SGK'dan kanser tedavisinden ücret alındığı haberlerine yalanlama

SGK'dan kanser tedavisinden ücret alındığı haberlerine yalanlama

Sosyal Güvenlik Kurumunca (SGK), kanser tedavisi, cerrahisi ve ilaçlarından ücret alındığına ilişkin iddialar yalanlandı.

SGK'den yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında  "Hükümetin ücretsiz kanser tedavisi vaadinin altından ne çıktı?" başlığı altında  kanser tedavisi, cerrahisi ve ilaçlarından ücret alındığına ilişkin asılsız  haberlere yer verildiği belirtildi.

Kurumun görevinin, hastaların menfaatleri doğrultusunda en doğru ilaca  en uygun maliyetle ulaşılmasını sağlamak, akılcı ilaç kullanımını teşvik etmek ve  yaygınlaştırmak, geliştirilen yeni ödeme yöntemleriyle firma ya da ilaç özelinde  hızlı ve etkin politikalar üretmek, ülkede yatırım, üretim ve araştırmalarının  geliştirilmesine katkı sağlamak, sürdürülebilir ilaç bütçesi oluşturmak olduğu  ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Geri ödeme listesine alınacak ilaçlara ilişkin yöntemler belli olup  konu kamuoyuna defalarca açıklanmıştır. Bu amaçla oluşturulan bilimsel  değerlendirme komisyonlarımız maliyet unsuru gözetmeksizin bilimsel yayınlar  ışığında hasta sağlığı dikkate alınarak çalışmalarını objektif olarak  yürütmektedir. Kanser tedavisi ile ilgili de daha önce kemoterapi, radyoterapi ve  radyoizotop işlemlerinde ilave ücret alınmamaktayken bu ay içerisinde yapılan  düzenlemeyle kanser cerrahisi (kanser tedavisi için yapılan ameliyat işlemleri)  işlemlerinden de hiçbir şekilde ilave ücret alınmaması sağlanmıştır. SGK, geri  ödeme listesine almış olduğu ilaçlardan hiçbir şekilde ilave ücret  almamaktadır."

Geri ödeme listesindeki ilaç sayısı 544'e yükseldi

İlaçlarda sadece eşdeğer ilaç grubunun üzerinde maliyeti olan  ilaçların hastalarca tercih edilmesi halinde eşdeğer farkının alındığı  anımsatılan açıklamada, eşdeğer fiyat aralığı içerisindeki ilaçları tercih  edilmesi durumunda ise hiçbir ücret ödemeden ilaçlarına ulaşabilme imkanının  bulunduğu vurgulandı.

Kanser ilaçlarından geri ödeme listesinde 2017 yılında 480 adet ilaç  bulunurken bu rakamın 2018'de 544'e yükseltildiği belirtilen açıklamada, şu  bilgilere yer verildi:

"Her tedavi, her ilaç kendi özelinde değerlendirilerek geri ödeme  listesine dahil edilmektedir. Dün olduğu gibi bugünden sonra da kanser tedavisine  yönelik her türlü başvuru, ilgili süreçlerden geçtikten sonra gündeme alınmaya  devam edecektir. Halen, kanser cerrahisi ve ilaçlarından ücret alındığına ve bu  ödemelerin bazı kriterlere takıldığına ilişkin iddia sahiplerinin konunun aslına  vakıf olmaktan uzak olduğu anlaşılmaktadır."

Bursa İznik'te sazlık yangını Bursa İznik'te sazlık yangını

Bursa'da annesiyle babası kavga ederken araya girdi, boğazından bıçaklandı Bursa'da annesiyle babası kavga ederken araya girdi, boğazından bıçaklandı

Bursa'da şehit kardeşi yalnız bırakılmadı Bursa'da şehit kardeşi yalnız bırakılmadı

Bursa Nilüfer'de orman yangını Bursa Nilüfer'de orman yangını

Korkunç olay! 4 kişi boğularak can verdi Korkunç olay! 4 kişi boğularak can verdi

Sokak ortasında gündüz vakti adam kaçırdılar! Sokak ortasında gündüz vakti adam kaçırdılar!

Bursa'da faciaya ramak kaldı! Bursa'da faciaya ramak kaldı!

Bursa'daki evine dönmek için yola çıkmıştı, cesedi bulundu! Bursa'daki evine dönmek için yola çıkmıştı, cesedi bulundu!

Şişko Nuri'nin cenazesinde büyük vefasızlık Şişko Nuri'nin cenazesinde büyük vefasızlık

Fuhuş pazarlığı yaptığı adamlara 'şok'lu tuzak! Fuhuş pazarlığı yaptığı adamlara 'şok'lu tuzak!

HDP'li başkanın cebinden çıktı! Kızı da operasyonda öldürülmüş HDP'li başkanın cebinden çıktı! Kızı da operasyonda öldürülmüş

İlçeyi ayağa kaldıran olay! Polis ve jandarma zor kurtardı İlçeyi ayağa kaldıran olay! Polis ve jandarma zor kurtardı

Ünlü yalıda 3 günlük işkence! ''Kafa attı, yüzümü ısırdı'' Ünlü yalıda 3 günlük işkence! "Kafa attı, yüzümü ısırdı"

Bursa polisi göz açtırmıyor! Bursa polisi göz açtırmıyor!

Polisler zor ikna etti! Şoka giren yaşlı adam... Polisler zor ikna etti! Şoka giren yaşlı adam...

Esnafın canına tak etti, çareyi böyle buldular! Esnafın canına tak etti, çareyi böyle buldular!

Çavuşoğlu: ABD sorunları çözmek istemiyor Çavuşoğlu: ABD sorunları çözmek istemiyor

Deney yaparken 2 elini ve gözünü kaybetti ama yılmadı! Deney yaparken 2 elini ve gözünü kaybetti ama yılmadı!