Tarım Bakanı Pakdemirli'den şarbon açıklaması

Tarım Bakanı Pakdemirli'den şarbon açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Et ve Süt Genel Müdürlüğünce ithal edilen ve Ankara Gölbaşı ilçesindeki işletmeye getirilen hayvanlardan şarbon vakası görülen 146'sının Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine göre imha edildiğini belirterek, "İlk bulgulara göre, şarbon hastalığının bitki kaynaklı olabileceği gözüküyor. İthal edilen hayvanlar, canlı veya et olarak hiçbir şekilde piyasaya verilmedi." dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bakanlıkta şarbon hastalığına ilişkin açıklamalarda  bulundu.

Et ve Süt Genel Müdürlüğünce Brezilya ve İrlanda'dan toplam 6 bin 968  baş kesimlik hayvan ithal edildiğini bildiren Pakdemirli, hayvanların İzmir  Veteriner Sınır Kontrol Noktası'nda gerekli muayenelerinin yapıldığını kaydetti.

Bu hayvanlardan 3 bin 9'unun Konya'daki işletmeye, 3 bin 959'unun da  Ankara Gölbaşı ilçesi Ahiboz mahallesindeki işletmeye getirildiğini aktaran  Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gölbaşı'ndaki hayvanlarda hastalık şüphesi görülmesi üzerine numune  alınmış, Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsüne gönderilmiş ve  sonuç şarbon (Anthrax) pozitif çıkmıştır. Numune sonucu pozitif çıkan ve  işletmede ölen 146 büyükbaş hayvan, ilçe tarım ve orman müdürlüğü ekiplerimizce  Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine göre derin çukurlar kazılıp kireçlenip toprakla  üstü kapatılarak imha edilmiştir."

Pakdemirli, işletmenin karantinaya alındığına, giriş ve çıkışların  kontrol edildiğine işaret ederek, halkın ve yetiştiricilerin rahat olmasını  söyledi.

Her türlü teknik ve sağlık tedbirinin alındığını dile getiren  Pakdemirli, hastalık çıkan işletmeye yakın mahalledeki gerekli kontrol ve  aşılamaların yapıldığını ifade etti.

"79 noktada şarbon hastalığı görüldü"

Şarbon hastalığının bu yıl RomanyaFransaİtalyaRusya ve  Macaristan görüldüğüne dikkati çeken Pakdemirli, "Türkiye'de, 2018'de 79 noktada  şarbon hastalığı görüldü. Medyada kaçı yer aldı? Çoğu yer almadı. Bugün medyada  yer almayan Bitlis'te de bir şarbon vakamız var, orada da 42 hayvanımız telef  oldu." diye konuştu.

Pakdemirli, Konya'daki işletmelerde hayvanlarda hastalık görülmediğine  değinerek, Gölbaşı'ndaki durumda da her şeyin kontrol altına alındığını  vurguladı.

İthal hayvanların, canlı veya et olarak hiçbir şekilde piyasaya  verilmediğinin de altını çizen Pakdemirli, şöyle devam etti:

"Konuyla ilgili olarak dün Teftiş Kurulu Başkanımıza talimat verdim.  Çok kuvvetli bir ekiple bu işin üzerine eğiliyorlar. İlk bulgulara göre, şarbon  hastalığının bitki kaynaklı olabileceği gözüküyor. Brezilya'dan gelen hayvanların  buraya geliş süresi yaklaşık 30 gün. Bu hayvanlar oradan hasta olarak yola çıkmış  olsalardı 30 gün içinde yolda telef olması gerekirdi. Hastalığın özellikle  Türkiye'ye geldikten sonra olabileceğini düşünüyoruz. İlk bulgular, bu işin ithal  esnasında olamayacağını gösteriyor. İthalattaki prosedürlerimiz, Dünya Hayvan  Sağlığı Örgütünün prosedürlerine tamamen uygun ve bu konuda çok sıkı  denetimlerimiz mevcut."

Bursa'da 18 yılda verilen 23 günlük yıllık izin Yargıtay'a takıldı Bursa'da 18 yılda verilen 23 günlük yıllık izin Yargıtay'a takıldı

Bursa'da ulaşıma yapılan zam geri alındı! Bursa'da ulaşıma yapılan zam geri alındı!

Bursa Karacabey'de açık otoparklar bedava Bursa Karacabey'de açık otoparklar bedava

Bursa'da bugün ve hafta sonu hava durumu nasıl olacak? (16 Kasım 2018 Cuma) Bursa'da bugün ve hafta sonu hava durumu nasıl olacak? (16 Kasım 2018 Cuma)

Öğretim üyelerine operasyon: Gözaltılar var Öğretim üyelerine operasyon: Gözaltılar var

Lisede cinsel ilişki skandalı! Lisede cinsel ilişki skandalı!

İşsizlere kolay maaş geliyor İşsizlere kolay maaş geliyor

Ünlü işadamından oğluna vesayet davası Ünlü işadamından oğluna vesayet davası

Erotik ürünler satan mağazada hırsızlık kamerada! Erotik ürünler satan mağazada hırsızlık kamerada!

BUDO'dan sefer iptalleri BUDO'dan sefer iptalleri

Bursa'da korkutan yangında mahsur kalan 5 çocuk kurtarıldı Bursa'da korkutan yangında mahsur kalan 5 çocuk kurtarıldı

ABD'den hamle geldi! F-35'lerin Türkiye'ye teslimatı... ABD'den hamle geldi! F-35'lerin Türkiye'ye teslimatı...

Türkiye'yi sarsan olayda yeni gelişme! Türkiye'yi sarsan olayda yeni gelişme!

Kütahya'da büyük yangın! 4 ev kullanılamaz hale geldi Kütahya'da büyük yangın! 4 ev kullanılamaz hale geldi