Türkiye'nin tek sivil kadın akrobasi pilotu yurt dışına açıldı

Türkiye'nin tek sivil kadın akrobasi pilotu yurt dışına açıldı

Türkiye'nin tek sivil kadın akrobasi pilotu olan 27 yaşındaki Semin Öztürk Şener'in ünü yurt dışına taştı. Türkiye'nin ilk profesyonel akrobasi pilotu olan babası Ali İsmet Öztürk'ün izinden giden Şener'in 4x5 metrelik fotoğrafı, ABD'deki bir uzay ve hava müzesinde sergilenmeye başlandı.

Eskişehir'in Sivrihisar ilçesindeki Necati Artan Sportif Havacılık  Tesislerinin kurucularından akrobasi pilotu Ali İsmet Öztürk'ün kızı Semin Öztürk  Şener'in uçuş serüveni, 12 yaşındayken babasıyla yaptığı ilk gösteriyle başladı.  İzleyici önündeki ilk uçuşunu 19 Eylül 2015'te gerçekleştiren Şener, 360 beygir gücündeki "Pitts S2-B" uçağıyla yurt içinde 10'u aşkın gösteri sundu.

Türkiye'deki gösterilerinin ardından 14-15 Temmuz'da Romanya'da  düzenlenen ve birçok ülkeden 35 akrobasi uçağının katıldığı Aeromania Havacılık  Festivali'nde gökyüzünü renklendiren genç pilot, "Türkiye'yi yurt dışında temsil  etme" hayalini gerçeğe dönüştürerek Türk kadınının neler yapabileceğinin en güzel  örneği oldu.

Şener'in gösterilerinden etkilenen ABD'nin Colorado eyaletini Denver  kentinde bulunan Wings Over The Rockies Hava ve Uzay Müzesi yetkilileri, müzede  sergilenmek üzere Türk kadın akrobasi pilotunun fotoğrafını kullanmak için izin  talep etti. Olumlu yanıt alan müze yetkilileri, Şener'in 4x5 metrelik fotoğrafını  Wings Over The Rockies Hava ve Uzay Müzesi'nin, ziyaretçileri havacılıkta  heyecanlı ve katılımcı olmaya teşvik etmek için çeşitli sergilere sahip  "fizyoloji" odasında izlenime sundu.

"Çok şaşırdım ve duygulandım"

Semin Öztürk Şener,  yaptığı açıklamada, dev fotoğrafının  ABD'deki bir hava ve uzay müzesinde sergilenmesinden duyduğu mutluluğu dile  getirdi.

Müze yetkililerin yaklaşık 5 ay önce fotoğrafını kullanmak için izin  istediğini ifade eden Şener, şöyle konuştu:

"Çok şaşırdım ve duygulandım. ABD'deki bir müzede fotoğrafımın yer  alması muhteşem bir şey. Dünyanın başka bir ucundaki müzede, fotoğrafımın bütün  bir duvarı kapladığı düşüncesi heyecan verici. Bu ve bunun gibi benzeri  gelişmeleri, bana doğru yolda olduğumu gösteren sinyaller olarak algılıyorum. İlk  ABD ziyaretimde de müzedeki fotoğrafımı görmek istiyorum."

Üniversiteyi yasa boğan ölüm! Arkadaşları kampanya başlattı Üniversiteyi yasa boğan ölüm! Arkadaşları kampanya başlattı

80 yaşındaki annesiyle ilişkisi olduğunu söyledi, ikisini de rehin aldı! 80 yaşındaki annesiyle ilişkisi olduğunu söyledi, ikisini de rehin aldı!

Makam aracı kaza yaptı: 3 ölü, 7 yaralı Makam aracı kaza yaptı: 3 ölü, 7 yaralı

Afyonkarahisar'da 'insanlık ölmemiş' dedirten olay Afyonkarahisar'da 'insanlık ölmemiş' dedirten olay

Meteoroloji'den Bursa'ya kuvvetli yağış uyarısı Meteoroloji'den Bursa'ya kuvvetli yağış uyarısı

Dur ihtarına uymadı aracı bırakıp kaçtı Dur ihtarına uymadı aracı bırakıp kaçtı

Bursa'da katil zanlısından 'pes' dedirten yanıt: ''Cinayeti zevkten işledim'' Bursa'da katil zanlısından 'pes' dedirten yanıt: "Cinayeti zevkten işledim"

ABD'de Türkiye'yi ilgilendiren gelişme! ABD'de Türkiye'yi ilgilendiren gelişme!

TIR ile otomobil kafa kafaya çarpıştı: 2 ölü, 2 yaralı TIR ile otomobil kafa kafaya çarpıştı: 2 ölü, 2 yaralı

Bursa'da zincirleme kaza Bursa'da zincirleme kaza

Bursa'da vatandaşın dikkati, faciayı önledi Bursa'da vatandaşın dikkati, faciayı önledi

Bursa'da ölüm tarlada yakaladı Bursa'da ölüm tarlada yakaladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump anlaştı! Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump anlaştı!

ABD, BM'nin Golan kararına ilk kez 'hayır' dedi ABD, BM'nin Golan kararına ilk kez 'hayır' dedi

İki saat içinde 41 kilo 655 gram esrar ele geçirildi! İki saat içinde 41 kilo 655 gram esrar ele geçirildi!