Tarihi Elmalı Güreşleri yarın başlıyor

Tarihi Elmalı Güreşleri yarın başlıyor

Türk Tarihi'nin en eski yağlı pehlivan güreşleri, Türk'ün İlk Er Meydanı Elmalı'da başlıyor. Tarihi güreşlerin yapılacağı Elmalı'da güreş hazırlıkları tamamlandı, festival çarşısı kuruldu, geleneksel hale gelen temsili Yörük Göçü şenliği gerçekleştirildi.

Türkiye'nin dört bir tarafından gelen Yörük Türkmen Obalarından temsili Yörük Göçüne binlerce insan katıldı. Temsili göç, coşku ile kutlandı. Tarihi Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri'ne Türkiye'nin dört bir yanından gelen güreş severler heyecanla müsabakaların başlayacağı yarını bekliyor.

BİR 500 GÜREŞÇİ

Tarihi Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri her yıl Eylül ayının ilk cuma günü düzenleniyor. Güreşler, cuma namazından sonra Cumhuriyet Meydanı'nda açılış programı ile başlayacak. Ardından ellerinde Ay Yıldızlı Bayrağımızı taşıyan başpehlivanlar önde olmak üzere tüm güreş severler Cumhuriyet Meydanı'ndan yola çıkıp 1998 Kırkpınar Başpehlivanı Recep Gürbüz'ün kabrini ziyaret edecek. Ziyaretin ardından Türk'ün ilk Er Meydanı'na Elmalı Er Meydanı'na geçiş yapılacak. Müsabakalar için kurban kesildikten sonra güreşler başlayacak.
Bu sene 1500'ün üzerinde pehlivanın kol bağlaması beklenen yağlı pehlivan güreşlerinde ilk müsabakalar cuma günü saat 14.00'de başlayacak. Cumartesi günü büyük, orta ve başaltı boyların kura çekiminin ardından başpehlivanlar 14.00'de 1. Tur maçlarına çıkacak. 16.00'da ise 2. tur müsabakaları gerçekleştirilecek. Elmalı güreşlerinde büyük ortaya kadar boy atlama sistemi de uygulanacak.

NEFES KESEN HAFTA SONU

Nefes kesen güreşler pazar günü 3. ve 4. tur müsabakaları ile devam edecek. Yağlı pehlivan güreşlerinde çeyrek final müsabakaları ise saat 14.30'da gerçekleştirilecek. Dev Türk Bayrağı ile yapılan bayrak töreni her sene olduğu gibi bu sene de yarı final müsabakalarından önce gerçekleştirilecek. Bayrak töreninin akabinde 666. Tarihi Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri'nin yeni ağası belli olacak. Türk'ün ilk Meydanı Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri'nin Başpehlivanını saat 18.00'de başlayacak final müsabakası belirleyecek. Elmalı'da 5 yıldır üst üste Orhan Okulu Başpehlivanlığı kimseye bırakmadı. Bu sene de başpehlivan Orhan Okulu olursa altın kemerin 2. kez 'ebedi' sahibi olacak.

REKOR AHMET TAŞÇI'DA

Yağlı güreşin yaşayan efsanesi Ahmet Taşçı 1989-90-91-92-93 senelerinde Elmalı başpehlivanı olarak Elmalı rekorunu elinde bulunduruyor. Orhan Okulu geçen sene bu rekoru egale etmiş ve büyük bir başarı göstermişti. Bu sene de kazanması durumunda Ahmet Taşçı'nın rekorunu da geçmiş olacak.
 
666. Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri'nde İsmail Balaban, Recep Kara, Ali Gürbüz, Şaban Yılmaz, Mehmet Yeşil Yeşil, Osman Aynur, Fatih Atlı gibi çok önemli başpehlivanlar yer alacak.

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (26 Eylül 2018 Çarşamba) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (26 Eylül 2018 Çarşamba)

Erdoğan'dan Reuters'a flaş açıklamalar Erdoğan'dan Reuters'a flaş açıklamalar

Milyonlarca memuru ilgilendiren yeni dönem yolda! Milyonlarca memuru ilgilendiren yeni dönem yolda!

Bursa'da ''Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali''nin ödül töreni yapıldı Bursa'da "Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali"nin ödül töreni yapıldı

Türkiye'nin kanını donduran anne hakkında karar Türkiye'nin kanını donduran anne hakkında karar

Borsa İstanbul'da işlem gören şirket konkordato ilan etti Borsa İstanbul'da işlem gören şirket konkordato ilan etti

Benzin ve motorine yeni zam Benzin ve motorine yeni zam

Meteorolojiden 4 bölgeye fırtına uyarısı Meteorolojiden 4 bölgeye fırtına uyarısı

Haliç'te denizde ceset bulundu! Haliç'te denizde ceset bulundu!

Dr. Mehmet Öz'den devrim niteliğinde buluş: Uçakta aklıma geldi Dr. Mehmet Öz'den devrim niteliğinde buluş: Uçakta aklıma geldi

PKK karıştı! 'Sıkıysa kendileri gelip eylem koysun' PKK karıştı! 'Sıkıysa kendileri gelip eylem koysun'

Ünlü oyuncu Salih Kalyon'dan eşine veda Ünlü oyuncu Salih Kalyon'dan eşine veda

Trafik kontrolü için durduruldu... 'Ölü' olduğunu öğrendi! Trafik kontrolü için durduruldu... 'Ölü' olduğunu öğrendi!

Umut Ali artık serbest! Umut Ali artık serbest!

Radikal muhalifler Soçi'ye direniyor! Radikal muhalifler Soçi'ye direniyor!