"Rusya ve Türkiye, İdlib konusunda kararlı"

''Rusya ve Türkiye, İdlib konusunda kararlı''

Rusya'nın, İdlib'deki eylemlerini Türkiye'yle koordine etmesinin önemli olduğunu belirten Çuprıgin, her iki ülkenin İdlib konusunda kararlı olduğunu kaydetti.

Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya'nın Suriye'deki Hmeymim üssüne saldırı planlayan Hayat Tahrir eş-Şam'a (Nusra) ait silah ve mühimmat deposuna, Türkiye'nin onayı alındıktan sonra noktasal hava saldırısının gerçekleştirildiğini açıklamıştı. Açıklamada, söz konusu depoya Hmeymim'e saldırıda kullanılmak üzere çok sayıda insansız hava aracı getirildiği belirtilmişti.

Rusya Ekonomi Yüksek Okulu Şarkiyat Okulu'nden kıdemli öğretim görevlisi Arabist Andrey Çuprıgin, Sputnik'e açıklamasında, bu konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

"Rusya'nın bu tür eylemlerini Türkiye'yle koordine etmesi çok önemli. Noktasal vuruşun yapılması, teröre karşı operasyonunun bir kısmı. Bu vuruşun koordine edilmesi iyi oldu. Ama bu, benim görüşüme göre, büyük askeri operasyonun prelüdü anlamına gelmez. Elbette durum değişebilir. Türkiye ve Rusya, İdlib konusunda kararlı. Çünkü bu, Türkiye için onu sınır güvenliğini sağlamaktan alıkoyan ek rahatsızlık kaynağı. Rusya için de başta Hmeymim üssüne ve Suriye'deki diğer tesislere yönelik sürekli terör tehdidi kaynağıdır."

İdlib'in büyük bir sorun olduğunu, çünkü burada oldukça büyük militan güçlerin yoğunlaştığını dile getiren Rus uzman, "Orada sadece Hayat Tahrir eş-Şam değil, kanatları altına sığınan bir sürü daha cihatçı, aşırılık yanlısı grup var. Orada ayrıca çok sayıda sivil var" dedi.

Ancak İdlib sorununun eninde sonunda çözüme kavuşturulması gerektiğini kaydeden Çuprıgin, "Suriye topraklarında, özellikle İdlib gibi bir yerde süresiz olarak terör tehdidinin kalmasına kimse razı olmaz" diye ekledi.

Moskova merkezli Yenilikçi Kalkınma Enstitüsü İslam Araştırmaları Merkezi Başkanı Kirill Semenov ise İdlib sorununun çözüme kavuşturulmasının zor olduğu görüşünde.

'İdlib'e girilmemesinin tek sebebi, Rusya'nın Türkiye'ye açtığı kredi'

Sputnik'e konuşan Semenov, "Rusya, bu noktasal vuruşla, bu yönde güce başvurduğunu ve sıradan gözlemci olmadığını gösterdi" diyerek hava saldırısının Hmeymim üssüne yönelik tehditten kaynaklandığına işaret etti.

Türkiye'nin İdlib'e yönelik sergilediği yaklaşıma değinen uzman, Ankara'nın Hayat Tahrir eş-Şam'ı kademeli olarak bölme ve zayıflayınca tavizde bulunmasını sağlama yönteminden yana olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu:

"Türkiye daha ziyade teröristleri caydırma yöntemlerini tercih ediyor. Onlar, Hayat Tahrir eş-Şam'ın eylemlerini kısıtlıyor. Elbette önlenemeyen şeyler de var, çünkü nede olsa aralarında aralıksız sınır hattı yok, sadece bazı gözlem noktaları var. Yine de gördüğümüz kadarıyla bir yerde yeniden çatışmanın başlaması durumunda Türk tarafı yeni kontrol noktalarını kuruyor. Onlar, gerilimin tırmanmasına izin vermemek için birkaç ek gözlem noktası daha açtı".

Türkiye'nin, tam koordinasyon şartıyla bazı askeri operasyonlara onay verebileceğini söyleyen Semenov, "Hedefler gerçekten koordine edilse ve her iki taraf buna onay verse ve tüm ayrıntılar tam konuşulsa Ankara bu tür operasyonlara onay verir" diye ekledi.

Bursa Mihraplı 'Şehitlik Anıtı'nın montajı yapıldı Bursa Mihraplı 'Şehitlik Anıtı'nın montajı yapıldı

Marmaris'te eşinin sevgilisini bıçaklayarak öldürdü Marmaris'te eşinin sevgilisini bıçaklayarak öldürdü

Bursa'da kahramanlara duygusal anma Bursa'da kahramanlara duygusal anma

Jandarma 22 bin askeri personel alacak! Başvurular yarın başlıyor Jandarma 22 bin askeri personel alacak! Başvurular yarın başlıyor

Hollanda'da silahlı saldırı! Ölü ve yaralılar var Hollanda'da silahlı saldırı! Ölü ve yaralılar var

Fildişi Sahili'nde sıtmaya yakalanan baba öldü, oğlu tedavi altına alındı Fildişi Sahili'nde sıtmaya yakalanan baba öldü, oğlu tedavi altına alındı

Antalya'da falezlerde korku dolu anlar Antalya'da falezlerde korku dolu anlar

Gülben Ergen'den 'cinayeti azmettirdi' iddiasına sert tepki Gülben Ergen'den 'cinayeti azmettirdi' iddiasına sert tepki

Akşener Bursa'da konuştu: Biz ekonomiyi konuşmaya devam edeceğiz Akşener Bursa'da konuştu: Biz ekonomiyi konuşmaya devam edeceğiz

Bursa'da 30 bin ücretsiz fidan dağıtıldı Bursa'da 30 bin ücretsiz fidan dağıtıldı

Benzine zam geldi! Benzine zam geldi!

Osmangazi Belediye Başkanı Dündar: ''Bursa'da 5 bin yeni istihdam, 1 milyon turist'' Osmangazi Belediye Başkanı Dündar: "Bursa'da 5 bin yeni istihdam, 1 milyon turist"

92 yaşındaki Ümmühani Güllü sosyal medyada olay oldu 92 yaşındaki Ümmühani Güllü sosyal medyada olay oldu