UNESCO: Cinsel eğitim müfredatta olmalı

UNESCO: Cinsel eğitim müfredatta olmalı

UNESCO, dün yayınladığı rehberde ülkeleri cinsel eğitim konusunda uyardı. Raporda, müfredatlarda yer alması gereken kapsamlı cinsel eğitimin, çocukların geleceği için şart olduğu vurgulandı. Bunun ileriki yaşlarda hastalıklar, istenmeyen gebelik ve cinsel şiddetin önlenmesindeki kritik rolüne dikkat çekildi. Bu eğitimin yaş ve gelişime uygun, insan hakları odaklı olması gerektiği belirtildi.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), 'Uluslararası Cinsel Eğitimi Rehberi'ni dün yayınladı. Rehberde kapsamlı bir cinsel eğitiminin müfredatlarda yer almasının önemine dikkat çekildi. Bu konuda en büyük sorumluluğun okul ve iyi eğitimli öğretmenlere düştüğü belirtildi. İşte rapordan öne çıkan başlıklar:

Kapsamlı bir cinsel eğitimi, gençlerin sağlıklı bir yetişkinliğe hazırlanmasında önemli rol oynuyor. HIV ve AIDS gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların, istenmeyen gebeliklerin, cinsel şiddetin önüne geçilmesi konusunda toplumlara büyük yarar sağlıyor. Ancak bu olumlu etkilerin bilinmesine rağmen çok az genç, cinsel hayatlarını nasıl yönetebileceği konusunda net bir yaklaşıma sahip.

OLUMSUZ MESAJLARA DİKKAT

Birçok genç, yetişkinliğe adım atarken cinsellikle ilgili kafa karıştıran, birbiriyle çelişen olumsuz mesajlara maruz kalıyor. Bunlar sıklıkla kendi anne-baba ve öğretmenlerinden geliyor. Bulgulara göre, kapsamlı cinsel eğitim genç ve çocukların, doğru ve yaşlarına uygun bilgiler edinmesini sağlıyor. Ayrıca toplumsal cinsiyet eşitliğini öğrenmelerine destek olurken, bu eğitimi alanlar insan haklarına saygı duyuyor ve pozitif ilişkiler geliştirebiliyor.

Okullar merkezi bir role sahip. Donanımlı öğretmenlerin okullarda görev alması gerekiyor. Bu eğitimcilerin paylaştığı bilgiler, gençlerin yetişkinliklerinde daha sağlıklı bir hayat yaşaması için kritik önemde. Ayrıca sınıfların dışında da çocuk ve gençlerin, cinsellik konusunda doğru bilgi edinebilmesi, internetteki içerikler dikkate alındığında göz ardı edilmemeli.

YAŞ DÜZEYİ ÖNEMLİ

Cinsel eğitim, 5-18 yaş arası için tüm müfredatlarda yer almalı. Bu eğitim yaş ve gelişime uygun, kademeli, bilimsel açıdan doğru, kapsamlı, insan hakları odaklı, toplumsal cinsiyet eşitliğini gözeten ve kalıcı bir etki yaratan yapıda olmalı. Araştırmalara göre, öğretim programlarıyla desteklenen kapsamlı eğitim cinselliğe başlamayı erteliyor.

Uygun yaş düzeyinde kapsamlı cinsel eğitimi gebelik, kürtaj ve cinsel şiddetin önüne geçilmesinde de büyük role sahip. Dünya genelinde her yıl 15-19 yaş arasında 3 milyon kız, güvenli olmayan koşullarda kürtaj yaptırıyor. Bunların önemli kısmı ilkel yöntemlerle gerçekleşiyor.

ÇOCUKLAR TEHLİKEDE

Raporda, dünya genelindeki tahminlere göre her üç kadından birinin cinsel şiddete uğradığı belirtilerek, şu verilere yer veriliyor:

120 milyon kız hayatı boyunca bir kez cinsel temasa ya da ilişkiye zorlanıyor.

Cinsel taciz hem kız, hem erkek çocukları için büyük tehlike olmayı sürdürüyor. Uluslararası araştırmalar kadınların yüzde 20'sinin, erkeklerinse 5 ile 10'unun çocukken cinsel şiddete maruz kaldığını gösteriyor.

Sahra-altı Afrika'da 18 yaşını doldurmamış her 10 kız çocuğundan 4'ü evlendiriliyor.

2010-2016 arasında 15-24 yaş grubunda Doğu Avrupa ve Orta Asya'da HIV enfeksiyonu yüzde 12 arttı. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlarsa her yıl 333 milyon insanı etkiliyor. Bu 20-24 yaş arasında en üst düzeyde. Onu 15-19 yaş izliyor.

Bursa'daki uyuşturucu operasyonunda 8 kişi adliyeye sevk edildi Bursa'daki uyuşturucu operasyonunda 8 kişi adliyeye sevk edildi

Bursa Keles'ten kartpostallık manzaralar Bursa Keles'ten kartpostallık manzaralar

Bursa Uludağ'da sömestr tatili öncesi olağanüstü güvenlik Bursa Uludağ'da sömestr tatili öncesi olağanüstü güvenlik

Tek tip kıyafetler Diyarbakır Cezaevi'ne gönderildi Tek tip kıyafetler Diyarbakır Cezaevi'ne gönderildi

Validen skandala ilişkin açıklama Validen skandala ilişkin açıklama

Şehrin göbeğinde güpegündüz kız kaçırdılar Şehrin göbeğinde güpegündüz kız kaçırdılar

RTÜK'e Adnan Oktar hakkında şikayet yağmuru
RTÜK'e Adnan Oktar hakkında şikayet yağmuru

Ulaştırma Bakanı'na Bursa'ya hızlı tren ne zaman gelecek sorusu Ulaştırma Bakanı'na Bursa'ya hızlı tren ne zaman gelecek sorusu

Bursa'da otobüs şoförleri artık engelli kadın ile özel ilgileniyor Bursa'da otobüs şoförleri artık engelli kadın ile özel ilgileniyor

Bursa'da şehit aileleri, gazi ve engellilere ücretsiz simit ve poğaça Bursa'da şehit aileleri, gazi ve engellilere ücretsiz simit ve poğaça

Konut satışları 2017 yılında arttı! Yabancıların gözü Bursa'da... Konut satışları 2017 yılında arttı! Yabancıların gözü Bursa'da...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bursa'ya geliyor! Çok sayıda yol ulaşıma kapatılacak Cumhurbaşkanı Erdoğan Bursa'ya geliyor! Çok sayıda yol ulaşıma kapatılacak

Otomobil kullanmanın yıllık maliyeti 11 bin liranın üzerinde! Otomobil kullanmanın yıllık maliyeti 11 bin liranın üzerinde!

Gündüz vakti ama gece gibi oldu! Gündüz vakti ama gece gibi oldu!

Aşk vaadiyle gasp kamerada! Aşk vaadiyle gasp kamerada!

Bodrum'u sarsan soruşturmada yeni gelişme! İlişkiyi kabul etti Bodrum'u sarsan soruşturmada yeni gelişme! İlişkiyi kabul etti

Bursa'da ocak ayında çiçek açan bademlere kar yağdı Bursa'da ocak ayında çiçek açan bademlere kar yağdı

Yolcu otobüsü dereye uçtu: 6 ölü, 20 yaralı var! Yolcu otobüsü dereye uçtu: 6 ölü, 20 yaralı var!