Lagarde'dan G20 bakanlarına uyarı

Lagarde'dan G20 bakanlarına uyarı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, G20 bakanlarını yükselen ticaret gerilimlerinin küresel ekonomiye olumsuz etkisi konusunda uyaracağını belirterek, "Mevcut durumda uygulamaya giren veya gireceği açıklanan tedbirler nezdinde hazırlanan rapor, bunların en kötü senaryoda küresel gayrisafi hasılaya etkisinin 0,5 puan düşüş olacağını gösteriyor. Bu, oldukça ciddi bir etki." dedi.

Lagarde, Buenos Aires'te düzenlenen G20 Maliye Bakanları ve Merkez  Bankası Başkanları Toplantısı kapsamında Arjantin Hazine Bakanı Nicolas Dujovne  ile basın brifingi düzenledi.

Ticaret gerilimlerinin gölgesinde yapılan G20 görüşmelerinde üye  ülkelerin bakanlarına son dönemde yükselen tarifelerin küresel ekonomiye yönelik  etkilerini inceleyen bir rapor sunacağını ifade eden Lagarde, şunları  kaydetti:

"Tarifelerin yükselmesiyle ortaya çıkan ticaret gerilimlerinin direkt  etkisini, farklı senaryolar çerçevesinde inceledik. Mevcut durumda uygulamaya  giren ve gireceği açıklanan tedbirler nezdinde hazırlanan rapor, bunların en kötü  senaryoda küresel gayrisafi hasılaya etkisinin 0,5 puan düşüş olacağını  gösteriyor. Bu, oldukça ciddi bir etki."

Lagarde, IMF ile geçen ay 50 milyar dolarlık stand-by anlaşması  imzalayan Arjantin hükümetiyle G20 toplantısı kapsamında tekrar görüşme imkanı  bulduğunu ve hükümetin ekonomik hedeflerini "ulaşılabilir" bulduklarını  söyledi.

"Arjantin hükümetinin geliştirdiği politikalara saygı duyuyoruz ve  teşvik ediyoruz." ifadesini kullanan Lagarde, Arjantin Merkez Bankasının attığı  adımlar çerçevesinde para politikası konusunda kayda değer ilerleme sağlandığını  ve enflasyon hedefine ulaşılmasını beklediğini dile getirdi.

İnterpol'ün kırmızı bültenle aradığı Bursa'da yakalanan DEAŞ şüphelisi 3 kadın tahliye oldu İnterpol'ün kırmızı bültenle aradığı Bursa'da yakalanan DEAŞ şüphelisi 3 kadın tahliye oldu

Bursa'da pazarda en az fiyatı artan sebze enginar Bursa'da pazarda en az fiyatı artan sebze enginar

Bursa'da taksiciyi gasp eden sanıktan pes dedirten savunma: ''Param yoktu, panik yaptım'' Bursa'da taksiciyi gasp eden sanıktan pes dedirten savunma: "Param yoktu, panik yaptım"

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (23 Nisan 2019 Salı)	Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (23 Nisan 2019 Salı)

Deniz Çakır'ın bir yıla kadar hapsi istendi Deniz Çakır'ın bir yıla kadar hapsi istendi

Kağıthane'deki enkaz gün ağarınca ortaya çıktı Kağıthane'deki enkaz gün ağarınca ortaya çıktı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun! 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun!

Ünlü ailenin 3 çocuğu hayatını kaybetti Ünlü ailenin 3 çocuğu hayatını kaybetti

Evlenene 24 maaş çeyiz parası! Evlenene 24 maaş çeyiz parası!

Gözler YSK'da! AK Parti temsilcisi Özel: Bugüne kadar verilmiş en kapsamlı dosya Gözler YSK'da! AK Parti temsilcisi Özel: Bugüne kadar verilmiş en kapsamlı dosya

Çayı bu şekilde içmek kansere neden oluyor Çayı bu şekilde içmek kansere neden oluyor

Hamile eşini öldürüp intihar etti Hamile eşini öldürüp intihar etti

Sri Lanka'da 23 Nisan ulusal yas günü ilan edildi Sri Lanka'da 23 Nisan ulusal yas günü ilan edildi

Kibariye'yi kızdıracak görüntüler Kibariye'yi kızdıracak görüntüler

Panikleyince ortalık savaş alanına döndü! Panikleyince ortalık savaş alanına döndü!

Alevleri gören itfaiyeyi aradı ama işin aslı bakın ne çıktı! Alevleri gören itfaiyeyi aradı ama işin aslı bakın ne çıktı!