Yunanistan'dan Küçük Yamyam yasağı!

Yunanistan'dan Küçük Yamyam yasağı!

Yunan Sahil Güvenlik Kuvvetleri, dün (Salı) Ege'de Hurşit (Furni) adaları yakınındaki Kerdo (Mikri Antnopofa-Küçük Yamyam) kayalığına kimseyi yaklaştırmadı.

Bölgede devriye gezen Yunan Sahil Güvenlik botları, Kerdo kayalığındaki Yunan bayrağınını yerinde durup durmadığını görmek için  Sisam (Samos)  adasından tekne ile  bölgeye gelen bir Yunan gazeteciyi, kayalığa 500 metre  mesafede durdurdu. Sahil Güvenlik Kuvvetleri, gazeteciden geri dönmesini istediler.  Savunma Bakan Yardımcısı Fotis Kuvelis "Thema" radyosuna demecinde, Kerdo kayalığındaki Yunan bayrağının indirilmesi ile ilgili olarak "Bizim radarlarda, sayın Binali Yıldırım'ın bahsettiği bir olayın yaşandığı görünmüyor.  Yunan bayrağının, Türk Sahil Güvenlik ya da özel kuvvetleri tarafından indirildiği sonucu çıkmıyor" dedi. Kuvelis, Ege'de Türk ve Yunan savaş uçakları arasında hemen her gün yaşanan gerginliğe değinirken de "Ege'de ilan edilmemiş bir savaştan söz etmek mümkün" diye konuştu. 

BAYRAK DİKİLMESİNE ELEŞTİRİ 

İktidar partisi Radikal Sol Koalisyon (SYRİZA) milletvekili Niko Ksidakis ise  3 Yunanın Kerdo kayalığına Yunan bayrağı dikmelerini eleştirdi. "Focus" radyosuna konuşan Ksidakis "ülkenin uzun vadeli çıkarlarına bakalım. Oraya bayrak diken gençler, o bayrağı koruyacak durumda değiller. Bayrağı deniz kuvvetleri ve sahil güvenlik koruyacak. Dış politika, sivil bir vatandaşın işi değildir. Her genç, eline bir fincan kahve alıp sınır bölgelerinde dolaşıp selfie mi çekecek?  Her aklına esen kalkıp bir bayrak dikecek, sonra da Yunan devleti ve ordusu yapılan saçmalıklarla uğraşacak" dedi.

KAHVE İÇERKEN "HADİ BAYRAK DİKELİM" DEMİŞLER

Kerdo kayalığına Yunan bayrağını dikenlerlerden Haralambos Tsagalas, "Ant1 televizyonuna "Sabah uyandık. Kahvemizi içtik ve bayrak dikmeye karar verdik" dedi. Tsagalas şunları söyledi: "Hurşit adasında doğdum, çoçukluğum burada geçti. Geçen Perşembe günü Ege'de düşen Yunan savaş uçağında hayatını kaybeden pilot Yorgo Baltadoros'un anısına, 5 adaya Yunan bayrağı  dikmeyi kararlaştırdık. Cuma sabahı uyandık, kahvemizi içtik ve aramızda "bunu yapmamız gerek" dedik. Saat 11.00'de bayrakları dikmeye başladık, bu iş saat 16.00'da bitti. Ertesi gün (Cumartesi) 5 adaya tekrar gittik. Bayraklar yerinde duruyordu". Tsalagas 5 Yunan bayrağı diktiklerini söylerken,  Hurşit adası Belediye Başkanı 4 bayraktan sözetti. Belediye Başkanı Yiannis Marusis, "Protothema" gazetesinin haber sitesine yaptığı açıklamada "Gençler adanın güneyinde 3,  kuzeyinde ise  1 kayalığa Yunan bayrağı diktiler. Daha önce bu kayalıklarda bayrak yoktu. 4 bayrak da yerinde duruyor" dedi.

YUNAN MEDYASI

Kerdo kayalığında yaşananlar Yunan gazetelerinde manşetlerden duyuruldu. Yunan gazeteleri şu manşet ve başlıklarla yayınlandılar: 

Kathimerini: "Türkler Kardak dekoru yaratmak istiyor" 

Etnos: Bayrakla oyunlar

Avgi: Bayrağımızla tehlikeli oyunlar 

Ta Nea: Binali Yıldırım'dan bayrak tahriki 

Bursa'da 600 yıllık tarihi hanı cezaevine çevirdiler Bursa'da 600 yıllık tarihi hanı cezaevine çevirdiler

Bursa'da 2 aracın takla attığı kazada emekli astsubay yaralandı Bursa'da 2 aracın takla attığı kazada emekli astsubay yaralandı

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (17 Ekim 2018 Çarşamba) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (17 Ekim 2018 Çarşamba)

Dükkanının camına astı, gözaltına alındı! Dükkanının camına astı, gözaltına alındı!

Banker Kastelli'nin köşkü satılıyor Banker Kastelli'nin köşkü satılıyor

Yolcu otobüsü şarampole devrildi! Ölü ve yaralılar var Yolcu otobüsü şarampole devrildi! Ölü ve yaralılar var

New York Times'tan flaş Kaşıkçı iddiası! New York Times'tan flaş Kaşıkçı iddiası!

Söylentisi bile yetti! ''Fiyatlar gevşemeye başladı'' Söylentisi bile yetti! "Fiyatlar gevşemeye başladı"

Bursa Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, oturum ücretlerini hazineye bağışladı Bursa Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, oturum ücretlerini hazineye bağışladı

Arda Turan'a bir darbe de Ertürk Apartmanı'ndan Arda Turan'a bir darbe de Ertürk Apartmanı'ndan

Cemaat şaşkına döndü! 37 yıl sonra ortaya çıktı Cemaat şaşkına döndü! 37 yıl sonra ortaya çıktı

PKK'yı 20 günde Münbiç'ten atarız PKK'yı 20 günde Münbiç'ten atarız

Dolar'da büyük düşüş! Dolar'da büyük düşüş!

Yaşlı kadının cesedi evinin bahçesinde bulundu Yaşlı kadının cesedi evinin bahçesinde bulundu

Hazine'den 52 TL'lik düzeltme Hazine'den 52 TL'lik düzeltme

Fener ve Rus Kilisesi arasında Ukrayna krizi Fener ve Rus Kilisesi arasında Ukrayna krizi

Bıçakları bırakarak kaçtılar! Sağlık düşmanlarına operasyon Bıçakları bırakarak kaçtılar! Sağlık düşmanlarına operasyon

Son nefesinde ismini verdi: Kıskıvrak yakalandı Son nefesinde ismini verdi: Kıskıvrak yakalandı