Tunus Meclisi Nida Tunus'tan 4 vekilin ihracını onayladı

Tunus Meclisi Nida Tunus'tan 4 vekilin ihracını onayladı

Tunus Meclisi, Nida Tunus Blokundan 4 milletvekilinin partiden ihraç edilmesini onayladı.

Tunus Meclis Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Nida Tunus Bloku Başkanı Süfyan Tubal'ın talebi üzerine 4 milletvekilinin partiden ihraç edilmesinin onaylandığı belirtildi.

İhraç edilen milletvekillerinin Munci el-Harbavi, Şakir el-İyadi, Fatma el-Meseddi ve Lamia el-Mulih olduğu aktarılırken, söz konusu milletvekillerinin Nida Tunus Partisi Merkez Komite Başkanı ve Cumhurbaşkanı El-Baci Kaid es-Sibsi'nin oğlu Hafız Kaid es-Sibsi'ye yakın isimler olduğu ifade edildi.

Açıklamada ayrıca Özgür Yurtsever Birlik Partisi'nden (ÖYB) istifa eden Durra el-Yakubi, Ali bi'l İhve ve Abdulkadir bin Dayfullah'ın Nida Tunus Blokuna katılım talebinin de kabul edildiği kaydedildi.

Yaşanan son ihraç ve katılımlarla Nida Tunus Blokunun meclisteki sandalye sayısı 37 oldu.

SEÇİMLER ÖNCESİ DEĞİŞEN İTTİFAKLAR

Tunus'ta bu yıl sonunda yapılacak parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde ülke içindeki ittifaklar değişiyor.

Nida Tunus Partisi, 2014 yılında gerçekleşen seçimleri birinci tamamlayıp 217 sandalyeli parlamentoda 86 milletvekili çıkardı ve partinin kurucusu El-Baci Kaid es-Sibsi de cumhurbaşkanı seçildi.

Cumhurbaşkanı Sibsi'nin oğlu Hafız Kaid es-Sibsi'nin partinin yönetimine gelmesinin ardından partide liderlik tartışmaları patlak verdi ve yaprak dökümü başladı.

Hafız Said es-Sibsi ve parti yönetimindeki ekibi, parti teşkilatındaki çekişmenin temel sebebi olarak gösterildi.

Parti içinden çıkan Başbakan Yusuf Şahid ve Hafız Kaid es-Sibsi arasında geçen yaz yaşanan çekişme sonucunda Nida Tunus Partisi'ndeki kan kaybı arttı.

Son olarak, partinin geçen ay yapılan kongresinden bu yana biri Hafız Kaid es-Sibsi, diğeri Süfyan Tubal liderliğinde parti içi ikili çekişme yaşandığı kulislere yansıdı.

Tunus Parlamentosunda Nahda Hareketi birinci, başbakana yakın Yaşasın Tunus ikinci, Tunus'taki son seçimlerin galibi Nida Tunus ise üçüncü sırada yer alıyor.

Bursa'da baklavacıdan para çalan hırsız güvenlik kamerasına yakalandı Bursa'da baklavacıdan para çalan hırsız güvenlik kamerasına yakalandı

Bursa'da inişe geçen uçağa leylek çarptı Bursa'da inişe geçen uçağa leylek çarptı

Bursa'da yangın dolabında güzel sürpriz Bursa'da yangın dolabında güzel sürpriz

Cengiz Holding'in sahibine 30 yıllık eşinden boşanma davası Cengiz Holding'in sahibine 30 yıllık eşinden boşanma davası

Bursa'da bu mahallede davul yerine zil çalınıyor Bursa'da bu mahallede davul yerine zil çalınıyor

ABD polisi, 'Trump şeytan' diyerek üzerine yürüyen şüpheliyi öldürdü ABD polisi, 'Trump şeytan' diyerek üzerine yürüyen şüpheliyi öldürdü

Bursa'da yürümekte zorlanınca kaykay ile çay dağıtmaya başladı Bursa'da yürümekte zorlanınca kaykay ile çay dağıtmaya başladı

Bakan Koca'dan flaş açıklama... Askerliğini yapmış sayılacaklar Bakan Koca'dan flaş açıklama... Askerliğini yapmış sayılacaklar

Emeklilere bayram ikramiyesi 31 Mayıs'ta ödenecek Emeklilere bayram ikramiyesi 31 Mayıs'ta ödenecek

Mehmet Ali Ekmekçi; <br /> BursaRay'da süre kısalacak mı? Mehmet Ali Ekmekçi;
BursaRay'da süre kısalacak mı?

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (25 Mayıs 2019 Cumartesi)	Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (25 Mayıs 2019 Cumartesi)

Kendisinden şikayetçi oldu! Kendisinden şikayetçi oldu!

Kucağında bebek ile direksiyon başına geçen sürücü tepki çekti Kucağında bebek ile direksiyon başına geçen sürücü tepki çekti

Sahibinin gezmeye çıkardığı pitbull dehşet saçtı Sahibinin gezmeye çıkardığı pitbull dehşet saçtı

Lisede taciz! O öğretmen açığa alındı Lisede taciz! O öğretmen açığa alındı

Bursa'da sahur yolunda feci kaza! Ön camdan fırlayan sürücü ağır yaralı Bursa'da sahur yolunda feci kaza! Ön camdan fırlayan sürücü ağır yaralı

Demir çalarken suçüstü yakalandılar Demir çalarken suçüstü yakalandılar