Rumlar doğal gazı masada üstünlük için kullanıyorlar

Rumlar doğal gazı masada üstünlük için kullanıyorlar

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kuzey Kıbrıs Kampüsü Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Programı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hayriye Kahveci Özgür, Rumların doğal gaz konusunu çözüm için kullanmak yerine masada üstünlük sağlamak için kullandığını belirtti.

Doğal gaz konusunun çözüme yaptığı tek olumlu katkının, uluslararası toplumun Kıbrıs sorununa ilgisini artırmak olduğunu kaydeden Yrd. Doç. Dr. Hayriye Kahveci Özgür, Rumların, en kritik anda görüşmeleri germek için de doğal gazı kullandığını ifade etti. Yrd. Doç. Dr. Özgür, ABD'li firmanın Doğu Akdeniz'de yapacağı doğal gaz arama sürecinin de tansiyonu yükselteceğine inanmadığını söyledi.

Kıbrıs'taki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Yrd. Doç. Dr. Hayriye Kahveci Özgür, Türkiye'nin Kıbrıslı Türklerin haklarını korumak adına Akdeniz'de adımlar attığına dikkat çekti. Yrd. Doç. Dr. Özgür, "Türkiye Cumhuriyeti bugüne kadar Kıbrıs müzakere süreçlerine zarar vermemek adına, 'telkin ve tepki' şeklinde seyreden bir tavır sergilemiştir. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni doğal gaza ilişkin adımlarını ertelemeye telkin etmiş, bu telkinin işe yaramadığı noktada da tepki göstermiştir" dedi. Yrd. Doç. Dr. Özgür, şunları söyledi:

"Son sönemde 3'üncü parselde, bir şirketin yapmaya teşebbüs ettiği sondaj faaliyetinin ertelenmesi de bu bağlamda yapılmış bir harekettir ancak önceki tepkilerle karşılaştırıldığı zaman mesajın tonu daha yüksek ve daha nettir. Bu noktadan sonra Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Kıbrıslı Türkleri resmin dışında bırakma ve Türkiye Cumhuriyeti'nin bölgesel enerji politikaları açısından etkinliğini azaltma girişimlerinin önünü alabilmek adına bir yandan KKTC ile enerji alanında işbirliklerini artırıp, alternatif enerji ihracat mekanizmalarının önünü kesmeye yönelik hamlelere devam edilmeli, diğer taraftan da bölge ülkeleri ile sorunların aşılmasına yönelik çaba sarf edilmelidir."

'TANSİYON YÜKSELMEZ'

ABD'li bir firmanın Doğu Akdeniz'de yapacağı aramalarla ilgili de konuşan Yrd. Doç. Dr. Özgür, "Şirketin arama yapacağı 10'uncu parsel, KKTC'nin ve Türkiye Cumhuriyeti'nin münhasır ekonomik bölgelerinin dışında bir alandır. Bu nedenle bu bölgeye ilişkin uyarıların yapılmasını beklemekle birlikte, tansiyonu yükseltecek girişimler yapılmasını beklemiyorum. Zaten ABD Savunma Bakanlığı ve 6'ncı Filo tarafından yapılan açıklamalarda da söz konusu Amerikan askeri gemilerinin bölgeye tatbikat amaçlı geldikleri ve 5 günlük bir tatbikat sonrası ayrılacakları, bunun rutin bir prosedür olduğu ve Ekim ayında gerçekleştirileceği söylenen sondajla hiçbir alakasının olmadığı açıklanmıştır" diye konuştu.

'RUMLAR DOĞRU ADIM ATMIYOR'

Rumların, çözümden önce doğal gaz konusunda attığı adımların doğru olmadığına dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Özgür, "Türkiye ve KKTC, 2011 yılında yapılan bir öneri ile (doğal gazın) eğer çözüm sonrasına ertelenemeyecekse kurulacak ortak bir komite aracılığı ile sürecin yürütülmesi önerilmiştir. Ancak ne yazık ki Güney Kıbrıs Rum Yönetimi bu konuyu kendi egemenlik alanı içerisinde kabul edip, tek taraflı adımlar atmaya devam etmiştir. Gerek Kıbrıs Türk tarafı gerekse Türkiye Cumhuriyeti bu konunun müzakere masasını olumsuz bir şekilde etkilememesi için çaba sarf etmiş ancak Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin adımlarına mütekabil adımlar atarak süreci yönetmeye çalışmıştır" dedi.

TÜRKİYE'YE KARŞI 4'LÜ BLOK!

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Programı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hayriye Kahveci Özgür, Türkiye'ye karşı "İsrail, Mısır, Yunanistan ve Rumların oluşturduğu bloğu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna ise şu yanıtı verdi:

"Söz konusu devletler son 5 yıldır çeşitli dönemlerde bir araya gelerek işbirliğine yönelik iyi niyet beyanı niteliğini taşıyan antlaşmalar yapmaktadırlar. Bu anlaşmaların temel odağında, petrol ve doğal gaz arama konularında işbirliği yapmak ve bölgedeki kaynakların uluslararası piyasalara taşınabilmesi için ihracat mekanizma projeleri geliştirmektir. Bu çerçevede bir bölgesel siyasi ittifak oluşturulmaya çalışılmakta ve özellikle Soğuk Savaş sonrası dönemde, dış politika şekillenmesine bölgesel enerji politikalarına büyük önem veren Türkiye Cumhuriyeti'nin bölgesel enerji politikalarının şekillenmesinde etkinliğini azaltmayı hedeflemektedirler."

'ARAMA SÜRECİ İSRAİL İLE BAŞLADI'

Doğu Akdeniz'de doğal gaz arama sürecinin 1999 yılında İsrail'in yapmış olduğu keşiflerle başladığını anlatan Yrd. Doç. Dr. Hayriye Kahveci Özgür, şunları kaydetti:

"İsrail o günden bu güne yaklaşık 35 (Tcf) trilyon ayak küplük doğal gaz keşfi yapmıştır. 2000 yılında Filistin açıklarında 1 trilyon ayak küplük Gaza Marine keşfi yapılmıştır. 2001 ylında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin bugüne kadar yapmış olduğu Afrodit keşifi ile ilgili olarak yaklaşık potansiyel 4.5 trilyon ayak küptür. Son olarak da 2015 yılında Mısır açıklarında 30 trilyon ayak küplük Zohr doğal gaz sahası keşfi yapılmıştır. Bu keşifler dışında zaman zaman bölgede sonraj ve arama faaliyetleri gündeme gelmektedir. Bu geçtiğimiz Aralık ve Ocak aylarında Kıbrıs açıklarında 6'ncı parsel denilen tartışmalı bölgede yapılan bir arama vardır. Ancak henüz yeterli derecede arama sondajı tamamlanmadığı için bu bölgedeki doğal gaz potansiyeline ilşkin net bir keşif ilanı yapılmış değildir."
 

Bursa'da Yavuzselim Mahallesi'nde gergin gece Bursa'da Yavuzselim Mahallesi'nde gergin gece

Cumhurbaşkanı Erdoğan, canlı yayında soruları yanıtladı Cumhurbaşkanı Erdoğan, canlı yayında soruları yanıtladı

Fakıbaba'dan ''patates'' açıklaması Fakıbaba'dan "patates" açıklaması

Bursa'da tartıştığı kocasını bıçakla öldüren kadın tutuklandı Bursa'da tartıştığı kocasını bıçakla öldüren kadın tutuklandı

Bahçeli: TBMM'de güçlü bir MHP'nin temsil edilmesini istiyoruz Bahçeli: TBMM'de güçlü bir MHP'nin temsil edilmesini istiyoruz

Zonguldak'ta maden ocağında göçük meydana geldi Zonguldak'ta maden ocağında göçük meydana geldi

Korkunç ihmal! 2 işçi feci şekilde can verdi Korkunç ihmal! 2 işçi feci şekilde can verdi

Bursa'da tır sürücüsü alt geçitte mahsur kaldı Bursa'da tır sürücüsü alt geçitte mahsur kaldı

Kendini asan genci mezarlık bekçisinin dikkati kurtardı Kendini asan genci mezarlık bekçisinin dikkati kurtardı

Muharrem İnce'den broşür tepkisi Muharrem İnce'den broşür tepkisi

Bursa'yı sağanak yağış vurdu! Bursa'yı sağanak yağış vurdu!

Leyla'nın kaybolduğu gün görülen beyaz minibüsün sırrı çözüldü Leyla'nın kaybolduğu gün görülen beyaz minibüsün sırrı çözüldü

Bursa Güzelyalı'da engelleme değil hizmet var açıklaması Bursa Güzelyalı'da engelleme değil hizmet var açıklaması

Bursaray seferlerine festival düzenlemesi yapıldı! Bursaray seferlerine festival düzenlemesi yapıldı!

Tuvaletini iş merkezindeki çöp kutusuna yaptı Tuvaletini iş merkezindeki çöp kutusuna yaptı

Bursa Valiliği duyurdu: Hafta sonu açık olacak Bursa Valiliği duyurdu: Hafta sonu açık olacak

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu Bursa'da konuştu: Milletin dediği olacak Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu Bursa'da konuştu: Milletin dediği olacak

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali Bursada Bugün'ü ziyaret etti Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali Bursada Bugün'ü ziyaret etti