"Türkiye-İran-Rusya iş birliği başarılı bir bölgesel ittifaktır"

''Türkiye-İran-Rusya iş birliği başarılı bir bölgesel ittifaktır''

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, terörle mücadeledeki başarılı bölgesel ittifaklardan birinin Suriye bağlamındaki Türkiye, İran ve Rusya arasındaki iş birliği modeli olduğunu söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Çin Meclis Başkan Yardımcısı Çen Zu, Rusya Devlet Duması Başkanı Vyacheslav Volodin, Pakistan Milli Meclisi Başkanı Esed Kayser, Afganistan Ulusal Meclis Başkanı Abdul Rauf İbrahimi'nin katılımıyla Tahran'da gerçekleştirilen "Terörizmle ve Aşırıcılıkla Mücadele konulu Meclis Başkanları İkinci Toplantısı"nda Laricani, bölgesel iş birlikleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasında, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) görevini yerine getirmediğini ve bölgedeki gelişmelere karşı etkisiz kaldığını ifade eden Laricani, "Uluslararası bir kurum görevini yerine getirmiyor. ABD Başkanı tek taraflı olarak hareket ediyor ve bu tehlikelidir. Pratikte, Trump'ın davranışları insan haklarını ihlal ediyor ve ülkeleri ortadan kaldırma riskini doğuruyor." diye konuştu.

ABD ve onun gibi ülkelerin terörizmin artmasına neden olduğunu savunan Laricani, Irak ve Afganistan'da bunu gördüklerini belirterek bölgesel ittifaklara ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Birincisi Pakistan'da yapılan ikinci toplantının, bölgesel iş birliklerinin artmasına vesile olması temennisini dile getiren Laricani, şöyle devam etti:

"Başarılı bölgesel ittifaklardan biri, Türkiye, Suriye ve Rusya iş birliği modelidir, Astana modelidir. Şimdi de bölgesel ülkelerin terörizmle mücadelede bir model geliştirmesi toplantısındayız."

"İran zayıflarsa birçok ülke güvende olmayacaktır"

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de toplantıda yaptığı konuşmada, uyuşturucu ve terörizmle mücadelede İran'ın zayıflaması durumunda birçok ülkenin güvende olmayacağını söyledi.

Ruhani, ekonomik, çevresel, savaşlar, açlık, fakirlik, tek taraflılık, aşırılık ve terörizm gibi sorunlarla karşı karşıya olduklarını belirterek, bölge halkının artık savaş ve yıkım istemediğini belirtti.

Teröristler, şiddet yanlıları ve dünyanın yasa tanımaz güçlerinin Çin, Pakistan, Afganistan, Rusya, İran'da yaptırım, terör ve darbe peşinde olduğunu ileri süren Ruhani, "Yaptırımcıları uyarıyoruz, eğer uyuşturucu ve terörizmle mücadelede kapasitemiz azalırsa sizler uyuşturucu, sığınmacı, bombalamalar ve terörizmden kurtulamazsınız. İran'ın zayıflamasıyla birçok ülke güvende olmayacaktır." ifadelerini kullandı.

Günümüzde güvenliğin siyasi, ekonomik ve sosyal gibi farklı boyutları olduğunu dile getiren Ruhani, ABD ve müttefiklerinin İran'a karşı yaptırımlarını, "ekonomik terörizm" şeklinde nitelendirdi.

Ruhani, bölge ülkelerinin birbirlerinin egemenliğine saygı duyması ve bunu koruması gerektiğini ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Burada devletlerimizin birbirleriyle ilişki içinde olduğu ve tarihte de birlikte olduğu mesajını vermek istiyoruz. Çinden Anadolu'ya kadar, Rusya'dan İran'a kadar, büyük medeniyetin çocuklarıyız." 

Bursa İnegöl'de 3 araç birbirine girdi: 5 yaralı Bursa İnegöl'de 3 araç birbirine girdi: 5 yaralı

Bursa'da polisten kaçtı jandarma bölgesinde kaza yaptı Bursa'da polisten kaçtı jandarma bölgesinde kaza yaptı

Bir kişi raylara düştü, metro seferleri yapılamıyor Bir kişi raylara düştü, metro seferleri yapılamıyor

Kadın doktora darp! Kadın doktora darp!

Domuz avında görünmez kaza Domuz avında görünmez kaza

D-100 trafiğe kapandı D-100 trafiğe kapandı

MHP o adayını geri çekti MHP o adayını geri çekti

Fitch Türkiye'nin kredi notunu açıkladı Fitch Türkiye'nin kredi notunu açıkladı

Çankırı'da trenin altında kalan kişi öldü Çankırı'da trenin altında kalan kişi öldü

Facebook'tan korkutan haber! Facebook'tan korkutan haber!

Aksaray'da korkutan yangın Aksaray'da korkutan yangın

Ana boru delinince kentin doğal gazı kesildi Ana boru delinince kentin doğal gazı kesildi

Mehmet Ali Ekmekçi; <br /> Ses gelmiyooorrr! Mehmet Ali Ekmekçi;
Ses gelmiyooorrr!

Domuz avında, kardeşinin tüfeğinin kazara ateş almasıyla öldü Domuz avında, kardeşinin tüfeğinin kazara ateş almasıyla öldü

Sohbet ederlerken suyun ortasında mahsur kaldılar Sohbet ederlerken suyun ortasında mahsur kaldılar

44 kaçak göçmen yakalandı 44 kaçak göçmen yakalandı