Trump'ın Yüksek Mahkeme adayının Senato oylaması yarın yapılacak

Trump'ın Yüksek Mahkeme adayının Senato oylaması yarın yapılacak

ABD Senatosu, ABD Başkanı Donald Trump'ın Yüksek Mahkeme adayı Yargıç Brett Kavanaugh hakkındaki görüşmelerin bitirilmesi yönünde karar aldı. Bu kararın ardından Kavanaugh'un adaylığının yarın Senatoda oylanacağı bildirildi.

ABD Senatosunda yapılan oylamada, Kavanaugh hakkında bir süredir  Senatoda devam eden görüşmelerin daha fazla uzatılmadan sona erdirilmesi yönünde  karar çıktı.

Cumhuriyetçi Parti mensubu senatörlerin oylarıyla 51'e 49 şeklinde  gerçekleşen oylama sonucuna göre Senatodaki Kavanaugh görüşmeleri sona ermiş  oldu. Bazı Cumhuriyetçi senatörler oylarının rengini açıklamaktan kaçınırken,  sadece bir Cumhuriyetçi senatör Kavanaugh aleyhinde, bir Demokrat senatör de  Kavanaugh lehinde oy kullandığını açıkladı.

Cumartesi günü oylanacak

Cumhuriyetçi Parti Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell,  Kavanaugh'un Yüksek Mahkeme adaylığıyla ilgili nihai oylamanın yarın Senatoda  yapılacağını açıkladı.

Hakkında cinsel taciz ve aşırı alkoltüketimiyle ilgili iddialar  dolayısıyla kamuoyunda haftalardır tartışılan Trump'ın Yüksek Mahkeme adayının  akıbeti, yarın yapılacak oylama ile belli olacak.

Amerikan medyasına yansıyan tartışmalarda her iki partinin kendi  çizgisine bağlı kalarak oy kullanacağı ve bugünkü gibi bir tablonun ortaya  çıkabileceği yorumları öne çıktı.

Trump'ın 10 Temmuz'da adaylığını açıkladığı Washington DC Temyiz  Mahkemesi Yargıcı Brett Kavanaugh, 28 Eylül'de ABD Senatosu Adalet Komitesinde  onaylanmıştı.

Oylamada kilit rol oynayan Arizona Senatörü Cumhuriyetçi Jeff Flake,  Genel Kurul oylamasının bir hafta geciktirilerek Federal Soruşturma Bürosu'nun  (FBI) Kavanaugh ile ilgili cinsel taciz iddialarını araştırması şartı ile  Kavanaugh lehine oy kullanmıştı.FBI, Kavanaugh ile ilgili soruşturmasını  tamamlayarak dün raporunu Senatoya sunmuştu.

Bu süreçte, Kavanaugh'ı cinsel tacizle suçlayan isimlerden biri olan  Christine BlaseyFord, Adalet Komisyonu'nda ifade vermiş, 36 yıl önce okul  partisinde Kavanaugh tarafından cinsel tacize uğradığını iddia etmişti.

Trump'ın ve Beyaz Saray'ın başından beri destek verdiği Kavanaugh ise  Ford ya da başka birine cinsel tacizde bulunmadığını öne sürmüştü.

Microsoft'un kurucu ortağı Paul Allen hayatını kaybetti Microsoft'un kurucu ortağı Paul Allen hayatını kaybetti

Trafik cezalarının artırılmasını öngören teklif kabul edildi Trafik cezalarının artırılmasını öngören teklif kabul edildi

Türk ve Suudi ekipler, Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na geldi Türk ve Suudi ekipler, Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na geldi

Bursa'da mermer yüklü TIR alev alev yandı! Bursa'da mermer yüklü TIR alev alev yandı!

Bakan Akar'dan İdlib açıklaması Bakan Akar'dan İdlib açıklaması

ABD basınından bomba 'Kaşıkçı' iddiası: 'Suudi Arabistan öldüğünü kabul edecek' ABD basınından bomba 'Kaşıkçı' iddiası: 'Suudi Arabistan öldüğünü kabul edecek'

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu ülkemiz için bir fırsattır Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu ülkemiz için bir fırsattır

Bursa'da kırmızı ışıkta geçen otomobil yayaya çarptı Bursa'da kırmızı ışıkta geçen otomobil yayaya çarptı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Türkiye'ye geliyor! ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Türkiye'ye geliyor!

Düğünde damada takılanlar şoke etti Düğünde damada takılanlar şoke etti

KYK burs başvuruları başladı! KYK burs başvuruları başladı!

Sahte parayla büyükbaş hayvan alırken yakalandılar Sahte parayla büyükbaş hayvan alırken yakalandılar

Tüm ilişkileri kesme kararı aldılar! Tüm ilişkileri kesme kararı aldılar!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Bahçeli ile görüşecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Bahçeli ile görüşecek

Meral Akşener, Bahçeli'den şikayetçi oldu Meral Akşener, Bahçeli'den şikayetçi oldu

Evin bahçesinde bulunan top mermisi imha edildi Evin bahçesinde bulunan top mermisi imha edildi