Brent petrolün varili 72,81 dolar

Brent petrolün varili 72,81 dolar

Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 72,81 dolardan işlem görüyor.

Dün 72,93 dolardan güne başlayan ve gün içinde 73,07 dolara kadar çıkan Brent petrolün varil fiyatı, bu sabah 72,75 dolardan açıldı. Brent petrolün varili saat 09.17 itibarıyla yüzde 0,08'lik artışla 72,81 dolardan işlem görmeye başladı. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili ise 67,45 dolardan alıcı buldu.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) günlük ham petrol üretimi, temmuz ayında bir önceki aya göre 41 bin varil artarak 32 milyon 320 bin varile yükseldi.

OPEC'in dün açıklanan Petrol Piyasası Raporu'na göre, temmuzda küresel petrol arzı bir önceki aya göre günlük 680 bin varil artışla 98 milyon 530 bin varil oldu. Temmuzda OPEC dışı ülkelerde petrol üretimi günlük 640 bin varil artışla 66 milyon 200 bin varile çıktı.

Öte yandan, İran Petrol Bakanlığından ismi açıklanmayan bir yetkili, ülkenin resmi haber ajansı IRNA'ya verdiği demeçte, ülkesinin petrol fiyatlarında indirime gittiğini bildirdi. Uluslararası petrol piyasasındaki talepleri ve diğer petrol ihracatçısı ülkelerin sağladığı indirimleri göz önünde bulundurarak bu kararı aldıklarını aktaran yetkili, "Müşterilere indirimler sağlamak, tüm petrol ihracatçıları tarafından yapılan küresel petrol pazarındaki esasların bir parçasıdır." ifadesini kullandı. 

Uzmanlar, İran'a karşı, kasım ayı itibariyle ülkenin petrol sektörünü de hedef alacak yeni yaptırımların uygulanacak olmasının, petrolda arz sıkıntısı riskini artırdığına işaret ediyor.

Bu duruma karşın, OPEC'te yer alan diğer ülkelerle birlikte İran'daki petrol ihracatındaki düşüşün telafi edileceği ve Tahran üzerindeki yaptırımların çok anlam ifade etmeyeceğini aktaran Frankfurt merkezli Commerzbank, ham petrol fiyatların muhtemelen mevcut veya biraz daha düşük seviyelerde doğrulanacağını kaydediyor.

Brent petrolde, teknik olarak 72,84 ile 72,90 dolar aralığının direnç, 72,72 ile 72,78 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Bursa yolunda korkunç kaza! Bursa yolunda korkunç kaza!

Anne bebeğini öldürdü! Verdiği cevap ise... Anne bebeğini öldürdü! Verdiği cevap ise...

Bursa'da Hazreti Muhammed'i anma gecesi Bursa'da Hazreti Muhammed'i anma gecesi

Bursa'da ''Labranza Flamenko'' sahnelendi Bursa'da "Labranza Flamenko" sahnelendi

Sosyal medya fenomeni E-5'te kaza yaptı Sosyal medya fenomeni E-5'te kaza yaptı

Komşuda ortalık karıştı! Gözaltılar var Komşuda ortalık karıştı! Gözaltılar var

Cemal Kaşıkçı'nın dini nikahlı eşi ortaya çıktı Cemal Kaşıkçı'nın dini nikahlı eşi ortaya çıktı

Henüz birkaç ay önce nişanlanmıştı... Üzücü haber! Henüz birkaç ay önce nişanlanmıştı... Üzücü haber!

Bursa'da Ahıska Türkleri, sürgünün 74'üncü yılında anıldı Bursa'da Ahıska Türkleri, sürgünün 74'üncü yılında anıldı

Yolcu otobüsü refüje çarptı! Çok sayıda yaralı var Yolcu otobüsü refüje çarptı! Çok sayıda yaralı var

Bursa'da mobilya imalathanesindeki cinayette flaş gelişme! Bursa'da mobilya imalathanesindeki cinayette flaş gelişme!

Erdoğan'dan o ziyarete ilişkin açıklama: Siyasi malzeme yapılmasın Erdoğan'dan o ziyarete ilişkin açıklama: Siyasi malzeme yapılmasın

Bunu hiç beklemiyorlardı... Ceza yağdı Bunu hiç beklemiyorlardı... Ceza yağdı