Park Orman Tabiat Parkı Projesi'nde flaş gelişme

Park Orman Tabiat Parkı Projesi'nde flaş gelişme

Park Orman Tabiat Parkı Projesi için ÇED raporu gerekmediğine ilişkin valilik kararının İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmesi üzerine, Park Orman Tabiat Parkı Projesi için ÇED raporu hazırlandı. Rapora göre, daha önceki projede 109 olan bungalov sayısı 53'e düşürülürken, "Bungalovların yerleştirilmesi sırasında tek bir ağaç dahi kesilmeyecektir" garantisi verildi.

İstanbul'da Maslak, Atatürk Oto Sanayi Sitesi'nin yaklaşık 700 metre kuzeyinde yer alan Park Orman Tabiat Parkı, 2 yıllık bir aradan sonra yeniden gündemde. Yaklaşık 8 yıldır devam eden tartışma konusu Park Orman Tabiat Parkı Projesi için İstanbul Valiliği 'ÇED gerekli değildir' kararı vermiş ve karar yargıya taşınmıştı. İstanbul 13. İdare Mahkemesi, 20 Aralık 2016 tarihinde valiliğin kararını iptal ederek ÇED raporu hazırlanması gerektiğine karar vermişti. Mahkemenin iptal kararı üzerine hazırlanan ÇED raporu açıklandı. ÇED raporu, 1 Ekim tarihinde İnceleme Değerlendirme Komisyonu(İDK) toplantısında değerlendirilecek.

BUNGALOV SAYISI YARIYA DÜŞÜRÜLDÜ

Raporda yer alan bilgilere göre, Park Orman Tabiat Parkı'na 250 milyon 182 bin 952 TL'lik yatırım yapılacak. Yaklaşık 750 bin metrekarelik orman alanı içerisine temalı park kapsamında kamping alanı, idari birimler, havuz, kır kahvesi, çok amaçlı salon, çocuk müzesi, kapalı otopark, piknik alanları, kafeteryalar, bilimsel eğitim alanları, keşif alanları, çok amaçlı aktivite alanı, tarımsal ve doğa deneyim alanı, Japon ve Osmanlı bahçeleri yer alacak. İptale gerekçe olan bungalovlar kamping alanında yapılacak. Mahkemenin iptal kararından önceki projede bölgeye 109 tane bungalov yapılması planlanmıştı. Yeni hazırlanan projede ise 53 bungalov bulunuyor. 5 ayrı tipte yapılacak olan bungalovların toplam oda sayısı 100 ve toplan yatak sayısı ise 200 olacak.

"TEK BİR AĞAÇ DAHİ KESİLMEYECEK"

ÇED raporunda şu ifade dikkat çekiyor: "Proje kapsamında gerekli düzenlemeler yapılarak, Bungalovların yerleştirilmesi sırasında tek bir ağaç dahi kesilmeyecektir."

ÇEVRECİLERİN TEPKİSİ

Park Orman Tabiat Parkı Projesi'ne tepki gösteren çevreciler orman alanına villa, lüks lokanta yapılacağını iddia etmiş, ormanın doğal haliyle kalmasını savunmuştu. O dönemde Serdar Bilgili eleştirilere yanıt vererek, "İstanbul'un en değerli projelerinden biri yapılacakken, bu iş kirletilmeye çalışılıyor. Projede villa, ev gibi yapılar olmayacak" demişti. 

Park Orman Tabiat Parkı'nın işletme hakkını Yönetim Kurulu Başkanlığını Beşiktaş'ın eski başkanlarından işadamı Serdar Bilgili'nin yaptığı Ege Turizm ve Gayrimenkul Yatırımları A.Ş. almıştı. Şirket, 2008'de Doğuş ve Bilgili Holding tarafından kurulmuştu.

 

Bursa'da hayvansever kadın, kedileriyle birlikte yangında can verdi Bursa'da hayvansever kadın, kedileriyle birlikte yangında can verdi

Sedanur köyünde toprağa verildi Sedanur köyünde toprağa verildi

Avrupa'nın en büyük kitabevi Bursa'da açıldı Avrupa'nın en büyük kitabevi Bursa'da açıldı

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (23 Eylül 2018 Pazar)	Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (23 Eylül 2018 Pazar)

Bursa'da takla atan otomobil demir korkuluklara oturdu Bursa'da takla atan otomobil demir korkuluklara oturdu

Fişek sandılar bomba çıktı! Fişek sandılar bomba çıktı!

Çalışanlara erken zam! Çalışanlara erken zam!

Trafikte pes dedirten görüntü Trafikte pes dedirten görüntü

Genç kadının etek altı fotoğrafını çekerken flaş patlayınca...
Genç kadının etek altı fotoğrafını çekerken flaş patlayınca...

İmar barışında fazla ödeme yapana iade! İmar barışında fazla ödeme yapana iade!

İş yerine pompalı tüfekle saldırı: 1 yaralı İş yerine pompalı tüfekle saldırı: 1 yaralı

Cehennemi yaşıyorlar! ''17 kez tecavüze uğradım'' Cehennemi yaşıyorlar! "17 kez tecavüze uğradım"

At ve eşek eti nasıl anlaşılır? At ve eşek eti nasıl anlaşılır?

Eski sevgilisinin dikkatini çekmek için bunu yaptı
Eski sevgilisinin dikkatini çekmek için bunu yaptı

Sahte pasaportla gittiği Almanya'da emekli oldu, 48 yıl sonra yakayı ele verdi Sahte pasaportla gittiği Almanya'da emekli oldu, 48 yıl sonra yakayı ele verdi

Yusuf Nazik 100 kişinin adını verdi Yusuf Nazik 100 kişinin adını verdi

Babası Bayburtlu çıkan Alman papaz cami yaptırdı Babası Bayburtlu çıkan Alman papaz cami yaptırdı

Kiralıklarda 'döviz' inadı Kiralıklarda 'döviz' inadı