Sosyal konut projesine talep yağıyor

Sosyal konut projesine talep yağıyor

Türkiye genelinde, "Yatay şehirleşmeyle yükselen Türkiye" sloganıyla başlatılan ve asgari ücretle geçinenlerin ev sahibi olabilmelerinin önünü açan 50 bin konutluk sosyal konut projesi kapsamında büyük şehirlerde 3 ve üstü proje bulunuyor. Talep toplama işlemlerinin 19 Nisan'a kadar devam edeceği projenin ilk duyurulduğu 8 Mart tarihinde 10 bin 820 başvuru olurken, 13 Mart Çarşamba günü itibarıyla başvuru sayısı 90 bine ulaştı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla, "Yatay şehirleşmeyle yükselen Türkiye" sloganıyla  6 Mart itibarıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda TOKİ  başkanlığında toplanmaya başlanan taleplere günden güne yoğun ilgi sürüyor.

67 şehirde, 140 projeyle yürütülecek 50 bin yeni sosyal konut  hamlesinin ilk detayları 8 Mart'ta Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut  tarafından kamuoyuyla paylaşıldı. Vatandaştan gelen talepler ve bizzat yerinde yapılan tespitlerle konut  açığı olan yerler belirlendi.

Az katlı yatay mimariyi esas alan konutlardan oluşacak projeyle, alt  gelir gruplarının daha rahat konut sahibi olabilmelerine imkan sağlanacak.

En geç 36 ay içinde konutlar hak sahiplerine teslim edilecek, 2 1  konutların taksit ödemelerine konut teslimlerinden sonra başlanacak.

Ödemeler 388 liralık aylık taksitle olacak

Konutların yüzde 64'ü 2 1, yüzde 36'sı 3 1 şeklinde olacak. 50 bin  konutun, 32 bin 198'i 2 1, 17 bin 802'si ise 3 1 şeklinde planlanan projede, 2 1  konutlar 75-85 metrekare arasında değişmekte ve konut fiyatı 116 bin 400 liradan  başlayıp, 13 bin 968 liradan başlayan peşinat miktarları ve 388 liralık aylık  taksidi ile beraber 240 aya kadar vade seçeceği bulunuyor.

3 1 konutlar ise 110 metrekare ile 128 metrekare arasında değişirken,  konut fiyatı da 170 bin 720 lira ve peşinatı da 17 bin civarında oldu. Bu  konutların aylık taksidi 759 lira ve 180 aya kadar vade şeklinde belirlendi.

İlk etapta 50 bin konut yapılacak

Talep toplama işlemlerinin 19 Nisan'a kadar devam edeceği projenin ilk  duyurulduğu 8 Mart tarihinde 10 bin 820 başvuru olurken, 13 Mart Çarşamba günü  itibarıyla başvuru sayısı 90 bine ulaştı.

Türkiye çapında 400-500 bin talebin beklenildiği projede, ilk etapta  50 bin konut yapılacak. Ardından yıllar itibarıyla bu projelerin sayısını artırmak suretiyle  "alt gelir grubu", "orta gelir grubu", "emekliler", "gaziler ve şehit ailelere"  yönelik kontenjanlar da olacak.

İstanbul, İzmir ve Konya'da 5'er proje var

Türkiye genelinde taksitlerin 388 liradan başladığı projede, kiranın  en pahalı olduğu il 580 lirayla İstanbul ilk sırada yer alıyor. Türkiye çapında 2023 yılına kadar 250 bin sosyal konuthedeflenen  proje ilk etapta 67 ili kapsıyor.

Şimdiye kadar açıklanan illerden en fazla proje sayısı İstanbul,  İzmir, Konya, Çorum, Ankarave Sivas'ta bulunuyor. Buna göre, İstanbul, İzmir ve  Konya'da 5'er, Çorum'da 4'er, Ankara ve Sivas'ta da 3'er konut projesi  olacak.

Projeye başvuru koşulları

Türk vatandaşı olmak ve il sınırları içinde en az 1 yıl ikamet etmek  şartının bulunduğu projede, 2 1 konutlar için 25, 3 1 konutlar için de 18 yaşını  doldurmuş olma şartı var.

2 1 konutlar için hane halkı gelirinin 4 bin 500 liranın altında  olması gerekirken bu rakamın İstanbul için 4 bin 800 lira olduğu bildirildi. Ev sahibi olmak isteyenler projeye, Ziraat Bankası ve Halk Bankası  aracılığıyla başvurabiliyor.

Bursa'da motor sürerken küp çözen sürücüye şok haber Bursa'da motor sürerken küp çözen sürücüye şok haber

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (19 Mart 2019 Salı) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (19 Mart 2019 Salı)

5 yıldan sonra nafakayı devlet üstlenecek 5 yıldan sonra nafakayı devlet üstlenecek

67 yıl istismar cezası, 30 yıla düştü 67 yıl istismar cezası, 30 yıla düştü

Bursa'da engelli gibi davranan dilencileri zabıta ekipleri yakaladı Bursa'da engelli gibi davranan dilencileri zabıta ekipleri yakaladı

Mesut Demir; <br /> Söz konusu 'vatanın bekası' ise gerisi.. Mesut Demir;
Söz konusu 'vatanın bekası' ise gerisi..

Milyonlarca aileyi ilgilendiriyor! Bu yıl... Milyonlarca aileyi ilgilendiriyor! Bu yıl...

Gece yarısı korku dolu anlar! Apartman önünde... Gece yarısı korku dolu anlar! Apartman önünde...

AK Partili Özmen: Bayrağı delinin biri gece yarısı minareye asmış AK Partili Özmen: Bayrağı delinin biri gece yarısı minareye asmış

Athena Gökhan'dan Bakan Soylu'nun sözlerine tepki Athena Gökhan'dan Bakan Soylu'nun sözlerine tepki

Polisten kaçan sürücü, ''Pişman değilim'' diyerek kendini savundu Polisten kaçan sürücü, "Pişman değilim" diyerek kendini savundu

Seyir halindeki arabanın yanma anı kameralara yansıdı Seyir halindeki arabanın yanma anı kameralara yansıdı

Alkollü şahıs ağabeyini defalarca bıçaklayarak ağır yaraladı Alkollü şahıs ağabeyini defalarca bıçaklayarak ağır yaraladı

Serkan Yetişmişoğlu; <br /> Fobi mi, lobi mi? Serkan Yetişmişoğlu;
Fobi mi, lobi mi?

Resmi Gazete'de yayımlandı! İşte uzman erbaş başvuru şartları Resmi Gazete'de yayımlandı! İşte uzman erbaş başvuru şartları