Ormanın emektar kadın işçisi

Ormanın emektar kadın işçisi

Zonguldak'ta, eşine yardım amacıyla ormanda çalışan 55 yaşındaki Emire Cura, 11 yıldır motorlu testereyle ağaç kesiminden malzemeleri traktöre yüklemeyle kadar birçok ağır işi yaparak aile bütçesine katkı sağlıyor.

Zonguldak'ta, eşine yardım amacıyla ormanda çalışmaya başlayan 55 yaşındaki Emire Cura, 11 yıldır motorlutestereyle ağaç kesiminden malzemeleri traktöre yüklemeyle kadar birçok ağır işin üstesinden geliyor.

Çaycuma ilçesine bağlı Kalafatlı köyünde ikamet eden 2 çocuk ve 3 torun sahibi Cura, eşine yardım etmek ve ev ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla 11 yıl önce "orman işçisi" olmaya karar verdi.

Başlangıçta zorlandığı orman işçiliğinde zamanla yetkin hale gelen Cura, ormana gitmek için her sabah erkenden kalkıyor.

Cura, eşi ve diğer orman işçileriyle traktöre binerek, ormanın yolunu tutuyor. Engebeli yollardan geçerek ormana ulaşan Cura, eldivenlerini taktıktan sonra eline motorlu testereyi alarak işe koyuluyor.

Cura, işaretlenen ağaçları motorlu testeresiyle kesip baltayla budadıktan sonra traktöre yüklüyor.

Öğle vakti mola veren Cura, alanda hazırladığı yemeği diğer işçilerle yiyor. Yemeğin ardından o günkü görevini tamamlayan Cura, evine dönmenin mutluluğunu yaşıyor.

"Ormanda kesim yapmak zor"

Cura, yaptığı açıklamada, 11 yıldır orman işçisi olarak eşine yardım ettiğini söyledi.

Ormanda elinden geldiğince her işi yaptığını belirten Cura, "Ormanda kesim, toplama, istifleme gibi çalışmalar yapıyorum. Çalışmaya ara verdiğimiz zaman yemek yapıyorum. Yemeğin ardından tekrar ormana çıkıyoruz ve çalışmaya devam ediyoruz. Kestiğim ağaçları toplayıp motora yüklüyorum." ifadelerini kullandı.

Cura, ormanda çalışmanın zor olduğunu ancak kendisinin buna alıştığını anlatarak, şunları kaydetti:

"Birçok insan 'Ormanda çalışmak ağır iş' diye buraya gelmiyor. Ekmek paramız ve çocuklarımız için çalışıyoruz. Çalışmalıyız, çalışırsak bizim faydamıza. Oturursak kazancımız nereden gelecek? Hayat müşterek, eşimle çalışarak ona yardım ediyorum."

İnsanların her yaşta üretimde bulunabileceğine vurgulayan Cura, yoğun ve yorucu orman mesaisinin yanında her gün alanda yemek hazırlamayı ihmal etmediğini sözlerine ekledi.

Abdullah Cura da eşinin kendisine yardımcı olmasından mutluluk duyduğunu dile getirerek, "Ormanda ailece çalışıyoruz. Aynı zamanda bizim yemeğimizi de yapıyor. Malzemeyi topluyor, kesime yardımcı oluyor, baltayla ağacı buduyor, traktörü dolduruyor." diye konuştu.

Bursa'da saç tıraşı olurken, silahlı saldırıya uğradılar Bursa'da saç tıraşı olurken, silahlı saldırıya uğradılar

Bursa'da ayakkabısındaki uyuşturucu ayağına batınca yakayı ele verdi Bursa'da ayakkabısındaki uyuşturucu ayağına batınca yakayı ele verdi

Bursa Hayvanat Bahçesi'ndeki lemur ailesine 8 yeni üye Bursa Hayvanat Bahçesi'ndeki lemur ailesine 8 yeni üye

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (20 Nisan 2019 Cumartesi)	Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (20 Nisan 2019 Cumartesi)

Öğretmenin aracını çizen 3 öğrenciye 1'er yıl hapis Öğretmenin aracını çizen 3 öğrenciye 1'er yıl hapis

Eşi, baldızı ve kayınbiraderini öldüren şüpheliyi Özel Harekat yakaladı Eşi, baldızı ve kayınbiraderini öldüren şüpheliyi Özel Harekat yakaladı

Türkiye'de 362 bin kilogram ilaç çöpe atılıyor! Türkiye'de 362 bin kilogram ilaç çöpe atılıyor!

Otobüsün altındaki gizli bölmeye giren genç donarak öldü Otobüsün altındaki gizli bölmeye giren genç donarak öldü

Seyir halindeyken alev alan yolcu otobüsü yandı Seyir halindeyken alev alan yolcu otobüsü yandı

Eşi vefat eden kadına iki ayda bir 550 lira Eşi vefat eden kadına iki ayda bir 550 lira

Haliç'te kafe olarak kullanılan 2 teknede yangın Haliç'te kafe olarak kullanılan 2 teknede yangın

Yatağa zincirle bağladılar! Korkunç...
Yatağa zincirle bağladılar! Korkunç...

Erken emekli olabilirsiniz! Erken emekli olabilirsiniz!

Hatay'da korkunç kaza! 2 ölü, 1 yaralı Hatay'da korkunç kaza! 2 ölü, 1 yaralı

Irak sınırından kahreden haber! Şehitlerimiz ve yaralı askerlerimiz var Irak sınırından kahreden haber! Şehitlerimiz ve yaralı askerlerimiz var

Türk-Yunan kara sularında sıcak dakikalar Türk-Yunan kara sularında sıcak dakikalar

TIR'ın dorsesinin altında kalan bisikletli öldü TIR'ın dorsesinin altında kalan bisikletli öldü