Tırnaklarınızda beyaz nokta bulunuyorsa dikkat!

Tırnaklarınızda beyaz nokta bulunuyorsa dikkat!

Vücutta 2-3 gram arasında bulunan çinko; büyüme ve gelişim, bağışıklık sistemi, nörolojik fonksiyon ve üreme fonksiyonlarında önemli rol oynuyor. Çinko, protein sentezi için çok önemli bir mineral. Ayrıca vücudun bağışıklık sistemindeki hücrelerin üretimini düzenleyerek kasları ve metabolizmayı güçlendirir.

GÜNLÜK ÇİNKO İHTİYACI NE KADAR?

Kaslarda, karaciğerde, böbreklerde ve gözlerde ağırlıklı olarak yer alan çinkonun yapılan araştırmalara göre günlük belli miktarlarda alınması gerekiyor. Cinsiyete ve yaşa göre değişkenlik gösterse de bebeklerde günlük olarak çinko ihtiyacı 7 mg, çocuklardaki günlük çinko ihtiyacı 11 mg, yetişkinlerdeki günlük çinko ihtiyacı ise 15 mg'dır.

Vücudumuzdaki birçok enzimin ve hormonun üretiminde rol alan çinkonun hayatımızdaki yeri büyüktür. Bağışıklık sisteminde anahtar rol oynayan çinko, cinsel sağlık açısından da önemlidir.

Yemeklerin pişirilme yönteminden strese kadar pek çok faktörün etkili olduğu çinko azalmasını nasıl anlarız? Çinkonun eksikliğinde hangi hastalıklar görülür? Çinko eksikliğini nasıl gideririz? Çinko hangi besinlerde vardı?

SPOR YAPANLAR DİKKAT!

Çinkonun vücut, yağ-kas oranını dengeleyici etkileri olduğu ve protein üretimini sağladığı biliniyor. Spor yapanların özellikle enerji düzeyini yükseltici etkisi sebebiyle çinko alımında dikkatli olmaları gerekmektedir.

BUNLARI YAPANLAR RİSK ALTINDA!

Çinko eksikliği çoğu zaman yeterince çinko içeren gıda tüketmemekten kaynaklansa da aynı zamanda bazı ilaçları alanlar da çinko eksikliğine maruz kalmaktadır. Doğum kontrol hapı, âdet düzenleyici kullanan veya menapoz sonrası hormon desteği alan kadınlarda çinko eksikliği daha sık görülüyor. Fazla alkol kullanımı, mide asidini azaltıcı ilaç kullananlar ve yaşlılarda da çinko eksikliği görülüyor. Çinko aynı zamanda kırmızı ette ve deniz ürünlerinde yüksek miktarda bulunması sebebiyle vejetaryenlerin de dikkat etmesi gereken bir mineral.

ÇİNKO EKSİKLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Çinko eksikliği belirtisini saçınızdan ve cildinizden anlayabilirsiniz. Cansız ve soluk saçlara sahipseniz ve saç dökülmesi yaşıyorsanız bu çinko eksikliğinden kaynaklı olabilir. Aynı zamanda cildiniz mat ve soluk olur. Teninizin renginde fark edebileceğiniz kadar renk açılması görürsünüz.

Güzellik vitamini olarak da bilinen çinko eksikliğini tırnaklarınızdan da anlayabilirsiniz. Tırnakların üzerindeki beyaz noktalar ve çabuk kırılan tırnaklar çinko eksikliğinin habercisidir.

KULAKLARINIZDAKİ ÇINLAMA BİR İŞARET

Vücuttaki iltihabı azaltma özelliği olan çinkonun eksikliği ağızda çıkan uçuklardan da anlaşılabilir. Aynı zamanda cilt yaralarının iyileşmesindeki gecikme, sinir sistemi bozukluğu ve kulaklarda çınlama da çinkoeksikliğinin belirtilerindendir. Çinko eksikliği, aynı zamanda vücutta ishal, aşırı güç eksikliği, cinsel isteksizlik, bağışıklık sisteminde zayıflama nedeniyle çok sık enfeksiyon hastalıklarına yakalanma, hafıza bozukluğu ve dikkat dağınıklığıyla da kendini gösterir.

ÇİNKO EKSİKLİĞİ...

Çinko eksikliği gözde sonu körlüğe varacak sarı nokta hastalığına, dişeti hastalıklarına, iştah azalmasına yol açar. Erkeklerde testosteron hormonunda azalmaya sebep olan çinko eksikliği beraberinde cinsel isteksizliğe de yol açabilir.

ÇİNKO EKSİKLİĞİ ŞEKER HASTALIĞINA YOL AÇABİLİR

Çinko insülin hassasiyetini artırır. İnsülin hassasiyetinin yüksek olması hem kilo almanızı zorlaştırır, hem de yediğiniz besinlerin kaslarınıza daha sağlıklı bir şekilde ulaşmasını sağlar. Çinko eksikliği şişmanlık ve şeker hastalığı riskini artırır.

ÇİNKO EKSİKLİĞİ KANSERE SEBEP OLABİLİR

Çinko eksikliği ile beraber vücutta hücre yenilenmesi ve sağlıklı bölünme süreci bozuluyor. Bu da vücudun kanserle mücadelesini ne yazık ki azaltıyor Yapılan araştırmalar çinko eksikliği ile bağlantılı olduğu düşünülen kanser türlerinin meme, kalın bağırsak kanseri, yumurtalık kanseri, akciğer kanseri, cilt kanseri ve kan kanseri olduğunu ortaya çıkarıyor. Çinko eksikliğinde kanser hücreleriyle mücadele eden bağışıklık hücrelerinin fonksiyonları da bozuluyor, bu durum aynı zamanda bakterilere ve virüslere karşı da dayanıksızlığa neden oluyor.

ÇİNKO EKSİKLİĞİ KISIRLIĞA YOL AÇABİLİR

Çinkonun uyku hormonu olarak bilinen melatonin metabolizmasını düzenlediği ve sağlıklı bir uykuya yardımcı olduğu biliniyor. Aynı zamanda çinko dopamin hormonunun seviyesini ayarlıyor. Yapılan araştırmalara göre çinkonun kadınlarda daha belirgin olmak üzere depresyonu engellediği biliniyor. Aynı zamanda çinko eksikliği kadınlarda yumurta gelişimini de engellediği için kısırlığa da sebep olabilir. Yeterli miktarda çinko alımıyla beraber östrojen ve progesteron hormonları sağlıklı düzeylerde olur.

ÇİNKO HANGİ BESİNLERDE BULUNUYOR?

Çinko kırmızı ette ve deniz mahsullerinde bol miktarda bulunuyor. Ispanak, semizotu gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, bakliyat ve kuruyemişlerde de bulunuyor. Çinkonun en fazla bulunduğu besinler ise şöyle: İstiridye, peynir, sığır eti, bitter çikolata, kuru fasulye, mısır, karides, Brüksel lahanası, brokoli, nohut, yoğurt, kaju fıstığı, balık, buğday tohumu, ayçiçeği çekirdeği, tüm tahıllar, ceviz, badem, yumurta...

ÇİNKO FAZLALIĞI NEYE YOL AÇAR?

Çinkonun fazlalığı da eksikliği gibi zararlı olabilir. Yüksek miktarda çinko alımı çinko zehirlenmesine yol açar. Yetişkinler için çinko alımının en üst sınırının 40 miligram olduğu biliniyor.

Sınır aşımında kişide baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal, iştahsızlık ve karın krampları görülebilir.

Bursa'da sahur yolunda feci kaza! Ön camdan fırlayan sürücü ağır yaralı Bursa'da sahur yolunda feci kaza! Ön camdan fırlayan sürücü ağır yaralı

Demir çalarken suçüstü yakalandılar Demir çalarken suçüstü yakalandılar

Merak ve korku bağımlılığı artırıp ölüme sürüklüyor! Merak ve korku bağımlılığı artırıp ölüme sürüklüyor!

İran'da yoga yapan 30 kişi gözaltına alındı İran'da yoga yapan 30 kişi gözaltına alındı

Sinan Akçıl ile Burcu Kıratlı bayram sonrası boşanıyor Sinan Akçıl ile Burcu Kıratlı bayram sonrası boşanıyor

Kadınlara çift maaş imkanı Kadınlara çift maaş imkanı

Polis ekiplerine bıçakla saldırdı! Polis ekiplerine bıçakla saldırdı!

Vatandaşlar güne yangın paniği ile uyandı Vatandaşlar güne yangın paniği ile uyandı

Halı sahadan dönen gençler minibüs ile kaza yaptı: 14 yaralı Halı sahadan dönen gençler minibüs ile kaza yaptı: 14 yaralı

Atık su kuyusunda cansız bedeni bulundu Atık su kuyusunda cansız bedeni bulundu

Kerem Bürsin: Saygı duyun mutlu olalım Kerem Bürsin: Saygı duyun mutlu olalım

Belediye başkanının katil zanlısı adliyeye sevk edildi Belediye başkanının katil zanlısı adliyeye sevk edildi

Ankara Numune Hastanesi hizmete kapandı Ankara Numune Hastanesi hizmete kapandı

Trump'tan ABD'yi karıştıran skandal karar! Trump'tan ABD'yi karıştıran skandal karar!

Sulama kanalına devrilen otomobildeki kadın ile gelini öldü Sulama kanalına devrilen otomobildeki kadın ile gelini öldü

Mide küçültme ameliyatı sonrası kahreden ölüm Mide küçültme ameliyatı sonrası kahreden ölüm

Yola dökülen gübre faciaya neden oldu: 1 ölü, 2 yaralı Yola dökülen gübre faciaya neden oldu: 1 ölü, 2 yaralı