Lagarde'dan G20 bakanlarına uyarı

Lagarde'dan G20 bakanlarına uyarı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, G20 bakanlarını yükselen ticaret gerilimlerinin küresel ekonomiye olumsuz etkisi konusunda uyaracağını belirterek, "Mevcut durumda uygulamaya giren veya gireceği açıklanan tedbirler nezdinde hazırlanan rapor, bunların en kötü senaryoda küresel gayrisafi hasılaya etkisinin 0,5 puan düşüş olacağını gösteriyor. Bu, oldukça ciddi bir etki." dedi.

Lagarde, Buenos Aires'te düzenlenen G20 Maliye Bakanları ve Merkez  Bankası Başkanları Toplantısı kapsamında Arjantin Hazine Bakanı Nicolas Dujovne  ile basın brifingi düzenledi.

Ticaret gerilimlerinin gölgesinde yapılan G20 görüşmelerinde üye  ülkelerin bakanlarına son dönemde yükselen tarifelerin küresel ekonomiye yönelik  etkilerini inceleyen bir rapor sunacağını ifade eden Lagarde, şunları  kaydetti:

"Tarifelerin yükselmesiyle ortaya çıkan ticaret gerilimlerinin direkt  etkisini, farklı senaryolar çerçevesinde inceledik. Mevcut durumda uygulamaya  giren ve gireceği açıklanan tedbirler nezdinde hazırlanan rapor, bunların en kötü  senaryoda küresel gayrisafi hasılaya etkisinin 0,5 puan düşüş olacağını  gösteriyor. Bu, oldukça ciddi bir etki."

Lagarde, IMF ile geçen ay 50 milyar dolarlık stand-by anlaşması  imzalayan Arjantin hükümetiyle G20 toplantısı kapsamında tekrar görüşme imkanı  bulduğunu ve hükümetin ekonomik hedeflerini "ulaşılabilir" bulduklarını  söyledi.

"Arjantin hükümetinin geliştirdiği politikalara saygı duyuyoruz ve  teşvik ediyoruz." ifadesini kullanan Lagarde, Arjantin Merkez Bankasının attığı  adımlar çerçevesinde para politikası konusunda kayda değer ilerleme sağlandığını  ve enflasyon hedefine ulaşılmasını beklediğini dile getirdi.

Türkiye'den ABD'ye davet! Türkiye'den ABD'ye davet!

Otomobil ve minibüs çarpıştı: 17 yaralı Otomobil ve minibüs çarpıştı: 17 yaralı

Rusya'dan vize adımı: ''İş adamı ve resmi pasaport...'' Rusya'dan vize adımı: "İş adamı ve resmi pasaport..."

Türkiye ile ticaret anlaşmazlığı ABD'de kayıpları artırdı Türkiye ile ticaret anlaşmazlığı ABD'de kayıpları artırdı

Bakan Albayrak: Bir kez daha Türkiye-Katar dostluğunu dünya gördü Bakan Albayrak: Bir kez daha Türkiye-Katar dostluğunu dünya gördü

Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması

TSK açıkladı: 'Mam Zeki Şengali' öldürüldü TSK açıkladı: 'Mam Zeki Şengali' öldürüldü

Uluslararası Finans Enstitüsü'nden 'Türk Lirası' raporu Uluslararası Finans Enstitüsü'nden 'Türk Lirası' raporu

Taciz iddiasıyla gözaltına alınan şahıs tutuklandı Taciz iddiasıyla gözaltına alınan şahıs tutuklandı

Emekli maaşları bayramdan önce yatacak Emekli maaşları bayramdan önce yatacak

SPK'dan son dakika düzenlemesi SPK'dan son dakika düzenlemesi

RTÜK Başkanı Yerlikaya'dan ABD ürünlerinin reklamlarına karşı hassasiyet çağrısı RTÜK Başkanı Yerlikaya'dan ABD ürünlerinin reklamlarına karşı hassasiyet çağrısı

Bursa Nilüfer'de su kesintisi Bursa Nilüfer'de su kesintisi

Katar'dan Türkiye'ye dev yatırım desteği Katar'dan Türkiye'ye dev yatırım desteği

CHP Bursa İl Başkanı Akkuş: Cargill derhal yıkılmalıdır! CHP Bursa İl Başkanı Akkuş: Cargill derhal yıkılmalıdır!

Bursa'da zabıtadan seyyara geçit yok Bursa'da zabıtadan seyyara geçit yok