Türkiye'nin tek sivil kadın akrobasi pilotu yurt dışına açıldı

Türkiye'nin tek sivil kadın akrobasi pilotu yurt dışına açıldı

Türkiye'nin tek sivil kadın akrobasi pilotu olan 27 yaşındaki Semin Öztürk Şener'in ünü yurt dışına taştı. Türkiye'nin ilk profesyonel akrobasi pilotu olan babası Ali İsmet Öztürk'ün izinden giden Şener'in 4x5 metrelik fotoğrafı, ABD'deki bir uzay ve hava müzesinde sergilenmeye başlandı.

Eskişehir'in Sivrihisar ilçesindeki Necati Artan Sportif Havacılık  Tesislerinin kurucularından akrobasi pilotu Ali İsmet Öztürk'ün kızı Semin Öztürk  Şener'in uçuş serüveni, 12 yaşındayken babasıyla yaptığı ilk gösteriyle başladı.  İzleyici önündeki ilk uçuşunu 19 Eylül 2015'te gerçekleştiren Şener, 360 beygir gücündeki "Pitts S2-B" uçağıyla yurt içinde 10'u aşkın gösteri sundu.

Türkiye'deki gösterilerinin ardından 14-15 Temmuz'da Romanya'da  düzenlenen ve birçok ülkeden 35 akrobasi uçağının katıldığı Aeromania Havacılık  Festivali'nde gökyüzünü renklendiren genç pilot, "Türkiye'yi yurt dışında temsil  etme" hayalini gerçeğe dönüştürerek Türk kadınının neler yapabileceğinin en güzel  örneği oldu.

Şener'in gösterilerinden etkilenen ABD'nin Colorado eyaletini Denver  kentinde bulunan Wings Over The Rockies Hava ve Uzay Müzesi yetkilileri, müzede  sergilenmek üzere Türk kadın akrobasi pilotunun fotoğrafını kullanmak için izin  talep etti. Olumlu yanıt alan müze yetkilileri, Şener'in 4x5 metrelik fotoğrafını  Wings Over The Rockies Hava ve Uzay Müzesi'nin, ziyaretçileri havacılıkta  heyecanlı ve katılımcı olmaya teşvik etmek için çeşitli sergilere sahip  "fizyoloji" odasında izlenime sundu.

"Çok şaşırdım ve duygulandım"

Semin Öztürk Şener,  yaptığı açıklamada, dev fotoğrafının  ABD'deki bir hava ve uzay müzesinde sergilenmesinden duyduğu mutluluğu dile  getirdi.

Müze yetkililerin yaklaşık 5 ay önce fotoğrafını kullanmak için izin  istediğini ifade eden Şener, şöyle konuştu:

"Çok şaşırdım ve duygulandım. ABD'deki bir müzede fotoğrafımın yer  alması muhteşem bir şey. Dünyanın başka bir ucundaki müzede, fotoğrafımın bütün  bir duvarı kapladığı düşüncesi heyecan verici. Bu ve bunun gibi benzeri  gelişmeleri, bana doğru yolda olduğumu gösteren sinyaller olarak algılıyorum. İlk  ABD ziyaretimde de müzedeki fotoğrafımı görmek istiyorum."

Dünyada bir ilk olacak! Suriyeli sığınmacı kadınlarla hazırladı Dünyada bir ilk olacak! Suriyeli sığınmacı kadınlarla hazırladı

Erbaş: Sigaranın haram olduğunu milletimize anlatmalıyız Erbaş: Sigaranın haram olduğunu milletimize anlatmalıyız

Başkan Bozbey'den Orhangazi'de gövde gösterisi Başkan Bozbey'den Orhangazi'de gövde gösterisi

AVM bir anda karıştı... Ortalık savaş alanına döndü AVM bir anda karıştı... Ortalık savaş alanına döndü

Canlı yayında yaptığı enişte itirafı ağızları açık bıraktı! Canlı yayında yaptığı enişte itirafı ağızları açık bıraktı!

Üniversite binası çöktü! Onlarca kişi enkaz altında Üniversite binası çöktü! Onlarca kişi enkaz altında

Akar: Güvenli bölgenin emniyetini Türkiye sağlamalı Akar: Güvenli bölgenin emniyetini Türkiye sağlamalı

Serkan Yetişmişoğlu; <br /> Yusuf Yusuf! Serkan Yetişmişoğlu;
Yusuf Yusuf!

Aybaba: Zor bir sürece girdik Aybaba: Zor bir sürece girdik

Havalimanında güvenlik aranmasına engel olana 2 bin 832 TL ceza Havalimanında güvenlik aranmasına engel olana 2 bin 832 TL ceza

24 binaya tahliye kararı... Sokak kapatıldı 24 binaya tahliye kararı... Sokak kapatıldı