Tarihi Elmalı Güreşleri yarın başlıyor

Tarihi Elmalı Güreşleri yarın başlıyor

Türk Tarihi'nin en eski yağlı pehlivan güreşleri, Türk'ün İlk Er Meydanı Elmalı'da başlıyor. Tarihi güreşlerin yapılacağı Elmalı'da güreş hazırlıkları tamamlandı, festival çarşısı kuruldu, geleneksel hale gelen temsili Yörük Göçü şenliği gerçekleştirildi.

Türkiye'nin dört bir tarafından gelen Yörük Türkmen Obalarından temsili Yörük Göçüne binlerce insan katıldı. Temsili göç, coşku ile kutlandı. Tarihi Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri'ne Türkiye'nin dört bir yanından gelen güreş severler heyecanla müsabakaların başlayacağı yarını bekliyor.

BİR 500 GÜREŞÇİ

Tarihi Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri her yıl Eylül ayının ilk cuma günü düzenleniyor. Güreşler, cuma namazından sonra Cumhuriyet Meydanı'nda açılış programı ile başlayacak. Ardından ellerinde Ay Yıldızlı Bayrağımızı taşıyan başpehlivanlar önde olmak üzere tüm güreş severler Cumhuriyet Meydanı'ndan yola çıkıp 1998 Kırkpınar Başpehlivanı Recep Gürbüz'ün kabrini ziyaret edecek. Ziyaretin ardından Türk'ün ilk Er Meydanı'na Elmalı Er Meydanı'na geçiş yapılacak. Müsabakalar için kurban kesildikten sonra güreşler başlayacak.
Bu sene 1500'ün üzerinde pehlivanın kol bağlaması beklenen yağlı pehlivan güreşlerinde ilk müsabakalar cuma günü saat 14.00'de başlayacak. Cumartesi günü büyük, orta ve başaltı boyların kura çekiminin ardından başpehlivanlar 14.00'de 1. Tur maçlarına çıkacak. 16.00'da ise 2. tur müsabakaları gerçekleştirilecek. Elmalı güreşlerinde büyük ortaya kadar boy atlama sistemi de uygulanacak.

NEFES KESEN HAFTA SONU

Nefes kesen güreşler pazar günü 3. ve 4. tur müsabakaları ile devam edecek. Yağlı pehlivan güreşlerinde çeyrek final müsabakaları ise saat 14.30'da gerçekleştirilecek. Dev Türk Bayrağı ile yapılan bayrak töreni her sene olduğu gibi bu sene de yarı final müsabakalarından önce gerçekleştirilecek. Bayrak töreninin akabinde 666. Tarihi Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri'nin yeni ağası belli olacak. Türk'ün ilk Meydanı Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri'nin Başpehlivanını saat 18.00'de başlayacak final müsabakası belirleyecek. Elmalı'da 5 yıldır üst üste Orhan Okulu Başpehlivanlığı kimseye bırakmadı. Bu sene de başpehlivan Orhan Okulu olursa altın kemerin 2. kez 'ebedi' sahibi olacak.

REKOR AHMET TAŞÇI'DA

Yağlı güreşin yaşayan efsanesi Ahmet Taşçı 1989-90-91-92-93 senelerinde Elmalı başpehlivanı olarak Elmalı rekorunu elinde bulunduruyor. Orhan Okulu geçen sene bu rekoru egale etmiş ve büyük bir başarı göstermişti. Bu sene de kazanması durumunda Ahmet Taşçı'nın rekorunu da geçmiş olacak.
 
666. Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri'nde İsmail Balaban, Recep Kara, Ali Gürbüz, Şaban Yılmaz, Mehmet Yeşil Yeşil, Osman Aynur, Fatih Atlı gibi çok önemli başpehlivanlar yer alacak.

CHP'nin Bursa'da üç belediye başkan adayı daha belli oldu! CHP'nin Bursa'da üç belediye başkan adayı daha belli oldu!

Bursa'da evlilik dışı bebeğini gömen polise müebbet hapis verildi Bursa'da evlilik dışı bebeğini gömen polise müebbet hapis verildi

Bursa'da Rona'nın burnundan kaçamadılar Bursa'da Rona'nın burnundan kaçamadılar

Meclis'te intihar girişimi! Meclis'te intihar girişimi!

Dekoltesi olay olmuştu! 'Meğer Türkiye doğumluymuş!' Dekoltesi olay olmuştu! 'Meğer Türkiye doğumluymuş!'

Ünlü isme dava şoku... 13 yıla kadar hapsi isteniyor! Ünlü isme dava şoku... 13 yıla kadar hapsi isteniyor!

MEB'den flaş 'Öğrenci Andı' kararı MEB'den flaş 'Öğrenci Andı' kararı

Bursa'da hafta sonu mesaileri verilmeyen PTT çalışanlarından eylem Bursa'da hafta sonu mesaileri verilmeyen PTT çalışanlarından eylem

Bursalı iş adamı Türkün öldü Bursalı iş adamı Türkün öldü

Dilara cinayetinde çarpıcı detay Dilara cinayetinde çarpıcı detay

Bursa'da pazar fiyatları el yakıyor! Biberin kilosu 10 lira Bursa'da pazar fiyatları el yakıyor! Biberin kilosu 10 lira

Aysın Komitgan; <br /> Bal-Göç'te sular durulmuyor Aysın Komitgan;
Bal-Göç'te sular durulmuyor

Sokakta yorganla dolaşan gençlere başkandan davet! Sokakta yorganla dolaşan gençlere başkandan davet!

Bursalılar dilimiz bozuldu! Arkadaş 'pampa', şaşkın 'şapşik' oldu Bursalılar dilimiz bozuldu! Arkadaş 'pampa', şaşkın 'şapşik' oldu

Bursa Suuçtu Şelalesi, sonbaharda kartpostallık görüntü oluşturdu Bursa Suuçtu Şelalesi, sonbaharda kartpostallık görüntü oluşturdu

Bursa'da motosiklet sürücüsü yaralandı, trafik kilitlendi Bursa'da motosiklet sürücüsü yaralandı, trafik kilitlendi