Pensilvanya'da din adamlarından en az 1000 çocuğa cinsel taciz

Pensilvanya'da din adamlarından en az 1000 çocuğa cinsel taciz

ABD'nin Pensilvanya eyaletinde 300'den fazla Katolik din adamının en az 1000 çocuğa cinsel tacizde bulunduğunu belirten jüri raporu üzerine Vatikan'dan bir açıklama yapıldı. Vatikan'ın açıklamasında "Bu korkunç suçlar karşısındaki hisler iki kelimeyle ifade edilebilir: utanç ve acı" denildi.

Pensilvanya'da Yüksek Mahkeme'nin geçen Salı günü yayımladığı Büyük Jüri raporunda, son 70 yılda Katolik Kilisesi'ne bağlı din adamlarının tacizine uğrayan çocuk sayısının 1000'in üzerinde olduğu ve kilisenin bu taciz vakalarının üzerini sistematik bir şekilde örttüğü belirtiliyordu.

Raporda, bunların yalnızca tespit edilebilen vakalar olduğu, tacize uğrayan çocukların gerçek sayısının binlerce olabileceği de vurgulanıyordu. Tacizci din adamlarının ve onların suçlarını örten kişilerin bazılarınınsa kilise yönetiminde üst düzey görevlere getirildiği bilgisi yer alıyordu.

Rapor sonrası Vatikan'dan yaklaşık 2 gün boyunca herhangi bir yorum gelmemesi eleştirilere neden olurken bu sessizlik Perşembe akşamı yapılan açıklamayla bozuldu. Vatikan'ın açıklamasında, rapordaki bulguların "utanç ve acı" yarattığı belirtildi ve "Kutsal Makam (Vatikan) Pensilvanya'daki Büyük Jüri'nin ara raporunu büyük bir ciddiyetle değerlendirmektedir. Kutsal Makam, çocuklara yönelik cinsel istismarı kati biçimde kınar" denildi.

'Papa kurbanların tarafında'

Vatikan Basın Sözcüsü Greg Burke imzasını taşıyan açıklamada, rapordaki suçlamaların hem ahlaki hem de cezai kınama gerektirdiği belirtildi. "Kilise, geçmişten zor dersler çıkarmalı" denilen açıklamada, hem tacizcilerin hem de bu tacizlere göz yumanların hesap vermesi gerektiği vurgulandı.

Öte yandan Vatikan, Büyük Jüri'nin "2002 yılı sonrasına ait neredeyse hiçbir vaka bulamadığına" da dikkat çekti ve bunun da Katolik Kilisesi'nin ABD'de yaptığı reformlar sayesinde taciz vakalarının azaldığını gösterdiğini belirtti. "Çocukların ve savunmasız durumdaki yetişkinlerin korunması için" bu reformların devam ettirilmesi mesajı verildi.

Açıklamada, "Kurbanlar bilsin ki Papa onların tarafındadır. Acı çekenler Papa için önceliklidir. Kilise, masumların hayatını mahveden bu trajik dehşetin kökünü kurutmak için onları dinlemeyi istemektedir" denildi.

Pensilyanva'daki raporun yayımlanmasının ardından ABD'deki Katolik piskoposlar, bu suçlamalarla ilgili Vatikan'ın da kendi soruşturmasını yapması çağrısında bulunmuştu.

ABD'de daha önce de, eski Washington Başpiskoposu Thodore McCarrick çocuk tacizi iddiaları nedeniyle geçen ay kardinallikten istifa etmişti. McCarrick'in yerine 2006'da Washington Başpiskoposluğu'na getirilen Kardinal Donald Wuerl de Pensilvanya'da yayımlanan raporda bazı taciz vakalarının gizlenmesinde rolü olduğu gerekçesiyle eleştiriliyor.

Papa Francesco, pedofiliyi "canavarlık" ve "korkunç bir günah" diye tanımlamış ve tacizci din adamları ve onları koruyanlarla mücadele sözü vermişti. Papa son olarak Şili'deki taciz kurbanlarıyla görüşmesinde olmak üzere birçok kez kilisedeki taciz vakaları için özür dilemişti.

'Onarıcı adalet' tartışması 'Onarıcı adalet' tartışması

Tescilli güzele mahkemeden eski eş kararı Tescilli güzele mahkemeden eski eş kararı

Fransa'dan İsrail'e flaş çağrı Fransa'dan İsrail'e flaş çağrı

Merkel'den ''ticaret ihtilafları'' uyarısı Merkel'den "ticaret ihtilafları" uyarısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Twitter'da paylaştı: Dünya 5'ten büyüktür Cumhurbaşkanı Erdoğan Twitter'da paylaştı: Dünya 5'ten büyüktür

Whatsapp kullanıcılarına kötü haber Whatsapp kullanıcılarına kötü haber

Bir çocuk bir hamile rolü yapan kadın ve çiğ köfteli 46 hırsızlık Bir çocuk bir hamile rolü yapan kadın ve çiğ köfteli 46 hırsızlık

AK Parti ve MHP'den 'ittifak' anlaşması AK Parti ve MHP'den 'ittifak' anlaşması

Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu'nda konuştu Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu'nda konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Trump ile görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan Trump ile görüştü

İPhone şeklinde mezar taşı İPhone şeklinde mezar taşı

Parkta tartıştığı kocasını tabancayla vurdu Parkta tartıştığı kocasını tabancayla vurdu

3 gündür aranan adam, 5 metrelik çukurda bulundu 3 gündür aranan adam, 5 metrelik çukurda bulundu

İntihar etmeden önceki son sözleri ''Evlatlarımdan özür diliyorum'' oldu  İntihar etmeden önceki son sözleri "Evlatlarımdan özür diliyorum" oldu