TBMM Başkanı Yıldırım, 'karikatür' davasından tazminat kazandı

TBMM Başkanı Yıldırım, 'karikatür' davasından tazminat kazandı

TBMM Başkanı Binali Yıldırım ve oğlu Erkam Yıldırım, yayınladıkları bir karikatürde kişilik haklarına saldırıda bulundukları gerekçesiyle Evrensel gazetesi ile karikatürün çizeri Sefer Selvi'ye açtıkları davadan toplam 10 bin lira manevi tazminat kazandı.

Anadolu 29. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, davacı  Binali Yıldırım ve Erkam Yıldırım adına avukatları Muhammed Gök ile davalılar  adına avukat Devrim Avcı Özkurt katıldı.

Yıldırım'ın avukatı Muhammed Gök, söz konusu karikatür nedeniyle  müvekkillerinin kişilik haklarının zedelendiğini belirterek, "Açılan davaya  rağmen aynı karikatür internet sitesinde tekrar yayınlanmıştır. Davanın kabulüne  karar verilmesini istiyoruz." dedi.

Davalıların avukatı Devrim Avcı Özkurt ise karikatüre konu haberin  ifade özgürlüğü kapsamında yayınlandığını savunarak, davanın reddini talep etti.

Yeniden söz alan Yıldırım'ın avukatı Gök, "Paradise papers belgeleri  haber niteliğinde olsa da, söz konusu haberin sunuluş şekli müvekkillerimin  hırsızlık yaptığı ve vergi kaçırdığı izlenimini uyandırmakta olup, davalı tarafın  aynı karikatürü yayınlayarak hakaret kastı devam etmektedir." diye konuştu.

Davayı karara bağlayan mahkeme hakimi, davacılar Binali Yıldırım adına  5 bin lira, Erkam Yıldırım adına da 5 bin lira manevi tazminatın 9 Kasım 2017  tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle davalılar Sefer Selvi ve Bülten  Basın Yayın Reklamcılık Ticaret Limited şirketinden alınarak davacılara ayrı ayrı  ödenmesine karar verdi.

Mahkeme hakimi, Çağrı Sarı yönünden açılan davanın da husumet yokluğu  nedeniyle reddine hükmetti.

Dava dilekçesinden

TBMM Başkanı Binali Yıldırım ve oğlu Erkam Yıldırım adına İstanbul  Anadolu Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi'ne sunulan dava dilekçesinde, Evrensel  gazetesinde ve internet sitesinde 8 Kasım 2017 tarihinde aşağılayıcı ve mizahtan  uzak bir karikatür yayınlandığı belirtilmişti.

Söz konusu karikatür ile o dönem Başbakan olan Binali Yıldırım ile iş  adamı oğlu Erkam Yıldırım'ın karikatürize edilmek suretiyle vergi kaçırıyor gibi  çirkin isnat ve iftiralarda bulunulduğu aktarılan dilekçede, karikatürde Binali  ve Erkam Yıldırım'ın "komik ve gülünç" olacak şekilde resmedildiği kaydedilmişti.

Dilekçede, davalıların amacının Binali Yıldırım ile Erkam Yıldırım'ın  itibarını zedelemek olduğu belirtilerek, Evrensel gazetesi, çizer Sefer Selvi ve  eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Çağrı Sarı'dan, Binali Yıldırım adına 20 bin,  Erkam Yıldırım adına da 20 bin lira olmak üzere toplam 40 bin lira manevi  tazminat talep edilmişti.

Erdoğan, 5 millet bahçesini hizmete açtı Erdoğan, 5 millet bahçesini hizmete açtı

Sokak sakinleri buldu, kimse yanına yaklaşamadı! Sokak sakinleri buldu, kimse yanına yaklaşamadı!

En yakın arkadaşını öldürdü! ''Annesi annemdi, pişmanım'' En yakın arkadaşını öldürdü! "Annesi annemdi, pişmanım"

9 yaşındaki öğrenciyi taciz eden kantinci tutuklandı 9 yaşındaki öğrenciyi taciz eden kantinci tutuklandı

Korkunç kaza! Önden girip arkadan çıktı Korkunç kaza! Önden girip arkadan çıktı

Bursa'da öğretmen ve öğrencilere teleferik müjdesi! Bursa'da öğretmen ve öğrencilere teleferik müjdesi!

Bursa'da genç çiftçiler hibe edilen hayvanları almadı Bursa'da genç çiftçiler hibe edilen hayvanları almadı

Bursa'da sabah babayı, akşam oğlunu vuran 2 kişi adliyeye sevk edildi Bursa'da sabah babayı, akşam oğlunu vuran 2 kişi adliyeye sevk edildi

Bozüyük'te ekmeğin içinden fare kuyruğu çıktı Bozüyük'te ekmeğin içinden fare kuyruğu çıktı

Bursa Orhangazi'de uyuşturucu operasyonu: 7 gözaltı Bursa Orhangazi'de uyuşturucu operasyonu: 7 gözaltı

Bursa'da yağmur altında hamam keyfi! Bursa'da yağmur altında hamam keyfi!

Bursa Uludağ'da erken gelen kar sevindirdi Bursa Uludağ'da erken gelen kar sevindirdi

Bursa'nın o mahallelerinde konut fiyatları uçtu! Bursa'nın o mahallelerinde konut fiyatları uçtu!

Bursa'da kaçak içkileri satamadan yakalandı Bursa'da kaçak içkileri satamadan yakalandı