Suriye'de cezaevlerindeki uygulamalara tepki

Suriye'de cezaevlerindeki uygulamalara tepki

Suriyeli Dernekler Platformu öncülüğünde bir grup, Suriye'de Beşşar Esad rejiminin cezaevlerindeki uygulamalarını protesto etti.

Suriyeli Dernekler Platformu öncülüğünde bir araya gelen grup, Suriye'de Beşşar Esad rejiminin cezaevlerindeki uygulamalarına tepki gösterdi.

Beyoğlu'ndaki Galatasaray Lisesi önünde toplanan grup, çeşitli dövizler taşıdı.

Grup adına açıklama yapan İnsan Hakları ve Adalet Hareketi (İHAK) Başkanı Cihat Gökdemir, 2011 yılında Suriye'de, Esad rejiminin baskılarına karşı sivil hareketlenme başladığını söyledi.

Esad rejim güçlerinin sivil hareketlere katılan, destek veren, Suriye halkının özgürlüğü adına mücadele veren kişileri caydırmak amacıyla gözaltına aldırdığını belirten Gökdemir, ''Bu sayı gün geçtikçe artmıştır. Halen de yer yer devam etmekte olan bu tutuklamalar tamamen hukuksuz şekilde gerçekleşmiştir. Arap, Türkmen, Kürt, kadın, çocuk, yaşlı ayırt etmeksizin binlerce kişi hukuksuzca hapsedilmiştir. Herhangi bir protestoya, eyleme katılmaları, destek vermiş olmaları gözaltına alınmaları için yeterli sebep görülmüş, kimi zaman da akrabaları Esad rejimine karşı olduğu için insanlar hapsedilmiştir.'' diye konuştu.

Gökdemir, Suriye İnsan Hakları kurumlarının yaptığı istatistiklere göre Esad rejiminin 200 bin kişiyi gözaltına aldığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

''18 yaş altı olanların sayısı 9 bin kişidir. Üstelik 2 tane çocuk henüz 5 yaşın altındadır. Esad rejimi 138 tanesi erkek, 14 tanesi kız olmak üzere toplam 152 tane çocuğun gözaltında öldüğünü ilan etmiştir. Bunlar resmi rakamlardır. Ancak gayrıresmi olarak sayı bunların çok üstündedir. Gözaltına alınan 200 bin kişinin en az 4 bin 500 kişisi kadındır. Akıl almaz işkencelerin yanı sıra tutuklanan kadınlara tecavüz edildiği bilinen bir gerçektir. Tecavüz sebebi ile dünyaya gelen birçok çocuk bulunmaktadır. Esad rejimi gözaltına almak istedikleri kişilere ulaşmak için kişinin eşini, kızlarını, kardeşlerini en yakın akrabalarını gözaltına alıp işkenceler, tecavüzler, psikolojik baskılar yaparak kişinin teslim olmasını sağlamaya çalışmaktadır.'' 

''Esad, uluslararası mahkemelerde yargılanmaktan kurtulmaya çalışıyor''

Gökdemir, son dönemde Suriye meselesinin siyasi çözüme doğru hızla ilerlediğini öne sürerek, "Esad Rejimi, uluslararası mahkemelerde yargılanmaktan kurtulmak ve kendi müntesiplerini korumak adına nüfus müdürlüklerine binlerce kişinin isimlerini vererek çeşitli hastalıklardan öldüklerine dair bilgi vermektedir. Son bir haftada 8 bin kişinin kalp krizi, astım, kanser gibi hastalıklardan dolayı öldükleri nüfus müdürlüklerine bildirilmiştir. Nüfus müdürlükleri tarafından da ölmüş olanların yakınlarına hastalık sebebi ile sahte ölüm evrakı düzenleyip verilmektedir.'' değerlendirmesinde bulundu.

Cihat Gökdemir, Esad rejiminin uygulamaları sonucu cezaevlerinde hayatını kaybedenlere rahmet dileyerek, ''Buradan insanlık adına çalışmalar yapan kurumlara, Birleşmiş Milletlere, insan hakları kurumlarına sesleniyoruz. Esad rejimi hapishanelerinde insanlık suçu işlenmeye devam etmektedir, gözaltında olan insanların acilen kurtarılması için harekete geçilmeli, Esad'in savaş katili olarak yargılanması gerekmektedir.'' ifadelerini kullandı.

''Hazreti İsa olduğunu'' iddia eden öğretmene soruşturma "Hazreti İsa olduğunu" iddia eden öğretmene soruşturma

103 kovandaki arıların tamamı öldü 103 kovandaki arıların tamamı öldü

Van'da korkutan deprem! Van'da korkutan deprem!

Kayınpeder gelinini vurdu Kayınpeder gelinini vurdu

Bursa-Ankara yolunda feci kaza Bursa-Ankara yolunda feci kaza

Bursa-Ankara yolunda TIR kazası trafiği kitledi Bursa-Ankara yolunda TIR kazası trafiği kitledi

AK Parti'den YSK'ya ek dilekçe AK Parti'den YSK'ya ek dilekçe

Oto yıkamacıya silahlı saldırı Oto yıkamacıya silahlı saldırı

Genç kadın, evinde tabancayla vurularak öldürüldü Genç kadın, evinde tabancayla vurularak öldürüldü

''Bu menfur saldırılar bizleri yıldırmayacak'' "Bu menfur saldırılar bizleri yıldırmayacak"

Otelin balkonundan düşen Alman turist hayatını kaybetti Otelin balkonundan düşen Alman turist hayatını kaybetti

Ankara lobisinde Bursa Gaziantep kardeşliği Ankara lobisinde Bursa Gaziantep kardeşliği

Türkiye, 210 büyük deprem yaşadı, 86 bin 802 kişi yaşamını yitirdi Türkiye, 210 büyük deprem yaşadı, 86 bin 802 kişi yaşamını yitirdi

Pompalı tüfekle vurduğu eşini hastane önüne bırakıp kaçtı Pompalı tüfekle vurduğu eşini hastane önüne bırakıp kaçtı

Bursa'da muhtarı bıçakladılar Bursa'da muhtarı bıçakladılar

İş adamı çalışanını bu hale getirdi! İş adamı çalışanını bu hale getirdi!