Suriye'de cezaevlerindeki uygulamalara tepki

Suriye'de cezaevlerindeki uygulamalara tepki

Suriyeli Dernekler Platformu öncülüğünde bir grup, Suriye'de Beşşar Esad rejiminin cezaevlerindeki uygulamalarını protesto etti.

Suriyeli Dernekler Platformu öncülüğünde bir araya gelen grup, Suriye'de Beşşar Esad rejiminin cezaevlerindeki uygulamalarına tepki gösterdi.

Beyoğlu'ndaki Galatasaray Lisesi önünde toplanan grup, çeşitli dövizler taşıdı.

Grup adına açıklama yapan İnsan Hakları ve Adalet Hareketi (İHAK) Başkanı Cihat Gökdemir, 2011 yılında Suriye'de, Esad rejiminin baskılarına karşı sivil hareketlenme başladığını söyledi.

Esad rejim güçlerinin sivil hareketlere katılan, destek veren, Suriye halkının özgürlüğü adına mücadele veren kişileri caydırmak amacıyla gözaltına aldırdığını belirten Gökdemir, ''Bu sayı gün geçtikçe artmıştır. Halen de yer yer devam etmekte olan bu tutuklamalar tamamen hukuksuz şekilde gerçekleşmiştir. Arap, Türkmen, Kürt, kadın, çocuk, yaşlı ayırt etmeksizin binlerce kişi hukuksuzca hapsedilmiştir. Herhangi bir protestoya, eyleme katılmaları, destek vermiş olmaları gözaltına alınmaları için yeterli sebep görülmüş, kimi zaman da akrabaları Esad rejimine karşı olduğu için insanlar hapsedilmiştir.'' diye konuştu.

Gökdemir, Suriye İnsan Hakları kurumlarının yaptığı istatistiklere göre Esad rejiminin 200 bin kişiyi gözaltına aldığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

''18 yaş altı olanların sayısı 9 bin kişidir. Üstelik 2 tane çocuk henüz 5 yaşın altındadır. Esad rejimi 138 tanesi erkek, 14 tanesi kız olmak üzere toplam 152 tane çocuğun gözaltında öldüğünü ilan etmiştir. Bunlar resmi rakamlardır. Ancak gayrıresmi olarak sayı bunların çok üstündedir. Gözaltına alınan 200 bin kişinin en az 4 bin 500 kişisi kadındır. Akıl almaz işkencelerin yanı sıra tutuklanan kadınlara tecavüz edildiği bilinen bir gerçektir. Tecavüz sebebi ile dünyaya gelen birçok çocuk bulunmaktadır. Esad rejimi gözaltına almak istedikleri kişilere ulaşmak için kişinin eşini, kızlarını, kardeşlerini en yakın akrabalarını gözaltına alıp işkenceler, tecavüzler, psikolojik baskılar yaparak kişinin teslim olmasını sağlamaya çalışmaktadır.'' 

''Esad, uluslararası mahkemelerde yargılanmaktan kurtulmaya çalışıyor''

Gökdemir, son dönemde Suriye meselesinin siyasi çözüme doğru hızla ilerlediğini öne sürerek, "Esad Rejimi, uluslararası mahkemelerde yargılanmaktan kurtulmak ve kendi müntesiplerini korumak adına nüfus müdürlüklerine binlerce kişinin isimlerini vererek çeşitli hastalıklardan öldüklerine dair bilgi vermektedir. Son bir haftada 8 bin kişinin kalp krizi, astım, kanser gibi hastalıklardan dolayı öldükleri nüfus müdürlüklerine bildirilmiştir. Nüfus müdürlükleri tarafından da ölmüş olanların yakınlarına hastalık sebebi ile sahte ölüm evrakı düzenleyip verilmektedir.'' değerlendirmesinde bulundu.

Cihat Gökdemir, Esad rejiminin uygulamaları sonucu cezaevlerinde hayatını kaybedenlere rahmet dileyerek, ''Buradan insanlık adına çalışmalar yapan kurumlara, Birleşmiş Milletlere, insan hakları kurumlarına sesleniyoruz. Esad rejimi hapishanelerinde insanlık suçu işlenmeye devam etmektedir, gözaltında olan insanların acilen kurtarılması için harekete geçilmeli, Esad'in savaş katili olarak yargılanması gerekmektedir.'' ifadelerini kullandı.

5 yaşındaki Tuğba Melek'in kahreden ölümü! 5 yaşındaki Tuğba Melek'in kahreden ölümü!

Gümüşhane'de sıcak temas sağlandı, çatışma çıktı! Gümüşhane'de sıcak temas sağlandı, çatışma çıktı!

''ABD Başkanı'nın açıklamaları canımızı sıktı, ondan yaptık'' "ABD Başkanı'nın açıklamaları canımızı sıktı, ondan yaptık"

İşsizlik maaşında düzenleme! Binlerce kişi daha alabilecek İşsizlik maaşında düzenleme! Binlerce kişi daha alabilecek

Venezuela ve Vanuatu'da şiddetli deprem Venezuela ve Vanuatu'da şiddetli deprem

ABD'li komutan Güney Kıbrıs'ta üs arıyor ABD'li komutan Güney Kıbrıs'ta üs arıyor

250 bin kişi Türkiye'ye göç edebilir 250 bin kişi Türkiye'ye göç edebilir

Şevval Sam: ''Hiçbirimiz hoşnut değiliz'' Şevval Sam: "Hiçbirimiz hoşnut değiliz"

Bursa'da minibüs ile motosiklet çarpıştı: 1 yaralı Bursa'da minibüs ile motosiklet çarpıştı: 1 yaralı

Bursa'da boru patladı, mahsuller su içinde yüzdü Bursa'da boru patladı, mahsuller su içinde yüzdü

Bursa'da leylek göçü 10 köyü elektriksiz bıraktı Bursa'da leylek göçü 10 köyü elektriksiz bıraktı

Darbecilerle ilgili skandal karar! Darbecilerle ilgili skandal karar!

Sokak ortasında yaralı bulunan asker kurtarılamadı Sokak ortasında yaralı bulunan asker kurtarılamadı

Alev alev yandı: 4 saatte söndürüldü Alev alev yandı: 4 saatte söndürüldü

Trump'ın başı dertte Trump'ın başı dertte

Anne mezarlıkta küçük çocuğun cansız bedeni... Anne mezarlıkta küçük çocuğun cansız bedeni...

Türkiye harekete geçmişti... Rusya'dan ilk açıklama! Türkiye harekete geçmişti... Rusya'dan ilk açıklama!

Bahreyn, vize vermeyi durdurdu  Bahreyn, vize vermeyi durdurdu