ bağış rekortmeni Bursa'dan yeni rekor geldi

Bursa'da metamfetamin üretirken yakalandı, 'Otizm ilaçları bunlar' dedi Bursa'da metamfetamin üretirken yakalandı, 'Otizm ilaçları bunlar' dedi

Kibariye hakkında şoke eden iddia! Kibariye hakkında şoke eden iddia!

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (20 Kasım 2018 Salı) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (20 Kasım 2018 Salı)