Rusya ile Japonya yine anlaşamadı

Rusya ile Japonya yine anlaşamadı

Kuril Adaları'nı masaya yatıran iki ülkenin dışişleri bakanlarının toplantısından sonuç çıkmadı, Lavrov "Hala önemli anlaşmazlıklarımızın sürdüğünü saklamayacağım" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kuril Adaları  meselesi yüzünden İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Japonya ile yapılamayan barış  anlaşması hususunda anlaşmazlığın sürdüğünü söyledi. 

Lavrov, başkent Moskova'da Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono ile  yaptığı görüşme sonrasında bir basın toplantısı düzenledi.

Japonya 2. Dünya Savaşı'nın sonucunu ve Rusya'nın adalar üzerindeki  egemenliğini tanımadığı sürece barış görüşmelerinde ilerlemenin zor olduğunu  belirten Lavrov, "Hala önemli anlaşmazlıklarımızın sürdüğünü saklamayacağım."  dedi.

Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putinve Japonya Başbakanı Şinzo  Abe'nin iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesine yönelik siyasi iradesi  olduğunu hatırlatarak, Rusya'nın sorunu çözme yolunda ilerlemeye hazır olduğunu  vurguladı.

İkili görüşmelere ABD'nin de dahil olması yönünde Japonya tarafından  yapılan açıklamaların hatırlatılması üzerine Lavrov, bu yönde yapılan çağrıları  "çirkin sözler" olarak nitelendirdi.

Rus Bakan Lavrov'un Japon mevkidaşı Kono ile yaptığı görüşme  sonrasında planlanan ortak basın toplantısı Japon tarafının isteği üzerine iptal  edilmişti.

Singapur'da Kasım'da düzenlenen Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN)  zirvesinde bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Japonya  Başbakanı Abe, 1956 tarihli ortak deklarasyon temelinde bir barış anlaşması  yapılmasına ilişkin müzakereleri artırma konusunda mutabık kalmıştı.

Rusya ve Japonya, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Rusların Kuril  Adaları, Japonya'nın ise Kuzey Bölgeleri olarak adlandırdığı toprak parçası  konusundaki uyuşmazlık nedeniyle resmi barış anlaşması imzalayamamıştı.

Sovyetler Birliği, 1949'da işgal ettiği adalarda yaşayan tüm Japon  vatandaşlarını sınır dışı etmişti. Barış anlaşmasının imzalanması için ilk olarak  2014 başında düzenlenen müzakereler ise Ukrayna krizi nedeniyle dondurulmuştu. Bu  adalar, Pasifik Okyanusu'nda bulunan Iturup, Kunaşiri, Şikotan ve Habomai  adalarından oluşuyor.

Bursa'da polise yakalanan define avcısı ölü taklidi yaparak kurtulmaya çalıştı Bursa'da polise yakalanan define avcısı ölü taklidi yaparak kurtulmaya çalıştı

Isparta'da kaza kurşunu ile kardeşini öldürdü Isparta'da kaza kurşunu ile kardeşini öldürdü

Ağaçlık alanda arkadaşını bekleyen genç kadın dehşeti yaşadı! Ağaçlık alanda arkadaşını bekleyen genç kadın dehşeti yaşadı!

Küçük çocuğu kaçırıp istismar ettiler: Büyük kadın kaçırmak zor onun için küçük çocuk kaçırdım Küçük çocuğu kaçırıp istismar ettiler: Büyük kadın kaçırmak zor onun için küçük çocuk kaçırdım

6 yıl sonra barıştığı eşini öldürdü, sosyal medyadan paylaşım yaptı 6 yıl sonra barıştığı eşini öldürdü, sosyal medyadan paylaşım yaptı

Ankara'da velilere çeyrek altınlı teşvik! Ankara'da velilere çeyrek altınlı teşvik!

9 günlük bayram tatili 10 milyar liralık ekonomi yaratacak 9 günlük bayram tatili 10 milyar liralık ekonomi yaratacak

Bursasporlu taraftardan 1024 Kilometrelik umut yolculuğu Bursasporlu taraftardan 1024 Kilometrelik umut yolculuğu

Adıyaman'da üç otomobil çarpıştı! Bursa plakalı araç... Adıyaman'da üç otomobil çarpıştı! Bursa plakalı araç...

Bursa'da motosikleti ile intihar girişiminde bulundu iddiası Bursa'da motosikleti ile intihar girişiminde bulundu iddiası

Lahmacun sırasında iki grup birbirine girdi! Yaralılar var Lahmacun sırasında iki grup birbirine girdi! Yaralılar var

Yalova'da tanker devrildi: 1 yaralı Yalova'da tanker devrildi: 1 yaralı

Bursa'da trafik kazası: 2 yaralı Bursa'da trafik kazası: 2 yaralı

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say Bursa'da öğrencilerle sahne aldı Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say Bursa'da öğrencilerle sahne aldı

Erdoğan, sanatçı ve sporcularla iftar programında buluştu Erdoğan, sanatçı ve sporcularla iftar programında buluştu

4 gündür her yerde aranıyor 4 gündür her yerde aranıyor

Gazeteci Sabahattin Önkibar'a evinin önünde saldırı Gazeteci Sabahattin Önkibar'a evinin önünde saldırı