Van Gölü'nü kirlilikten kurtaracak proje

Van Gölü'nü kirlilikten kurtaracak proje

Van Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) tarafından Van Gölü'nde yaşanan kirliliğin önüne geçebilmek için hazırlanan proje kapsamındaki çalışmalar devam ediyor.

Yaklaşık 87 milyon liraya ihalesi yapılan ve gölün kirlilikten  kurtarılması için büyük öneme sahip "Van Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi" projesi kapsamında inşaat çalışmaları sürüyor.

VASKİ Genel Müdürü Ali Tekataş ve Doğa Gözcüleri Derneği Yönetim  Kurulu Başkanı Ayşegül Bitiktaş proje çalışmalarının sürdürüldüğü İskele  Mahallesi'ndeki şantiyeyi ziyaret ederek bilgi aldı. 

Tekataş, burada yaptığı açıklamada, projenin tamamlanmasıyla teknoloji  ve kapasite olarak Türkiye'nin en büyük ileri arıtma tesisini kuracaklarını  belirterek, "Şu anda Van Gölü kirliliği ile ilgili bir algı çalışması var.  Yüzüncü Yıl Üniversitesi kirlilikle ilgili açıklamayı yaptı. O kirliliğin  sebebinin alglerin patlamasından kaynaklandığını açıkladı." dedi.

Gölde kirliliğin yeni başlamadığını, geçmişten bu yana devam ettiğini  anlatan Tekataş, mevcut arıtma tesisinin yıllar boyunca tam kapasiteli  çalıştırılamadığını vurguladı.

Tekataş, şehrin atıklarının yüzde 75'inin yıllardır arıtılmadan göle  akıtıldığını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Yerel seçimlerin yaklaştığı bir dönemde art niyetli insanların Van  Gölü üzerindensiyaset yapmasını çok çirkin buluyorum. İnsanları yanlış  yönlendirmek kimseye hiçbir şey kazandırmaz. Art niyetli insanların hepsi buraya  gelsinler, yapılan çalışmaları görüp bizlerden bilgi alsınlar. Van Gölü'nün  kurtarılması için gövdemizi taşın altına koyduk. Biraz ellerini vicdanlarına  koysunlar, bu halkı hiç kimsenin kandırmaya hakkı yok."

Halkın parasını halka hizmet için harcadıklarını vurgulayan Tekataş,  "335 milyon liralık borca rağmen bunu yapıyoruz. Hem bu projeleri yapıyoruz hem  de onların (eski belediye yönetimi) bıraktığı borçları ödüyoruz. Van Gölü, Van'ın  ve Türkiye'nin en büyük değeridir. Biz bu değere kıymet veriyoruz." diye konuştu.

Dernek Başkanı Bitiktaş da gölde yaşayan inci kefalinin geleceğinin bu  projeye bağlı olduğunu söyledi.

Van Gölü'nün Türkiye'nin en temiz göllerinden biri olduğuna işaret  eden Bitiktaş, "Arıtma tesisi göl için hayati önem taşıyor. Şu anda kullanımda  olan arıtma tesisi ne yazık ki çalışmıyor. Yeni yapılmaya başlanan tesisin bir an  önce faaliyete geçip tam kapasiteyle çalışması gerekiyor. Gölün korunması için  atılan önemli bir adım olarak görüyoruz." dedi.

İngiltere: Kaşıkçı cinayetinin sorumlularından hesap sorulmalı İngiltere: Kaşıkçı cinayetinin sorumlularından hesap sorulmalı

Boğazı kesilerek öldürüldü Boğazı kesilerek öldürüldü

İsrail jetleri El Aksa televizyonunu vurdu İsrail jetleri El Aksa televizyonunu vurdu

8. kattan düşen 12 yaşındaki çocuk öldü 8. kattan düşen 12 yaşındaki çocuk öldü

Stan Lee hayatını kaybetti Stan Lee hayatını kaybetti

Afyonkarahisar'da trafik kazası: 1 ölü, 5 yaralı Afyonkarahisar'da trafik kazası: 1 ölü, 5 yaralı

Eski eş cinayetinde şok ses kaydı ortaya çıktı  Eski eş cinayetinde şok ses kaydı ortaya çıktı

Cem Yılmaz Emanet'in çekimlerine başladı, oyuncuları duyurdu Cem Yılmaz Emanet'in çekimlerine başladı, oyuncuları duyurdu

2017'de 6 bin 18 kişi göç esnasında hayatını kaybetti 2017'de 6 bin 18 kişi göç esnasında hayatını kaybetti

Bakan Varank açıkladı: FETÖ üyesi bin 289 TÜBİTAK personelinin işine son verildi Bakan Varank açıkladı: FETÖ üyesi bin 289 TÜBİTAK personelinin işine son verildi

Bursa'da tapu vurgun soruşturmasında 4 kişi tutuklandı Bursa'da tapu vurgun soruşturmasında 4 kişi tutuklandı

CHP'li belediye başkanı AK Parti'ye geçti CHP'li belediye başkanı AK Parti'ye geçti

5 yıllık faiz 5 ayın dibinde 5 yıllık faiz 5 ayın dibinde

Akciğer kanserinin maliyeti 8.8 milyar TL! Akciğer kanserinin maliyeti 8.8 milyar TL!

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun: ''Cumhurbaşkanımızı 'siyasi oyunlar oynamakla' itham etmesi kabul edilemez'' Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun: "Cumhurbaşkanımızı 'siyasi oyunlar oynamakla' itham etmesi kabul edilemez"