Üniversite de "Toplumda Kadının Yeri ve Etkisi" paneli

Üniversite de ''Toplumda Kadının Yeri ve Etkisi'' paneli

Kilis 7 Aralık Üniversitesinde Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezinin katkılarıyla "Toplumda Kadının Yeri ve Etkisi" konulu bir panel düzenlendi.

Mühendislik Mimarlık Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen panele, Rektör Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun ve eşi Şehri Karacoşkun, çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan Rektör Karacoşkun, Şems-i Tebrizi'nin "Kadın nefestir" sözünü hatırlatarak, konuşmasına başladı. Kadının önemine de vurgu yapan Rektör Karacoşkun, "Dinimizde de kadına değer verilmektedir. Medeniyetimizin devamı niteliğindeki toplumlarca kadının ötekileştirilmesi ve ayrımlaştırılmasının hem kadınlara hem de İslam dinine yapılmış en büyük haksızlık ve yanlış anlaşılma olarak nitelendiriyorum" 

Rektör Karacoşkun, "Bizim medeniyetimizde kadın-erkek ayrımı diye bir şey yoktur. İnsanları belli bir yere getiren onların nitelikleridir. Bakınız üniversite olarak bizim de idareci konumunda bulunan kadın akademisyenlerimiz ve idari personelimiz bulunmaktadır. Cinsiyet tartışmalarının gereksiz olduğunu, bu konuda eşitlik üzerinden değil; ancak adalet kavramı üzerinden değer verilmesi gerektiğine inanıyorum" dedi 

KADAMER Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Muazzez Harunoğulları konuşmasında, tarihsel süreç içinde 8 Mart'ın dünya kadınlar günü olarak doğması, benimsenmesi ve resmiyet kazanması sürecini izleyenlerle paylaştı. Harunoğulları, İslam öncesi Türk devletlerinden, İslamiyet'in kabulüne, Osmanlı Devleti'nden günümüze dek kadınların devlet yönetimi ve sosyal hayattaki yeri ve önemi hakkında önemli bilgiler aktardı. Program, Güzel Sanatlar Bölümü öğretim elemanlarından Öğretim Görevlisi Ali Gündeşli'nin Türk müziğinde kadın bestekarlara ait birbirinden güzel eserleri seslendirmesi ile devam etti. 
Açılış konuşmalarının ve müzik dinletisinin ardından "Toplumda Kadının Yeri ve Etkisi" konulu panelin sunumları gerçekleştirildi. Panel yöneticiliğini Mühendislik Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Demet Demiroğlu'nun yaptığı panele Üniversitenin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Faruk Bartan ve İktisat bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Sumru Bakan konuşmacı olarak katıldı. 
 

Trafikte terör estirdi! 5 yaralı Trafikte terör estirdi! 5 yaralı

Dikkatsiz sürücü trafiği birbirine kattı! Dikkatsiz sürücü trafiği birbirine kattı!

Aralarında 53 yaş fark var! Genç kadından olay itiraflar Aralarında 53 yaş fark var! Genç kadından olay itiraflar

Talihsiz kaza! Üzerinden otomobil geçti Talihsiz kaza! Üzerinden otomobil geçti

İzmir'de pompalı tüfekle saldırı: 1 ölü  İzmir'de pompalı tüfekle saldırı: 1 ölü

Gölet kenarında ceset bulundu Gölet kenarında ceset bulundu

Markete molotoflu ve ses bombalı saldırı Markete molotoflu ve ses bombalı saldırı

Düğün salonunda asma tavan çöktü Düğün salonunda asma tavan çöktü

Atatürk Havalimanı'nda feci ölüm! 25 metreden düştü Atatürk Havalimanı'nda feci ölüm! 25 metreden düştü

Köpeği motosiklete bağlayıp sürüklediler Köpeği motosiklete bağlayıp sürüklediler

Türkiye'nin konuştuğu taksici hakkında flaş gelişme! Türkiye'nin konuştuğu taksici hakkında flaş gelişme!

BDDK ve SPK'dan flaş açıklama: Soruşturma başlatıldı BDDK ve SPK'dan flaş açıklama: Soruşturma başlatıldı

'Römork' faciası! Ölü ve yaralılar var... 'Römork' faciası! Ölü ve yaralılar var...