WTA'dan kadın tenisçiye uyarı verilmesine tepki

WTA'dan kadın tenisçiye uyarı verilmesine tepki

Kadınlar Tenis Birliği (WTA), Amerika Açık Tenis Turnuvası sırasında bir kadın tenisçinin kortta ters giydiği t-shirtünü çıkarttığı için uyarı almasına tepki gösterdi. WTA, turnuva kurallarının "adil olmadığını" kaydetti.

Turnuvayı düzenleyen ABD Tenis Federasyonu (USTA) ise, "kural ihlali" gerekçesiyle alınan karardan üzüntü duyduklarını açıkladı.

New York'ta düzenlenen maçta, 28 yaşındaki Fransız tenisçi Alize Cornet ikinci ve üçüncü setler arasındaki molada t-shirt'ünü ters giydiğini fark etti. Kameralara sırtını dönen Cornet, saniyeler içinde üstünü çıkarıp düzeltti ve bu arada siyah sporcu sütyeni çok kısa süre göründü.

Danimarkalı hakem Christian Rask, bu hareketi 'kural ihlali' saydı.

USTA yetkilileri bu yönde bir kurallarının olmadığını kaydetti.

Sosyal medyada bazı kullanıcılar erkek tenisçilerin üstsüz gezmesinin kural ihlali olmamasının çifte standart olduğunu savundu.

Hakemin Uluslararası Tenis Federasyonu'nun düzenlediği Grand Slam tenis turnuvası kuralları kapsamında bu uyarıyı verdiği belirtiliyor.

New York'ta düzenlenen karşılaşma sırasında hava sıcaklığı 38°C'ye ulaşmış, nem nedeniyle oyuncular ve seyirciler zor anlar yaşamıştı. Tenis şampiyonu Novak Djokovic ve birçok diğer erkek tenisçi, turnuva sırasında aşırı sıcak nedeniyle üstlerini çıkardı.

USTA'nın açıklamasında, tüm tenisçilerin oyuncu sandalyesinde üstünü değiştirebileceği vurgulandı.

Açıklamada "Neyse ki Cornet sadece uyarı aldı ve ceza almadı. Kadın oyuncular isterlerse t-shirtlerini korta daha yakın, uygun bir özel bir alanda da çıkarabilirler. Bu durumda korttan çıkmaları, tuvalet molası olarak değerlendirilmeyecektir" denildi.

'BURADA HİÇBİR SAYGISIZLIK YOK' 

Kadın tenisçiler karara tepki gösterirken, Kadınlar Tenis Birliği de "Alize yanlış bir şey yapmadı" açıklamasında bulundu.

İngiliz Times gazetesinin haberine göre, eski dünya şampiyonu Victoria Azarenka "Bence bu saçmalık. Burada hiçbir yanlışlık yok. Hiçbir saygısızlık yok" derken, Avustralyalı eski tenis şampiyonu Casey Dellacqua da, kararı "saçma" olarak niteledi.

Kadınlar, turnuva yetkililerinin özür dilemesini ise memnuniyetle karşıladı.

CHP'li belediye başkanı AK Parti'ye geçti CHP'li belediye başkanı AK Parti'ye geçti

5 yıllık faiz 5 ayın dibinde 5 yıllık faiz 5 ayın dibinde

Akciğer kanserinin maliyeti 8.8 milyar TL! Akciğer kanserinin maliyeti 8.8 milyar TL!

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun: ''Cumhurbaşkanımızı 'siyasi oyunlar oynamakla' itham etmesi kabul edilemez'' Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun: "Cumhurbaşkanımızı 'siyasi oyunlar oynamakla' itham etmesi kabul edilemez"

Bursa'da o caddelere otopark yasağı Bursa'da o caddelere otopark yasağı

Bakan Koca açıkladı: Başvurular işleme alındı, süreç başladı Bakan Koca açıkladı: Başvurular işleme alındı, süreç başladı

Boy yasağına uyulmadan avlanan 5 ton 842 kilo balığa el kondu Boy yasağına uyulmadan avlanan 5 ton 842 kilo balığa el kondu

İş adamı feci şekilde can verdi! İş adamı feci şekilde can verdi!

Kan dondurdu! 'Beni öldürecek, yarın son günüm' Kan dondurdu! 'Beni öldürecek, yarın son günüm'

Zabıtadan skandal görüntü! Zabıtadan skandal görüntü!