NASA'nın yeni roketi, Ay görevi için 2023'ü bekleyecek

NASA'nın yeni roketi, Ay görevi için 2023'ü bekleyecek

NASA'nın yeni roketinin Ay görevi, ajansın ticari roketlerle ilgili vereceği karar bağlı.

NASA'nın üst düzey bir yöneticisinin çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre uzay ajansının yeni dev roketi, önümüzdeki sene gerçekleştirilecek olan Ay görevine hazır olamayacak. Yönetici Jim Bridenstine, Haziran 2020'deki fırlatma tarihini değiştirmemek için ticari roketlere geçiş yapmayı düşündüklerini söyledi.

Bridenstine'ın söylediğine göre iki özel rokete ihtiyaç olacak. Bu roketlerden biri, Orion kapsülünü bir üst seviyeye taşımak için kullanılacak. Orion, Ay'a iniş yapmadan önce ilk aşamada Dünya'nın yörüngesinde bir üst aşamaya yerleşmek zorunda.

NASA'nın SLS (Uzay Fırlatma Sistemi) kritik bir öneme sahip. Şu an için Orion'un yörüngedeki herhangi bir şeyle yörüngeye yerleşme yeteneği bulunmuyor. Bridenstine'a göre bu donanım, önümüzdeki sene ile bu sene arasında tamamlanası gerekiyor.

NASA, 50 yıl önce Apollo'nun yaptığının tam tersi olarak sürdürülebilir bir Ay programı üzerine çalışıyor. Ajansın asıl hedefi, Ay görevleri için Ay'ın yörüngesine yakın bir merkez oluşturmak.

Bridenstine, NASA'nın önümüzdeki birkaç hafta içerisinde ticari roketler konusunda bir karar vermesi gerektiğini söyledi. Eğer ki NASA, ticari roketleri seçerse SLS, uzay ajansının ikinci görevi olacak ve 2023'e ertelenecek.  

 

Bursa Gemlik'te gece bekçiliği uygulaması başladı Bursa Gemlik'te gece bekçiliği uygulaması başladı

Bursa Kestel'e modern otopark ve pazar alanı geliyor Bursa Kestel'e modern otopark ve pazar alanı geliyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey'den Karacabey'de tarım ve üretim vurgusu Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey'den Karacabey'de tarım ve üretim vurgusu

Bursa'da defineciler kazdıkları çukurda yakalandı Bursa'da defineciler kazdıkları çukurda yakalandı

Bursa'da metroda ulaşım rayında Bursa'da metroda ulaşım rayında

FETÖ elebaşı Gülen'in kardeşi ölü bulundu FETÖ elebaşı Gülen'in kardeşi ölü bulundu

Ünlü eğlence mekanındaki kadınları tekme tokat dövdüler Ünlü eğlence mekanındaki kadınları tekme tokat dövdüler

İşte sosyal medyada fenomen olan kedi! İşte sosyal medyada fenomen olan kedi!

Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Dündar: ''Hisar hak ettiği değere kavuşacak'' Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Dündar: "Hisar hak ettiği değere kavuşacak"

Masaj salonlarından rüşvet alan biri emniyet amiri 3 polis tutuklandı Masaj salonlarından rüşvet alan biri emniyet amiri 3 polis tutuklandı

Bakan Albayrak'tan önemli açıklamalar Bakan Albayrak'tan önemli açıklamalar

Bursa dahil 8 ilde FETÖ operasyonu: 10 gözaltı Bursa dahil 8 ilde FETÖ operasyonu: 10 gözaltı

5 yıldızlı otelde korkunç ölüm! 5 yıldızlı otelde korkunç ölüm!

Necati Şahin'den Türkiye'nin  ilk ve tek 'sanal seçim ofisi' Necati Şahin'den Türkiye'nin ilk ve tek 'sanal seçim ofisi'