Samsun'da Falcon Fest heyecanı

Samsun'da Falcon Fest heyecanı

Türkiye'nin İlk Ekstrem Spor Festivali Samsun Falcon Fest, yaşanan hava muhalefetine rağmen başladı. Beklenenden fazla esen rüzgar dolayısıyla bazı etkinlikler gerçekleştirilmedi.

Türkiye'nin ilk ve tek ekstrem sporlar festivali Falcon Fest, Samsun Büyükşehir Belediyesi ile SAMTAB işbirliğiyle bugün başladı. 9 Ağustos tarihine kadar sürecek festival Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu'nda düzenlendi. Festivalde Vezirsuyu Tabiat Parkı ve Şahinkaya Kanyonu olmak üzere iki ayrı alanda etkinlikler gerçekleşti. Festivalin ilk gününde kano, dragon bot, yamaç paraşütü, paramotor, base jump, slackline/highline, kaya tırmanışı, trekking ve dağ bisikleti branşlarında etkinlikler yapılması bekleniyordu. Aşırı rüzgar nedeniyle ekstrem spor branşlarından paramotor ve base jump gösterisi yapılamadı. 320 metre yükseklikten çelik halatla yapılan highline gösterisi ise nefesleri kesti. Festivalin açılışı Samsun Valisi Osman Kaymak ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin yaptı.

Bunlarla birlikte festival kapsamında 5 Ağustos 2018 tarihinde Türkiye'nin ilk uzun mesafe triatlonu olan Samsun Triatlonu Çobanlı İskelesi Atakum'da gerçekleşecek. Etkinlik kapsamında sprint (kısa), olimpik ve uzun mesafe olmak üzere üç ayrı disiplinde yapılacak yarışmalara 9 ülkeden 350 uluslararası sporcunun katılması bekleniyor.

Programda konuşan ve Samsun'un turizm potansiyelini arttırmak istediklerinin altını çizen Samsun Valisi Osman Kaymak, "Şahinkaya Kanyonu dünyaca değerli bir turizm merkezi konumunda. Bugün 2.'si düzenlenen Falcon Fast'te heyecanlı anlar yaşadık. Maalesef hava muhalefeti nedeniyle bütün etkinlikler gerçekleşemedi. Ancak burada adrenalini yüksek insanı heyecanlandıran sporlar yapılıyor. Buranın doğası ve tabiatı bu sporlara çok uygun. Biz Vezirköprü'nün ve Samsun'un bu tür etkinliklerle dünya gündemine gelmesini ümit ediyoruz. Yoğun bir katılım gerçekleşti. Birçok yerli ve yabancı sporcu organizasyona katılarak destek verdi. Hava muhalefeti nedeniyle onlardan güvenliklerini dikkate alarak gösteriler yapmalarını istedik. O yüzden bir takım gösteriler gerçekleştirilemedi. Beklenenin üstünde bir rüzgar çıktığı için etkinliklerin çoğu yapılamadı. Bu festival birkaç gün daha sürecek. Özellikle Samsunluların ve turistlerin tatil planlarını kontrol ederek festivalimize katılmasını davet ediyoruz" dedi.

Falcon Fast gibi etkinliklerle Samsun'u dünyaya tanıtmayı amaçladıklarını söyleyen Başkan Zihni Şahin, "Dünya harikası Şahinkaya Kanyonu'nda bu tür ekstrem sporların yapılması ilimizin tanıtılması için çok önemli bir etkinlik. Bu tür etkinlikleri bundan sonra da geliştirerek sürekli hale getirmek istiyoruz. Bu festivallerin her sene üzerine koymak istiyoruz. Burada 8 dalda etkinlik yapıldı. 253 ekstrem sporcu etkinliklerimize katıldı. Bunların 44 tanesi de yabancı ülkelerden geldi. Rüzgar dolayısıyla atlama sporlarının çoğu gerçekleşmedi. Bu sporlar çok dikkat çekici ve tehlikeli sporlar. Bu tarz etkinlikler insanların dikkatini çekiyor. Herkesi festivalimize davet ediyoruz" diye konuştu.

Festivalde kano etkinliği, bisiklet gezisi ve slackline etkinlikleri 9 Ağustos'a kadar devam edecek. 7-9 Ağustos tarihleri arasında katılımcılar, düzenlenen plates aktivitelerine de katılabilecek. Vezirsuyu Tabiat Parkı aynı zamanda festival boyunca birçok grubun konserlerine de ev sahipliği yapacak.

Terör örgütünün sözde İsveç yöneticisi Diyarbakır'da yakalandı Terör örgütünün sözde İsveç yöneticisi Diyarbakır'da yakalandı

ABD'den Konya'ya gelip eski eşinin kocasını öldürdü ABD'den Konya'ya gelip eski eşinin kocasını öldürdü

Mehmet Ali Erbil'in doktoru Jan Klod Kayuka'dan açıklama
Mehmet Ali Erbil'in doktoru Jan Klod Kayuka'dan açıklama

Jandarma kaçak kazıya yapanlara nefes aldırmadı Jandarma kaçak kazıya yapanlara nefes aldırmadı

BM: Türkiye'den talep gelirse değerlendiririz BM: Türkiye'den talep gelirse değerlendiririz

Kılıçdaroğlu'ndan 'Mansur Yavaş' sinyali Kılıçdaroğlu'ndan 'Mansur Yavaş' sinyali

Bursa'da müstakil ev alevlere teslim oldu Bursa'da müstakil ev alevlere teslim oldu

Bakan Varak üreticiye müjdeyi Bursa'dan verdi Bakan Varak üreticiye müjdeyi Bursa'dan verdi

Konsolosluk aracında arama sürüyor Konsolosluk aracında arama sürüyor

Düğün konvoyuna ateş açtı: Yaralılar var Düğün konvoyuna ateş açtı: Yaralılar var

Karısını pazarlarken yakalandı Karısını pazarlarken yakalandı

Yertaş İnşaat konkordato istedi Yertaş İnşaat konkordato istedi

Bursa Mudanya'nın 2019 yılı bütçesi 105 milyon 270 bin TL Bursa Mudanya'nın 2019 yılı bütçesi 105 milyon 270 bin TL

Bursa'da 'bitmeyen kartuş' siparişlerine yetişemiyor Bursa'da 'bitmeyen kartuş' siparişlerine yetişemiyor

Hüdaverdi yıllar sonra ortaya çıktı! Hüdaverdi yıllar sonra ortaya çıktı!