Pakistan'da seçim sonuçları belli oldu

Pakistan'da seçim sonuçları belli oldu

PTI lideri İmran Han, 176 oy alarak Pakistan'ın 22. başbakanı seçildi.

Pakistan Ulusal Meclisi'nde (NA) yapılan başbakanlık  seçiminde Pakistan Adalet Hareketi'nin (PTI) lideri İmran Han, Pakistan'ın 22'nci  başbakanı seçildi. 

Yerel saatle 16.30'da toplanan parlamentonun alt kanadı NA'daki  seçimde meclisteki en büyük grubu oluşturan PTI lideri Han ile muhalefet bloğunun  adayı Pakistan Müslüman Ligi-Navaz'ın (PML-N) lideri Şahbaz Şerif yarıştı.

342 sandalyedeli NA'da 176 oy alan Han, Pakistan'ın 22'nci başbakanı  olurken, rakibi Şerif ise 96 oyda kaldı.

Pakistan'ın yeni başbakanına meclisteki Birleşik Halk Hareketi (MQM)  ve Avami Ulusal Partisi (ANP) gibi bazı partilerin yanı sıra bağımsız adaylar da  destek verdi.

Başbakanlık için yarışan PML-N lideri Şerif'e ise meclisteki 3. parti  konumundaki Pakistan Halk Partisi'nin (PPP) yanı sıra Birleşik Eylem Hareketi  (MMA) ve bazı küçük partiler destek vereceğini açıklamıştı.

Ancak dün akşam açıklama yapan PPP, Şerif'e destek vermeyeceklerini ve  mecliste oy kullanmayacaklarını açıkladı.

Seçimin adil olmadığı ve oy sayımlarına hile karıştırıldığını iddia  eden PML-N, PPP ve MMA başta olmak üzere bazı muhalefet partileri, meclis  başkanlığı, yardımcılığı ve başbakan seçimleri için ortak aday gösterme kararı  almıştı.

İttifak meclis başkanlığı seçiminde Kürşad Şah'ı aday göstermiş ancak  146 oy toplayabilmişti. PTI ve onu destekleyen partilerin adayı Asad Kaiser ise  176 oy almıştı.

Pakistan'da başbakan seçilmek için salt çoğunluk olan 172 üyenin oyunu  almak gerekiyor.

NA'da ülkenin yeni başbakanı olarak seçilen Han, yarın Cumhurbaşkanı  Memnun Hüseyin'in huzurunda yemin ederek hükümeti kurma yetkisini alacak ve  görevine başlayacak.

Bursa İznik'te, saat kulesinin saatleri durdu Bursa İznik'te, saat kulesinin saatleri durdu

Bursa'da freze ustasının bağışlanan böbreği 10 yaşındaki çocuğu kurtaracak Bursa'da freze ustasının bağışlanan böbreği 10 yaşındaki çocuğu kurtaracak

Bursa hayvanat bahçesinde yavru sevinci Bursa hayvanat bahçesinde yavru sevinci

Korkunç görüntü! 3 kadın cesedi bulundu Korkunç görüntü! 3 kadın cesedi bulundu

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: Bursa'da sorunları birlikte çözeceğiz Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: Bursa'da sorunları birlikte çözeceğiz

Palu ailesinin korkunç ifadeleri ortaya çıktı Palu ailesinin korkunç ifadeleri ortaya çıktı

Sokak köpeğine yumruklu işkence Sokak köpeğine yumruklu işkence

Bursa'da okulda eşek şakası Bursa'da okulda eşek şakası

Sis nedeniyle uçaklar Bursa'ya indi Sis nedeniyle uçaklar Bursa'ya indi

Yargıtay 10 yıllık düğümü çözdü! ''Seni oğluma alamadım ama kendime istiyorum'' Yargıtay 10 yıllık düğümü çözdü! "Seni oğluma alamadım ama kendime istiyorum"

Fatih Terim-Rasim Ozan Kütahyalı davasında mahkeme kararında direndi Fatih Terim-Rasim Ozan Kütahyalı davasında mahkeme kararında direndi

''Seçimden sonra fiyatlar yeniden artacak, soğanın kilosu...'' "Seçimden sonra fiyatlar yeniden artacak, soğanın kilosu..."

Bursa'da ayağı kırılan adam evinde ölü bulundu Bursa'da ayağı kırılan adam evinde ölü bulundu

Araç sahipleri dikkat! Hemen söküp yenisini taktırın Araç sahipleri dikkat! Hemen söküp yenisini taktırın