Zimmetten tutuklanan müdür: Tam olarak hatırlamıyorum

Zimmetten tutuklanan müdür: Tam olarak hatırlamıyorum

Antalya'nın Gündoğmuş Adliyesi Yazı İleri Müdürü ve İcra Müdür vekili olarak görev yaparken 'zimmetine para geçirmek' suçlamasıyla tutuklanan Alpaslan H., "Yoğun iş temposu nedeniyle manik depresif dönem geçirdim. Bu arada kasada açıklar çıktı. Hastalığım nedeniyle şuur kaybı yaşadığım için tam olarak ne yaptığımı hatırlamıyorum" dedi.

Antalya'da Gündoğmuş Adliyesi Yazı İşleri Müdürü ve İcra Müdür vekili Alpaslan H., mükerrer keşif harçları ve reddiyatlar düzenlemek, maliyeye ödenmesi gereken harçlar ve damga vergisini ödemeyerek 167 bin lirayı zimmetine geçirmek suçlamasıyla açığa alındı. Soruşturmanın derinleştirilmesi sonucunda Alpaslan H., geçen nisan ayında tutuklandı.

Hakkında iddianame hazırlanan Alpaslan H.'nin yargılanmasına Manavgat 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Davanın ilk duruşmasına tutuklu sanık Alpaslan H., sanık avukatlarıyla yakınları ve hazine avukatı katıldı. Kimlik tespitinin ardından mahkeme başkanı tarafından hakkındaki iddialar anlatılan Alpaslan H., duruşmada verdiği ifadede, 2001 yılında Antalya Adliyesi'nde mesleğe başladığını ve 2002 yılında kendisinde kronik bipolar rahatsızlık ortaya çıktığını söyledi. Manik depresif rahatsızlık nedeniyle tedavi gördüğünü ve ağır ilaçlar kullandığını anlatan Alpaslan H., "Rahatsızlığımın manik ve depresyon dönemleri oluyor. Bu dönemlerde şuur kaybı yaşayabiliyorum. Bunu atlatmak için çok ağır olan ilaçları kullanıyorum" dedi.

Gündoğmuş Adliyesi'nde sadece yazı işleri müdürü ve icra müdür vekili olmadığını, bunlarla birlikte hukuk işleri müdürlüğü gibi 23 farklı görevi daha yaptığını söyleyen Alpaslan H., "Gündoğmuş Adliyesi'nde 2014 yılı mart ayında göreve başladım. 2017 yılı sonuna kadar yaptım. 2017 yılı mart, nisan aylarına kadar benim yaptığım işlemlerde herhangi bir hata ya da eksik çıkmadı. Bu aylardan sonra yoğun iş temposu nedeniyle manik depresif dönem geçirdim. Bu arada kasada açıklar çıktı. Hastalığım nedeniyle şuur kaybı yaşadığım için tam olarak ne yaptığımı hatırlamıyorum. Mart, nisan aylarına kadar herhangi bir sorun olmamıştı. Sonrasında yaşadığım manik depresif dönemde ilaçlarımı alamadım. Bulunduğum ilçede uzman doktor yoktu. İlaçlarımı yazdırmak için Manavgat veya Antalya'ya gitmem gerekiyordu. Ben adliyede yetkili tek kişi olduğum için izin alamadım. Bu nedenle ilaçlarımı da alamadım. Bu sürede rahatsızlığım nedeniyle hata yapmış olabilirim" diye konuştu.

Adliye personeli olarak 17 yıldır görev yaptığını anlatan Alpaslan H., rahatsızlığı nedeniyle cezaevinde çok zor günler geçirdiğini, tedavi olamadığını ayrıca 3 çocuğu bulunduğunu ve eşinin çalışmadığını belirterek, tahliyesini talep etti.

Sanık avukatı da müvekkilinin bipolar rahatsızlığı olduğunu, bu nedenle dönem dönem şuur kaybı yaşayabildiğini, bu nedenle rapor alınması gerektiğini belirtti. Alpaslan H.'ye görevden açığa alındığı ilk dönemde "60 bin lira kamu zararı var" denildiğini, müvekkilinin bunu bankadan kredi çekerek kapattığını anlatan avukat, nisan ayında yapılan değerlendirmede ise bu zararın 167 bin lira olduğu iddiasıyla Alpaslan H.'nin tutuklandığını söyledi.

Verilen aranın ardından Alpaslan H.'nin tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, sanığa İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan hastalığıyla ilgili rapor alınması ve dosyadaki eksiklerin giderilmesi amacıyla duruşmayı erteledi.

Bursa'da yüksek gerilim hattına değerek ağır yaralanan inşaat işçisi kurtarılamadı Bursa'da yüksek gerilim hattına değerek ağır yaralanan inşaat işçisi kurtarılamadı

Bursa'da 4 yılda tamamladığı teknesiyle dünya turuna çıkacak Bursa'da 4 yılda tamamladığı teknesiyle dünya turuna çıkacak

Bakan Kurum açıkladı: 10.5 milyon vatandaş yararlandı Bakan Kurum açıkladı: 10.5 milyon vatandaş yararlandı

Bursa'da PKK/KCK operasyonunda 15 kişiye gözaltı! Bursa'da PKK/KCK operasyonunda 15 kişiye gözaltı!

Safranın kilosu 30 ile 70 bin TL arasında satılıyor Safranın kilosu 30 ile 70 bin TL arasında satılıyor

Bursa'da sular kesilecek!	Bursa'da sular kesilecek!

Bursa'da denetimli serbestlikle cezaevinden çıktı, yine uyuşturucu ticaretinden tutuklandı Bursa'da denetimli serbestlikle cezaevinden çıktı, yine uyuşturucu ticaretinden tutuklandı

Bursa'da kedi ve köpek maması getirene portre çizim bedava Bursa'da kedi ve köpek maması getirene portre çizim bedava

Mesut Demir; <br /> Söz konusu 'vatanın bekası' ise gerisi.. Mesut Demir;
Söz konusu 'vatanın bekası' ise gerisi..

Bursa'da 4 kişinin öldüğü kazaya neden olan TIR şoförüne 15 yıl hapis istemi Bursa'da 4 kişinin öldüğü kazaya neden olan TIR şoförüne 15 yıl hapis istemi

Bursa'da motor sürerken küp çözen sürücüye şok haber Bursa'da motor sürerken küp çözen sürücüye şok haber

Yaşlı adam çocuktan düşen 100 lirayı alıp kaçtı Yaşlı adam çocuktan düşen 100 lirayı alıp kaçtı

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (19 Mart 2019 Salı) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (19 Mart 2019 Salı)

5 yıldan sonra nafakayı devlet üstlenecek 5 yıldan sonra nafakayı devlet üstlenecek

67 yıl istismar cezası, 30 yıla düştü 67 yıl istismar cezası, 30 yıla düştü