R4 Rafting Türkiye Şampiyonası başladı

R4 Rafting Türkiye Şampiyonası başladı

Türkiye'nin 50 şehrinden yaklaşık 400 sporcunun katıldığı R4 Rafting Türkiye Şampiyonası, Tunceli'de başladı.

Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu (GOSBF) Rafting Asbaşkanlığı ve Tunceli Valiliğince organize edilen şampiyonanın ilk gününde, sporcular kent merkezinden geçen Munzur Çayı'ndaki Mavi Köprü mevkisinden nehir inişine başladı.

Sporcular yaklaşık 5 kilometre kürek çekerek Atatürk Mahallesi'nde yer alan Millet Bahçesi'ndeki iskeleye kadar yarıştı.

Oldukça çekişmeli geçen ilk gün yarışları, zaman zaman etkili olan yağmura rağmen sorunsuz tamamlandı.Şampiyona, pazar günü gerçekleştirilecek yarışlar ile sona erecek.

Tunceli Valisi Tuncay Sonel, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Artık Tunceli huzur, turizm ve spor şehri. 8-13 Haziran 2019 tarihlerinde ilk kez Türkiye'de yapılacak olan Dünya Rafting Şampiyonasına Tunceli olarak ev sahipliği yapacağız." dedi.

Kentte dünya şampiyonası öncesi Rafting Türkiye Şampiyonası ve milli takım seçmeleri yapıldığını anlatan Sonel, "Türkiye'nin dört bir yanından sporcu kafilelerimizi ağırlıyoruz. Gençlerimiz çok coşkulu, bizler de Tunceli olarak inşallah bu şampiyonayı yüz akıyla yapıp haziranda dünyanın dört bir yanından gelecek bine yakın sporcularımızı, misafirlerimizi ağırlayacağız. Hayırlı uğurlu olsun." diye konuştu.

Sonel, şampiyonaların Tunceli'nin tanıtımına katkı sunduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Özellikle dünya şampiyonası gibi dev bir organizasyonun 2 ay sonra hem ülkemizde hem de Tunceli'mizde yapılacak olması bizlere heyecan veriyor. Bizler de Tunceli'mizin turizm şehri, huzur şehri, kültür şehri, istihdam şehri olduğunu anlatıyoruz. Munzur Çayı'nın güzelliğini, yapılan parkları, bahçeleri, iskeleleri, gondolları, gezi teknelerini, sürat teknelerini gören misafirlerimiz diyor ki 'burası Tunceli'mi Akdeniz mi?' Biz de diyoruz ki burası Tunceli. Gelsinler ülkemizin bu güzel yöresini görsünler tanısınlar."

GOSBF Rafting Asbaşkanı ve Dünya Rafting Federasyonu İkinci Başkanı Fikret Yardımcı da Tunceli'de 2013'ten beri çalışmalar yaptığını anlattı.

Tunceli'de başlayan Rafting Türkiye Şampiyonası'na yaklaşık 50 şehirden 400'ün üzerinde sporcu ve 100 kişilik de teknik heyetin katıldığını anlatan Yardımcı, şampiyonada dereceye giren sporcuların milli takıma seçileceğini ve Rafting Dünya Şampiyonasında Türkiye'yi temsil edeceğini belirtti.

"Türkiye'de ilk kez Rafting Dünya Şampiyonası yapacağız"

Fikret Yardımcı, "Tunceli'de 8-13 Haziran'da Türkiye'de ilk defa Rafting Dünya Şampiyonası yapacağız. Biz bunun müracaatını yaparken dünya basınında her zaman neden Türkiye'nin Antalya'sı değil de Tunceli diye çok soruldu. Biz de Tunceli'deki dostluğu ve kardeşliği sizlere göstermek istiyoruz dedik ve yoğun çabalarımızla şampiyonayı Tunceli'ye aldık." diye konuştu.

"Munzur'da rafting oldukça baraj ve HES olmaz"

Yardımcı, Munzur Çayı'nın 36 kilometresinin dünya rafting parkuru ilan edildiğini söyleyerek, "Bu saatten sonra Munzur'da bu etkinlik olduğu müddetçe baraj ve HES'lerin olması bence mümkün değildir." dedi.

Rafting Türkiye Şampiyonasına Tunceli takımlarının çok iyi hazırlandığını gözlemlediğini ve sporcuların milli takıma seçilme şansının yüksek olduğunu belirten Yardımcı, Tuncelili sporcuların Rafting Dünya Şampiyonası'nda da ülkeyi temsil edeceğini sözlerine ekledi.

Organizasyonun ilk gün yarışlarının ardından Sonel ve Yardımcı sporcularla Mameki Parkı'nda horon oynadı.

Bursa'da seyir halindeki kamyona arkadan çarptı Bursa'da seyir halindeki kamyona arkadan çarptı

Serkan Yetişmişoğlu; <br /> Nasıl olacak? Serkan Yetişmişoğlu;
Nasıl olacak?

Boeing'in 787 Dreamliner uçağının ''gelişigüzel'' üretildiği iddiası! Boeing'in 787 Dreamliner uçağının "gelişigüzel" üretildiği iddiası!

''Hazreti İsa olduğunu'' iddia eden öğretmene soruşturma "Hazreti İsa olduğunu" iddia eden öğretmene soruşturma

103 kovandaki arıların tamamı öldü 103 kovandaki arıların tamamı öldü

Van'da korkutan deprem! Van'da korkutan deprem!

Kayınpeder gelinini vurdu Kayınpeder gelinini vurdu

Bursa-Ankara yolunda feci kaza Bursa-Ankara yolunda feci kaza

Bursa-Ankara yolunda TIR kazası trafiği kitledi Bursa-Ankara yolunda TIR kazası trafiği kitledi

AK Parti'den YSK'ya ek dilekçe AK Parti'den YSK'ya ek dilekçe

Oto yıkamacıya silahlı saldırı Oto yıkamacıya silahlı saldırı

Genç kadın, evinde tabancayla vurularak öldürüldü Genç kadın, evinde tabancayla vurularak öldürüldü

''Bu menfur saldırılar bizleri yıldırmayacak'' "Bu menfur saldırılar bizleri yıldırmayacak"

Otelin balkonundan düşen Alman turist hayatını kaybetti Otelin balkonundan düşen Alman turist hayatını kaybetti

Ankara lobisinde Bursa Gaziantep kardeşliği Ankara lobisinde Bursa Gaziantep kardeşliği

Türkiye, 210 büyük deprem yaşadı, 86 bin 802 kişi yaşamını yitirdi Türkiye, 210 büyük deprem yaşadı, 86 bin 802 kişi yaşamını yitirdi