Rusya ile Japonya yine anlaşamadı

Rusya ile Japonya yine anlaşamadı

Kuril Adaları'nı masaya yatıran iki ülkenin dışişleri bakanlarının toplantısından sonuç çıkmadı, Lavrov "Hala önemli anlaşmazlıklarımızın sürdüğünü saklamayacağım" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kuril Adaları  meselesi yüzünden İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Japonya ile yapılamayan barış  anlaşması hususunda anlaşmazlığın sürdüğünü söyledi. 

Lavrov, başkent Moskova'da Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono ile  yaptığı görüşme sonrasında bir basın toplantısı düzenledi.

Japonya 2. Dünya Savaşı'nın sonucunu ve Rusya'nın adalar üzerindeki  egemenliğini tanımadığı sürece barış görüşmelerinde ilerlemenin zor olduğunu  belirten Lavrov, "Hala önemli anlaşmazlıklarımızın sürdüğünü saklamayacağım."  dedi.

Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putinve Japonya Başbakanı Şinzo  Abe'nin iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesine yönelik siyasi iradesi  olduğunu hatırlatarak, Rusya'nın sorunu çözme yolunda ilerlemeye hazır olduğunu  vurguladı.

İkili görüşmelere ABD'nin de dahil olması yönünde Japonya tarafından  yapılan açıklamaların hatırlatılması üzerine Lavrov, bu yönde yapılan çağrıları  "çirkin sözler" olarak nitelendirdi.

Rus Bakan Lavrov'un Japon mevkidaşı Kono ile yaptığı görüşme  sonrasında planlanan ortak basın toplantısı Japon tarafının isteği üzerine iptal  edilmişti.

Singapur'da Kasım'da düzenlenen Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN)  zirvesinde bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Japonya  Başbakanı Abe, 1956 tarihli ortak deklarasyon temelinde bir barış anlaşması  yapılmasına ilişkin müzakereleri artırma konusunda mutabık kalmıştı.

Rusya ve Japonya, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Rusların Kuril  Adaları, Japonya'nın ise Kuzey Bölgeleri olarak adlandırdığı toprak parçası  konusundaki uyuşmazlık nedeniyle resmi barış anlaşması imzalayamamıştı.

Sovyetler Birliği, 1949'da işgal ettiği adalarda yaşayan tüm Japon  vatandaşlarını sınır dışı etmişti. Barış anlaşmasının imzalanması için ilk olarak  2014 başında düzenlenen müzakereler ise Ukrayna krizi nedeniyle dondurulmuştu. Bu  adalar, Pasifik Okyanusu'nda bulunan Iturup, Kunaşiri, Şikotan ve Habomai  adalarından oluşuyor.

Takla atan otomobilin sürücüsü ölümden döndü Takla atan otomobilin sürücüsü ölümden döndü

Amasya'da polis memuru intihar etti Amasya'da polis memuru intihar etti

Didem Uslu cinayetinde yeni gelişme Didem Uslu cinayetinde yeni gelişme

ÖSYM'den e-YDS adaylarına ''saat'' uyarısı ÖSYM'den e-YDS adaylarına "saat" uyarısı

İranlı düzensiz göçmenler lüks minibüste yakalandı İranlı düzensiz göçmenler lüks minibüste yakalandı

Bursa'da tartıştığı annesini bıçaklayarak öldürdü Bursa'da tartıştığı annesini bıçaklayarak öldürdü

Bursa eski Milletvekili Demirel'den tren eylemi Bursa eski Milletvekili Demirel'den tren eylemi

SMA hastası minik Nehir, hayata tutunamadı! Bursa'ya gelen ailenin büyük acısı... SMA hastası minik Nehir, hayata tutunamadı! Bursa'ya gelen ailenin büyük acısı...

Bursa'da uyuşturucu tacirlerine operasyon: 11 gözaltı Bursa'da uyuşturucu tacirlerine operasyon: 11 gözaltı

Bursa'da Müşküle'nin suları 4 yıldır sarı akıyor Bursa'da Müşküle'nin suları 4 yıldır sarı akıyor

Kalder'de kıran kırana genel kurul Kalder'de kıran kırana genel kurul