Birleşik Krallık, sosyal medyada 'beğeni' butonunu kaldırıyor

Birleşik Krallık, sosyal medyada 'beğeni' butonunu kaldırıyor

Birleşik Krallık, sosyal medya sitelerinden beğenme tuşunu kaldırmayı planlıyor. Kararın arkasında ise çocukların ve gençlerin gizliliğini koruma amacı bulunuyor.

Sosyal medya platformları, insanların kişisel bilgilerini içeriyor. Bu bilgiler arasında insanların yaşadıkları yerler, kişisel fotoğrafları, doğum tarihleri, yaşadıkları yer gibi bilgiler yer alıyor.

Gençlerin ve çocukların daha çok beğeni almak amacıyla gizliliklerini arka plana attıklarını düşünen Birleşik Krallık yetkilileri, gençlerin gizliliklerine gereken önemi vermelerini sağlamak amacıyla beğeni tuşlarını kaldırtmayı amaçlıyor. Facebook ve Instagram'ın beğenme tuşları özellikle hedef tahtasında olsa da Twitter ve Snapchat gibi uygulamalar da bu karardan etkilenecek.

Bu karar teklifi, Birleşik Krallık'ın veri koruma işlerinden sorumlu olan Bilgi Komisyon Ofisi (ICO) tarafından hazırlanan yeni teklife dahil edildi.

Yeni uygulama koduna göre firmalar, çocukların erişmesi muhtemel olan uygulamaları hedef alıyor. Kodda "dürtme teknikleri" olarak adlandırılan yöntemin, gençleri önlem almadan sosyal medyada gizliliklerini ihmal etmeye yönlendirdiği söyleniyor. Bu da gençlerin ve çocukların bilgilerinin herkese açık hale gelmesi haline geliyor. Örneğin Instagram'da bir genç, ne kadar çok beğeni aldığını göstermek için özel fotoğraflarını herkese açık hale getirip mahremiyetinden vazgeçebiliyor.

ICO toplamda 16 yeni standart teklif etti. Bu teklif; uygulamalar, bağlantılı oyuncaklar, sosyal medya platformları, çevrimiçi oyunlar, eğitim siteleri ve yayın servislerinin karşılaması gereken şartları içeriyor.

Bu önlemler arasında standart güvenlik modu olarak "yüksek gizlilik" seçeneğinin seçili olması, sadece minimum seviyede bilgi toplanıp depolanması, coğrafi yer bildirim sistemlerinin standart olarak kapalı olması yer alıyor. Facebook, Instagram, Twitter ve Snapchat başta olmak üzere pek çok sosyal medya ağı ve sosyal medya uygulamasından bu kodlara uyması istenecek.

ICO'dan Elizabeth Denham, "Bu bağlantılı jenerasyon. İnternet ve bütün harikaları günlük yaşamlarıyla bağlantılı" ifadesini kullanıyor ve ekliyor; "Çocuklarımızın bunu kullanmasını engelleyemezdik, ama hak ettikleri korunmayı sunmalarını talep edebiliriz. Bu kod bunu yapıyor."

Denham, bunun çevrimiçi zararları engellemek konusunda çözümün bir parçası olduğunu söylüyor.

ICO'nun teklifini olumlu karşılayan NSPCC, sosyal ağların "çocukların gizliliğini korumayı öncelik haline getirmekte sürekli olarak başarısız olduklarını ve bu durumun trajik sonuçları olduğunu" belirtiyor.

Genel olarak sivil toplum örgütleri bu tekliften memnun olurken, Adam Smith Enstitüsü'nden gelen açıklamada ise ailelerin çocukların güvenliklerinden sorumlu olduğu ifade ediliyor. Enstitünün baş araştırmacısı Matthew Lesh, insanlara çocuk muamelesi yapmanın komik olduğunu ve yeni kuralların interneti oldukça sınırlandıracağını söylüyor.

Raporun son hali 31 Mayıs'a kadar çıkmayacak ve 2020 yılından önce devreye girmeyecek.

Kılıçdaroğlu: Bir milim geri adım atmayacağım Kılıçdaroğlu: Bir milim geri adım atmayacağım

Bursalı firmadan müthiş üretim! Bu mermer kurşun geçirmiyor Bursalı firmadan müthiş üretim! Bu mermer kurşun geçirmiyor

Bursa'da definecilere jandarmadan suçüstü Bursa'da definecilere jandarmadan suçüstü

Konya'da korkutan deprem Konya'da korkutan deprem

İmamoğlu vatandaşlara seslendi İmamoğlu vatandaşlara seslendi

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Her türlü şiddet eylemini kınıyoruz AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Her türlü şiddet eylemini kınıyoruz

Bursa'da rahvan atları nefes kesti Bursa'da rahvan atları nefes kesti

Bursa'da teleferikte Nisan karı kuyruğu Bursa'da teleferikte Nisan karı kuyruğu

Sri Lanka'da kilise ve otellerde patlama! 2 Türk yaşamını yitirdi Sri Lanka'da kilise ve otellerde patlama! 2 Türk yaşamını yitirdi

Bursa Keles'e Nisan ayında kar sürprizi Bursa Keles'e Nisan ayında kar sürprizi

Bursa'da eşini öldüren kadına, tahrik indirimi isteği Bursa'da eşini öldüren kadına, tahrik indirimi isteği

Bahçeli'den önemli açıklamalar Bahçeli'den önemli açıklamalar

Bursa'da Tır devrildi tonlarca zeytinyağı yola saçıldı Bursa'da Tır devrildi tonlarca zeytinyağı yola saçıldı

Oğlunun acısını unutamayan Eşref Kolçak, 3 aydır Bursa'da tedavi görüyor Oğlunun acısını unutamayan Eşref Kolçak, 3 aydır Bursa'da tedavi görüyor

Yargıtay'dan Bursa'da emsal karar! Avukatlar artık ''Ödemezsen evine haciz gelecek'' diyemeyecek Yargıtay'dan Bursa'da emsal karar! Avukatlar artık "Ödemezsen evine haciz gelecek" diyemeyecek

Bursa'da düğün yapan aileye hırsız şoku Bursa'da düğün yapan aileye hırsız şoku

Bursa'da muhtarı bıçaklayan şahıs tutuklandı Bursa'da muhtarı bıçaklayan şahıs tutuklandı