Tarım Bakanı Pakdemirli'den şarbon açıklaması

Tarım Bakanı Pakdemirli'den şarbon açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Et ve Süt Genel Müdürlüğünce ithal edilen ve Ankara Gölbaşı ilçesindeki işletmeye getirilen hayvanlardan şarbon vakası görülen 146'sının Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine göre imha edildiğini belirterek, "İlk bulgulara göre, şarbon hastalığının bitki kaynaklı olabileceği gözüküyor. İthal edilen hayvanlar, canlı veya et olarak hiçbir şekilde piyasaya verilmedi." dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bakanlıkta şarbon hastalığına ilişkin açıklamalarda  bulundu.

Et ve Süt Genel Müdürlüğünce Brezilya ve İrlanda'dan toplam 6 bin 968  baş kesimlik hayvan ithal edildiğini bildiren Pakdemirli, hayvanların İzmir  Veteriner Sınır Kontrol Noktası'nda gerekli muayenelerinin yapıldığını kaydetti.

Bu hayvanlardan 3 bin 9'unun Konya'daki işletmeye, 3 bin 959'unun da  Ankara Gölbaşı ilçesi Ahiboz mahallesindeki işletmeye getirildiğini aktaran  Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gölbaşı'ndaki hayvanlarda hastalık şüphesi görülmesi üzerine numune  alınmış, Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsüne gönderilmiş ve  sonuç şarbon (Anthrax) pozitif çıkmıştır. Numune sonucu pozitif çıkan ve  işletmede ölen 146 büyükbaş hayvan, ilçe tarım ve orman müdürlüğü ekiplerimizce  Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine göre derin çukurlar kazılıp kireçlenip toprakla  üstü kapatılarak imha edilmiştir."

Pakdemirli, işletmenin karantinaya alındığına, giriş ve çıkışların  kontrol edildiğine işaret ederek, halkın ve yetiştiricilerin rahat olmasını  söyledi.

Her türlü teknik ve sağlık tedbirinin alındığını dile getiren  Pakdemirli, hastalık çıkan işletmeye yakın mahalledeki gerekli kontrol ve  aşılamaların yapıldığını ifade etti.

"79 noktada şarbon hastalığı görüldü"

Şarbon hastalığının bu yıl RomanyaFransaİtalyaRusya ve  Macaristan görüldüğüne dikkati çeken Pakdemirli, "Türkiye'de, 2018'de 79 noktada  şarbon hastalığı görüldü. Medyada kaçı yer aldı? Çoğu yer almadı. Bugün medyada  yer almayan Bitlis'te de bir şarbon vakamız var, orada da 42 hayvanımız telef  oldu." diye konuştu.

Pakdemirli, Konya'daki işletmelerde hayvanlarda hastalık görülmediğine  değinerek, Gölbaşı'ndaki durumda da her şeyin kontrol altına alındığını  vurguladı.

İthal hayvanların, canlı veya et olarak hiçbir şekilde piyasaya  verilmediğinin de altını çizen Pakdemirli, şöyle devam etti:

"Konuyla ilgili olarak dün Teftiş Kurulu Başkanımıza talimat verdim.  Çok kuvvetli bir ekiple bu işin üzerine eğiliyorlar. İlk bulgulara göre, şarbon  hastalığının bitki kaynaklı olabileceği gözüküyor. Brezilya'dan gelen hayvanların  buraya geliş süresi yaklaşık 30 gün. Bu hayvanlar oradan hasta olarak yola çıkmış  olsalardı 30 gün içinde yolda telef olması gerekirdi. Hastalığın özellikle  Türkiye'ye geldikten sonra olabileceğini düşünüyoruz. İlk bulgular, bu işin ithal  esnasında olamayacağını gösteriyor. İthalattaki prosedürlerimiz, Dünya Hayvan  Sağlığı Örgütünün prosedürlerine tamamen uygun ve bu konuda çok sıkı  denetimlerimiz mevcut."

Bursa'da facia kapıya dayandı, tedbir alan yok Bursa'da facia kapıya dayandı, tedbir alan yok

Türkiye'de bir ilk: Suriyeliler için açıldı Türkiye'de bir ilk: Suriyeliler için açıldı

Meclis lokantasının sudan ucuz fiyatları Meclis lokantasının sudan ucuz fiyatları

Bursa Mudanya'da adım adım talan! Bursa Mudanya'da adım adım talan!

Attığı konum kurtardı! Operasyon sırasında ikinci kattan atladı Attığı konum kurtardı! Operasyon sırasında ikinci kattan atladı

80 saniyelik kırmızı ışıkta şoför sigara molası verdi! 80 saniyelik kırmızı ışıkta şoför sigara molası verdi!

Mustafa Topaloğlu kalp krizi geçirdi Mustafa Topaloğlu kalp krizi geçirdi

Bursa Mudanya Belediyesi Yıldıztepe'deki otel inşaatını mühürledi Bursa Mudanya Belediyesi Yıldıztepe'deki otel inşaatını mühürledi

CHP 3. havalimanı için suç duyurusunda bulundu! CHP 3. havalimanı için suç duyurusunda bulundu!

İstanbul otogarında silahlı kavga! İstanbul otogarında silahlı kavga!

Bursa'da Mehmetçik Vakfı'na 150 TL bağış yaptırttı, şikayetten vazgeçti Bursa'da Mehmetçik Vakfı'na 150 TL bağış yaptırttı, şikayetten vazgeçti

Bursa'da jandarma moloz döken sürücüyü suçüstü yakaladı Bursa'da jandarma moloz döken sürücüyü suçüstü yakaladı

''500 milyar dolarlık rezerv'' Bursa OSB ile dünyaya açılacak "500 milyar dolarlık rezerv" Bursa OSB ile dünyaya açılacak

Hayatını kaybeden ünlü oyuncu Yakup Yavru, 4,5 ay önce kendine mezar yaptırmış Hayatını kaybeden ünlü oyuncu Yakup Yavru, 4,5 ay önce kendine mezar yaptırmış