Netanyahu'dan gerilimi tırmandırma işareti

Netanyahu'dan gerilimi tırmandırma işareti

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Lübnan sınır hattında, Hizbullah'ın tünellerine karşı başlatılan Kuzey Kalkanı operasyonunun sınırlı olmayacağını ve duruma göre genişletileceğini açıkladı.

İsrail Başbakanı Netanyahu, savunma bakanı sıfatıyla İsrail Genelkurmay Başkanı Gadi Eizenkot ile  ordunun kuzeyde Hizbullah"tünellerine" karşı başlattığı Kuzey Kalkanı  operasyonuna ilişkin ortak basın toplantısı düzenledi.

Netanyahu, Lübnan Hizbullah örgütünün, İsrail ordusu tarafından salı  sabahı keşfedilen tünel aracılığıyla İsrail bölgelerine askeri güç sokacağını ve  ülkenin kuzeyindeki Celile bölgesinde bazı yerleri işgal etme eşiğinde olduğunu  belirtti.

Hizbullah'ın yeni hedefinin, İran destekli bölgesel bir "terör" planı  olduğunu öne süren Netanyahu, İsrail ordusunun "Gazze Cephesi"nde tünelleri  "etkisiz" hale getirdiği gibi gelişmiş teknik ve teknolojik imkanlarla  Hizbullah'ın tünellerini de etkisiz hale getirebileceğini iddia etti.

Netanyahu, Lübnan sınır hattında Hizbullah hedeflerine yönelik  başlatılan Kuzey Kalkanı operasyonunun sınırlı olmayacağını ve duruma göre  genişletileceğini vurgulayarak, güvenlik durumunu değerlendirmek için toplantılar  yapmaya devam edeceklerini ve birkaç hafta önce Güvenlik Kabinesi'nin onayıyla  uygulanmasına karar verilen sürecin ilerleyişini takip edeceklerini söyledi.

Öte yandan İsrail Genelkurmay Başkanı Eizenkot ise Kuzey Kalkanı'nın  hedefinin bölge sakinlerine yönelik tehditleri ortadan kaldırmak olduğunu ileri  sürdü.

Sürecin sınırın her iki tarafındaki gerginliği tırmandırabileceğine  dair endişelere rağmen ABDyönetimi, İran'a ve "vekillerine" İsrail ve bölgesel  güvenliğe karşı kabul edilemez bir tehdit oluşturan provokasyonları durdurma  çağrısı yaparak İsrail'in başlattığı operasyona "tam" desteğini ilan etti.

Zincirleme trafik kazası: 11 yaralı Zincirleme trafik kazası: 11 yaralı

Eşine öfkelendi, uçağıyla binaya çarptı Eşine öfkelendi, uçağıyla binaya çarptı

Dünyayı sarsan bomba iddia! Rusya, Venezuela'ya asker gönderdi Dünyayı sarsan bomba iddia! Rusya, Venezuela'ya asker gönderdi

5 yaşındaki çocuk yangında can verdi 5 yaşındaki çocuk yangında can verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, canlı yayında soruları yanıtladı Cumhurbaşkanı Erdoğan, canlı yayında soruları yanıtladı

Yaşar Alptekin: Sokakta sigara içen kadın ucuzdur Yaşar Alptekin: Sokakta sigara içen kadın ucuzdur

El freni çekilmeyen kamyon, hareket ederek yayayı ezdi El freni çekilmeyen kamyon, hareket ederek yayayı ezdi

Bursa'da korkutan yangın Bursa'da korkutan yangın

Havaya rastgele ateş açtı! Havaya rastgele ateş açtı!

Çin'de 518 milyon yıllık binlerce fosil bulundu Çin'de 518 milyon yıllık binlerce fosil bulundu

Kocasını 3 haftalık bebeğinden kıskanıp, bebeğinin boğazını kesti Kocasını 3 haftalık bebeğinden kıskanıp, bebeğinin boğazını kesti

Skandal kararı yarın imzalıyor Skandal kararı yarın imzalıyor