Ormanın emektar kadın işçisi

Ormanın emektar kadın işçisi

Zonguldak'ta, eşine yardım amacıyla ormanda çalışan 55 yaşındaki Emire Cura, 11 yıldır motorlu testereyle ağaç kesiminden malzemeleri traktöre yüklemeyle kadar birçok ağır işi yaparak aile bütçesine katkı sağlıyor.

Zonguldak'ta, eşine yardım amacıyla ormanda çalışmaya başlayan 55 yaşındaki Emire Cura, 11 yıldır motorlutestereyle ağaç kesiminden malzemeleri traktöre yüklemeyle kadar birçok ağır işin üstesinden geliyor.

Çaycuma ilçesine bağlı Kalafatlı köyünde ikamet eden 2 çocuk ve 3 torun sahibi Cura, eşine yardım etmek ve ev ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla 11 yıl önce "orman işçisi" olmaya karar verdi.

Başlangıçta zorlandığı orman işçiliğinde zamanla yetkin hale gelen Cura, ormana gitmek için her sabah erkenden kalkıyor.

Cura, eşi ve diğer orman işçileriyle traktöre binerek, ormanın yolunu tutuyor. Engebeli yollardan geçerek ormana ulaşan Cura, eldivenlerini taktıktan sonra eline motorlu testereyi alarak işe koyuluyor.

Cura, işaretlenen ağaçları motorlu testeresiyle kesip baltayla budadıktan sonra traktöre yüklüyor.

Öğle vakti mola veren Cura, alanda hazırladığı yemeği diğer işçilerle yiyor. Yemeğin ardından o günkü görevini tamamlayan Cura, evine dönmenin mutluluğunu yaşıyor.

"Ormanda kesim yapmak zor"

Cura, yaptığı açıklamada, 11 yıldır orman işçisi olarak eşine yardım ettiğini söyledi.

Ormanda elinden geldiğince her işi yaptığını belirten Cura, "Ormanda kesim, toplama, istifleme gibi çalışmalar yapıyorum. Çalışmaya ara verdiğimiz zaman yemek yapıyorum. Yemeğin ardından tekrar ormana çıkıyoruz ve çalışmaya devam ediyoruz. Kestiğim ağaçları toplayıp motora yüklüyorum." ifadelerini kullandı.

Cura, ormanda çalışmanın zor olduğunu ancak kendisinin buna alıştığını anlatarak, şunları kaydetti:

"Birçok insan 'Ormanda çalışmak ağır iş' diye buraya gelmiyor. Ekmek paramız ve çocuklarımız için çalışıyoruz. Çalışmalıyız, çalışırsak bizim faydamıza. Oturursak kazancımız nereden gelecek? Hayat müşterek, eşimle çalışarak ona yardım ediyorum."

İnsanların her yaşta üretimde bulunabileceğine vurgulayan Cura, yoğun ve yorucu orman mesaisinin yanında her gün alanda yemek hazırlamayı ihmal etmediğini sözlerine ekledi.

Abdullah Cura da eşinin kendisine yardımcı olmasından mutluluk duyduğunu dile getirerek, "Ormanda ailece çalışıyoruz. Aynı zamanda bizim yemeğimizi de yapıyor. Malzemeyi topluyor, kesime yardımcı oluyor, baltayla ağacı buduyor, traktörü dolduruyor." diye konuştu.

Bursa'da bu kıraathanede kitap okuyana çay bedava Bursa'da bu kıraathanede kitap okuyana çay bedava

Suudi Arabistan Başkonsolosu'nun konutunda arama Suudi Arabistan Başkonsolosu'nun konutunda arama

Cumhurbaşkanı Erdoğan o pankartı açan ODTÜ'lülerle görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan o pankartı açan ODTÜ'lülerle görüştü

Samsun'da şüpheli ölüm Samsun'da şüpheli ölüm

Bursa pazar esnafından yüzde 30'luk indirim Bursa pazar esnafından yüzde 30'luk indirim

Bursa'da 'Fuhuş çetesinin eline düştüm' diyen kadına polis sahip çıktı Bursa'da 'Fuhuş çetesinin eline düştüm' diyen kadına polis sahip çıktı

Bursa'da FETÖ operasyonu! 14 eski askeri öğrenci gözaltına alındı Bursa'da FETÖ operasyonu! 14 eski askeri öğrenci gözaltına alındı

Üniversiteli Başak mezarlıkta intihar etti Üniversiteli Başak mezarlıkta intihar etti

Bursa'da can alan korkunç kaza! Bursa'da can alan korkunç kaza!

Bursa Uludağ'da kaybolan genç 4 saat sonra bulundu Bursa Uludağ'da kaybolan genç 4 saat sonra bulundu

Sakarya-İznik yolunda erkek cesedinin yanında ağır yaralı kadın bulundu Sakarya-İznik yolunda erkek cesedinin yanında ağır yaralı kadın bulundu

Baro Başkanından centilmenlik mesajı Baro Başkanından centilmenlik mesajı

Cinsel ilişki sırasında yataktan düştü, felç kaldı! Cinsel ilişki sırasında yataktan düştü, felç kaldı!

Bursa Osmangazi'de kentsel dönüşüm kent merkezine taşınıyor Bursa Osmangazi'de kentsel dönüşüm kent merkezine taşınıyor

Kaybolan kocasını ararken erkek sevgilisi ortaya çıktı Kaybolan kocasını ararken erkek sevgilisi ortaya çıktı