İtalya'da kurtarma çalışmaları devam ediyor

İtalya'da kurtarma çalışmaları devam ediyor

İtalya'nın Cenova şehrinde çöken köprünün enkazında arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Köprünün çökmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 39'a ulaştı.

İtalya'nın Cenova şehrinde A-10 otoyolu üstünde bulunan Morandi Köprüsü'nün enkazında 400 kurtarma ekibinin katıldığı arama kurtarma çalışmalarına devam ediliyor.

Güney Fransa'yla Cenova liman kentini birbirine bağlayan otobandaki 50 yıllık Morandi Köprüsü dün sağanak yağmur sırasında çöktü. Köprünün bir kısmı, altındaki nehir yatağına, demiryoluna ve iki ambarın üzerine düştü. Üzerindeki bir düzine aracın ve 3 kamyonun da aşağı düşmesiyle sonuçlanan olayda şu ana kadar 39 kişi hayatını kaybederken, 16 kişi yaralandı. 

Köprünün çöküşüne tanık olan görgü tanıkları, köprünün kağıt hamuru gibi yere yıkılmasının inanılmaz olduğunu, köprünün sorunlu olduğunu ve üzerinde sürekli bakım çalışmalarının yapıldığını söyledi. Görgü tanıkları, 90'lı yıllarda köprüye bazı parçaların ilave edildiğini fakat köprünün altında oluşan pasın görülebildiğini sözlerine ekledi. 

Köprünün enkazında çalışan vinçler, kamyon büyüklüğündeki kırık beton parçalarını kaldırmak üzere hareket ettikçe, yüzlerce itfaiyeci hayatta kalanları aramaya devam ediyor. 1967'de biten ve iki yıl önce tamir edilen 1,2 kilometre uzunluğundaki köprünün enkaz çalışmaları devam ederken, Cenova halkında dünden beri oluşan üzüntü ve keder tepkiye dönüştü. Köprü enkazını ziyaret eden İtalyan Ulaştırma Bakanı Danilo Toninelli, köprü işletmecisi Autostrade'nin köprünün yeniden inşası için çıkacak maliyete katkıda bulunması gerektiğini söyleyerek işletmecinin ağır para cezaları ödemek zorunda kalacağını belirtti. İtalya hükümetinin bakanları da köprünün işletmecisine tepkilerini yönelterek, işletmecinin para cezası ve tazminat ödemesi gerektiğini belirtti. 

Köprünün işletmecisi Autostrade'den yapılan açıklamada ise felaketten önce yapı üzerinde düzenli ve gelişmiş kontroller yapıldığı ve bunların güven verici sonuçlar verdiği ileri sürüldü. Açıklamada, "Sonuçlar, Ulaştırma Bakanlığı tarafından yasaya ve imtiyaz sözleşmesinin şartlarına uygun olarak onaylanmış bakım çalışmaları için temel oluşturuyor" ifadeleri kullanıldı. 
 

Milyoner işadamının 15 yaşındaki kızı uçakta fenalaşıp öldü Milyoner işadamının 15 yaşındaki kızı uçakta fenalaşıp öldü

Uyuşturucu partisine şok baskın! Uyuşturucu partisine şok baskın!

Hırsızlık için girdiği evdeki kadını rehin aldı! Hırsızlık için girdiği evdeki kadını rehin aldı!

Aşiret düğününde böyle mesaj verdiler Aşiret düğününde böyle mesaj verdiler

Eczaneden aldığı ilaçla yaşlı kadına dehşeti yaşattı! Eczaneden aldığı ilaçla yaşlı kadına dehşeti yaşattı!

Sular kesilince ortaya çıktı! Görenler gözlerine inanamadı Sular kesilince ortaya çıktı! Görenler gözlerine inanamadı

Bir anda ortadan kayboldular! Evcil hayvanı... Bir anda ortadan kayboldular! Evcil hayvanı...

Ajda Pekkan'ın tatil pozları olay oldu! Ajda Pekkan'ın tatil pozları olay oldu!

İmamları kızdıran yoruma tepki: Cenaze namazını kıldırmayın İmamları kızdıran yoruma tepki: Cenaze namazını kıldırmayın

İmzayı attı hayatı karardı! İmzayı attı hayatı karardı!

Müşteri iletişim merkezlerine yeni standart Müşteri iletişim merkezlerine yeni standart

Van'da korkunç olay! Van'da korkunç olay!

Evlilik yarışmasında gelin adayları birbirine aşık olup programı terk etti! Evlilik yarışmasında gelin adayları birbirine aşık olup programı terk etti!

Bursa Büyükorhan'da toplu balık ölümleri korkuttu Bursa Büyükorhan'da toplu balık ölümleri korkuttu