Mandalina hasadı başladı

Mandalina hasadı başladı

Hatay'ın Dörtyol ilçesinde C vitamini açısından zengin ve damak tadına uygun erkenci 'Okitsu' cinsi mandalina hasadına başlandı.

Erkenci cins mandalinalar dalında kilosu 70 kuruş ile 1 lira 10 kuruş arasında fiyatlarla ürün kalitesine göre satılıyor. Narenciye üreticileri ise ürünlerini ucuz fiyata sattıklarını ancak tüketicilerin kilosunu yaklaşık 4-5 liraya alabildiğine dikkat çekti.

Yaklaşık 100 bin dekar alanda yaklaşık 400 bin ton narenciye üretiminin gerçekleştiği ilçede 20 bin dönüm alanda Okitsu cinsi erkenci mandalina üretimi yapıldığı, ilk mandalinaların paketlenerek İzmir, İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlere gönderildiği belirtildi.

Dörtyol Ziraat Odası Başkanı İbrahim Seyhan, ilçede 2018-2019 sezonu narenciye hasadının başladığını belirterek, "Okitsu cinsi mandalinanın tadı, aroması ve yemesi hoş bir çeşittir. Hasadı Kasım ayına kadar devam etmektedir. Geçtiğimiz yıl dalında 80-90 kuruşa kadar satışı yapılmıştı. Yeni sezonun üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Dörtyol Ziraat Odası Danışmanı Ziraat Yüksek Mühendisi Mevlüt Çoşkun ise Okitsu cinsi mandalinalarda bu yıl hasadın erken başladığını dile getirerek, "Bu yıl yaklaşık geçtiğimiz yılda olduğu gibi 400-450 bin ton narenciye rekoltesi bekliyoruz. Üretim ve dikim alanlarımız her geçen gün genişlemekte buna bağlı olarak üretim teknikleriyle verimimiz oldukça yükselirken bundan sonra her geçen yıl artan bir rekolte bekliyoruz. Mandalinalarımız şu an dalında 70 kuruş ile 1 lira 10 kuruş arasında bir satış potansiyeline sahip" diye konuştu.

İhracatın başlamasıyla piyasanın biraz daha toparlanacağını söyleyen Coşkun, "Fiyatlar beklediğimizin üzerinde ancak artan döviz kurlarına bağlı maliyet giderleri artışı eklenince beklentilerimizin altında kalıyor. Önümüzdeki yıllarda hem üretim maliyetlerimizin düşmesini hemde fiyatlarımızın artması için oda olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı.

Narenciye tarımı işçisi Zeynel Doğuhan (55) ise geçimini sağlamak için sabah saat 03.00'de kalkarak günlük ücret karşılığında mandalina hasadı için narenciye bahçelerinde çalıştığını kaydederek narenciye işçi ücretlerinin bir an evvel belirlenmesini istedi.

Bursa'da ağır yaralanan bisiklet sürücüsü hayata 8 gün tutunabildi Bursa'da ağır yaralanan bisiklet sürücüsü hayata 8 gün tutunabildi

Filipinler'de heyelan: Çok sayıda ölü ve kayıp var! Filipinler'de heyelan: Çok sayıda ölü ve kayıp var!

Bursa'da 8 kadın işçi yemekten zehirlendi Bursa'da 8 kadın işçi yemekten zehirlendi

Bursalı öğretmen çifti kaza ayırdı! Bursalı öğretmen çifti kaza ayırdı!

Rusya'dan ABD'ye çok sert uyarı Rusya'dan ABD'ye çok sert uyarı

10 yaşındaki çocuktan pompalı tüfekle saldırı 10 yaşındaki çocuktan pompalı tüfekle saldırı

PKK'nın sözde Hollanda sorumlularından kadın yakalandı PKK'nın sözde Hollanda sorumlularından kadın yakalandı

ABD'den Rusya'ya yaptırım kararnamesini imzaladı ABD'den Rusya'ya yaptırım kararnamesini imzaladı

MGK toplantısı sona erdi MGK toplantısı sona erdi

Enis Berberoğlu, cezaevinden çıktı Enis Berberoğlu, cezaevinden çıktı

İşsiz genç üzerine benzin döküp ateşe verdi İşsiz genç üzerine benzin döküp ateşe verdi

Bursa'da televizyondan uyuşturucu çıktı Bursa'da televizyondan uyuşturucu çıktı

Bursa'da T2 hattına 3 aylık süre Bursa'da T2 hattına 3 aylık süre

Yargıtay'dan Enis Berberoğlu kararı Yargıtay'dan Enis Berberoğlu kararı

İngilizler Rus uçaklarını engelledi İngilizler Rus uçaklarını engelledi

90 bin lirasını polis kurtardı 90 bin lirasını polis kurtardı

Bursa'daki FETÖ operasyonunda 7 tutuklama! Bursa'daki FETÖ operasyonunda 7 tutuklama!

Bursa'da gece güreşleri moda oldu Bursa'da gece güreşleri moda oldu