Van Gölü'nü kirlilikten kurtaracak proje

Van Gölü'nü kirlilikten kurtaracak proje

Van Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) tarafından Van Gölü'nde yaşanan kirliliğin önüne geçebilmek için hazırlanan proje kapsamındaki çalışmalar devam ediyor.

Yaklaşık 87 milyon liraya ihalesi yapılan ve gölün kirlilikten  kurtarılması için büyük öneme sahip "Van Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi" projesi kapsamında inşaat çalışmaları sürüyor.

VASKİ Genel Müdürü Ali Tekataş ve Doğa Gözcüleri Derneği Yönetim  Kurulu Başkanı Ayşegül Bitiktaş proje çalışmalarının sürdürüldüğü İskele  Mahallesi'ndeki şantiyeyi ziyaret ederek bilgi aldı. 

Tekataş, burada yaptığı açıklamada, projenin tamamlanmasıyla teknoloji  ve kapasite olarak Türkiye'nin en büyük ileri arıtma tesisini kuracaklarını  belirterek, "Şu anda Van Gölü kirliliği ile ilgili bir algı çalışması var.  Yüzüncü Yıl Üniversitesi kirlilikle ilgili açıklamayı yaptı. O kirliliğin  sebebinin alglerin patlamasından kaynaklandığını açıkladı." dedi.

Gölde kirliliğin yeni başlamadığını, geçmişten bu yana devam ettiğini  anlatan Tekataş, mevcut arıtma tesisinin yıllar boyunca tam kapasiteli  çalıştırılamadığını vurguladı.

Tekataş, şehrin atıklarının yüzde 75'inin yıllardır arıtılmadan göle  akıtıldığını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Yerel seçimlerin yaklaştığı bir dönemde art niyetli insanların Van  Gölü üzerindensiyaset yapmasını çok çirkin buluyorum. İnsanları yanlış  yönlendirmek kimseye hiçbir şey kazandırmaz. Art niyetli insanların hepsi buraya  gelsinler, yapılan çalışmaları görüp bizlerden bilgi alsınlar. Van Gölü'nün  kurtarılması için gövdemizi taşın altına koyduk. Biraz ellerini vicdanlarına  koysunlar, bu halkı hiç kimsenin kandırmaya hakkı yok."

Halkın parasını halka hizmet için harcadıklarını vurgulayan Tekataş,  "335 milyon liralık borca rağmen bunu yapıyoruz. Hem bu projeleri yapıyoruz hem  de onların (eski belediye yönetimi) bıraktığı borçları ödüyoruz. Van Gölü, Van'ın  ve Türkiye'nin en büyük değeridir. Biz bu değere kıymet veriyoruz." diye konuştu.

Dernek Başkanı Bitiktaş da gölde yaşayan inci kefalinin geleceğinin bu  projeye bağlı olduğunu söyledi.

Van Gölü'nün Türkiye'nin en temiz göllerinden biri olduğuna işaret  eden Bitiktaş, "Arıtma tesisi göl için hayati önem taşıyor. Şu anda kullanımda  olan arıtma tesisi ne yazık ki çalışmıyor. Yeni yapılmaya başlanan tesisin bir an  önce faaliyete geçip tam kapasiteyle çalışması gerekiyor. Gölün korunması için  atılan önemli bir adım olarak görüyoruz." dedi.

Nişanlısının eski kocasını öldürdü  Nişanlısının eski kocasını öldürdü

Karadeniz'e kutup soğukları geliyor
Karadeniz'e kutup soğukları geliyor

Bursa'da yanarak can vermişti! Gelinlikli fotoğrafıyla para dolu 4 cüzdan bulundu Bursa'da yanarak can vermişti! Gelinlikli fotoğrafıyla para dolu 4 cüzdan bulundu

Bursa Cumalıkızık'ta hafta sonu yoğunluğu Bursa Cumalıkızık'ta hafta sonu yoğunluğu

Babasını öldürüp, cesedini kamyonette saklayan şüpheli tutuklandı Babasını öldürüp, cesedini kamyonette saklayan şüpheli tutuklandı

Boşandığı eşini öldüren zanlı tutuklandı Boşandığı eşini öldüren zanlı tutuklandı

Bursa'da Balkan Panayırında kuzu çevirmeye yoğun ilgi Bursa'da Balkan Panayırında kuzu çevirmeye yoğun ilgi

Kars Valisi'nden otopsi açıklaması: Bilgi doğru değil Kars Valisi'nden otopsi açıklaması: Bilgi doğru değil

Bursa'da sahne alan Sinan Akçıl: ''Dolara karşıyım TL ile alışveriş yapıyorum''  Bursa'da sahne alan Sinan Akçıl: "Dolara karşıyım TL ile alışveriş yapıyorum"

Bursa'da uyuşturucuya karşı bilinçlendiler Bursa'da uyuşturucuya karşı bilinçlendiler

İzmir'de feci kaza! Kamyon bu hale geldi İzmir'de feci kaza! Kamyon bu hale geldi

Can pazarı yaşanırken deniz keyfi yaptılar! Can pazarı yaşanırken deniz keyfi yaptılar!

Üç marka neden konkordato ilan etti? Üç marka neden konkordato ilan etti?

Bursa Uludağ'da aç kalan sakat ayı ve yavruları şehre indi Bursa Uludağ'da aç kalan sakat ayı ve yavruları şehre indi

Bursa'da 'nostalji doktoru' gramofon ve eski radyoları tamir ediyor Bursa'da 'nostalji doktoru' gramofon ve eski radyoları tamir ediyor

Tedavi için geldiği hastanede yakalandı Tedavi için geldiği hastanede yakalandı

Bursa Gölyazı'daki altyapı ve üstyapı çalışmaları mart ayında bitecek Bursa Gölyazı'daki altyapı ve üstyapı çalışmaları mart ayında bitecek