SGK'dan kanser tedavisinden ücret alındığı haberlerine yalanlama

SGK'dan kanser tedavisinden ücret alındığı haberlerine yalanlama

Sosyal Güvenlik Kurumunca (SGK), kanser tedavisi, cerrahisi ve ilaçlarından ücret alındığına ilişkin iddialar yalanlandı.

SGK'den yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında  "Hükümetin ücretsiz kanser tedavisi vaadinin altından ne çıktı?" başlığı altında  kanser tedavisi, cerrahisi ve ilaçlarından ücret alındığına ilişkin asılsız  haberlere yer verildiği belirtildi.

Kurumun görevinin, hastaların menfaatleri doğrultusunda en doğru ilaca  en uygun maliyetle ulaşılmasını sağlamak, akılcı ilaç kullanımını teşvik etmek ve  yaygınlaştırmak, geliştirilen yeni ödeme yöntemleriyle firma ya da ilaç özelinde  hızlı ve etkin politikalar üretmek, ülkede yatırım, üretim ve araştırmalarının  geliştirilmesine katkı sağlamak, sürdürülebilir ilaç bütçesi oluşturmak olduğu  ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Geri ödeme listesine alınacak ilaçlara ilişkin yöntemler belli olup  konu kamuoyuna defalarca açıklanmıştır. Bu amaçla oluşturulan bilimsel  değerlendirme komisyonlarımız maliyet unsuru gözetmeksizin bilimsel yayınlar  ışığında hasta sağlığı dikkate alınarak çalışmalarını objektif olarak  yürütmektedir. Kanser tedavisi ile ilgili de daha önce kemoterapi, radyoterapi ve  radyoizotop işlemlerinde ilave ücret alınmamaktayken bu ay içerisinde yapılan  düzenlemeyle kanser cerrahisi (kanser tedavisi için yapılan ameliyat işlemleri)  işlemlerinden de hiçbir şekilde ilave ücret alınmaması sağlanmıştır. SGK, geri  ödeme listesine almış olduğu ilaçlardan hiçbir şekilde ilave ücret  almamaktadır."

Geri ödeme listesindeki ilaç sayısı 544'e yükseldi

İlaçlarda sadece eşdeğer ilaç grubunun üzerinde maliyeti olan  ilaçların hastalarca tercih edilmesi halinde eşdeğer farkının alındığı  anımsatılan açıklamada, eşdeğer fiyat aralığı içerisindeki ilaçları tercih  edilmesi durumunda ise hiçbir ücret ödemeden ilaçlarına ulaşabilme imkanının  bulunduğu vurgulandı.

Kanser ilaçlarından geri ödeme listesinde 2017 yılında 480 adet ilaç  bulunurken bu rakamın 2018'de 544'e yükseltildiği belirtilen açıklamada, şu  bilgilere yer verildi:

"Her tedavi, her ilaç kendi özelinde değerlendirilerek geri ödeme  listesine dahil edilmektedir. Dün olduğu gibi bugünden sonra da kanser tedavisine  yönelik her türlü başvuru, ilgili süreçlerden geçtikten sonra gündeme alınmaya  devam edecektir. Halen, kanser cerrahisi ve ilaçlarından ücret alındığına ve bu  ödemelerin bazı kriterlere takıldığına ilişkin iddia sahiplerinin konunun aslına  vakıf olmaktan uzak olduğu anlaşılmaktadır."

İranlı düzensiz göçmenler lüks minibüste yakalandı İranlı düzensiz göçmenler lüks minibüste yakalandı

Bursa'da tartıştığı annesini bıçaklayarak öldürdü Bursa'da tartıştığı annesini bıçaklayarak öldürdü

Bursa eski Milletvekili Demirel'den tren eylemi Bursa eski Milletvekili Demirel'den tren eylemi

SMA hastası minik Nehir, hayata tutunamadı! Bursa'ya gelen ailenin büyük acısı... SMA hastası minik Nehir, hayata tutunamadı! Bursa'ya gelen ailenin büyük acısı...

Bursa'da uyuşturucu tacirlerine operasyon: 11 gözaltı Bursa'da uyuşturucu tacirlerine operasyon: 11 gözaltı

Bursa'da Müşküle'nin suları 4 yıldır sarı akıyor Bursa'da Müşküle'nin suları 4 yıldır sarı akıyor

Kalder'de kıran kırana genel kurul Kalder'de kıran kırana genel kurul

Bursa Muradiye Kur'an ve El Yazmaları Müzesi açıldı Bursa Muradiye Kur'an ve El Yazmaları Müzesi açıldı

Çağatay Ulusoy, Gizem Karaca ve Cenk Eren için yeniden yargılama kararı Çağatay Ulusoy, Gizem Karaca ve Cenk Eren için yeniden yargılama kararı

Bursa'da karayolunda ters yönde giden at arabası paniği Bursa'da karayolunda ters yönde giden at arabası paniği

Bursa'da jandarmadan fuhuş operasyonu: 10 gözaltı Bursa'da jandarmadan fuhuş operasyonu: 10 gözaltı