Kurallara uymayanların tescilli Adana kebabı logosunu kullanması engellenecek

Kurallara uymayanların tescilli Adana kebabı logosunu kullanması engellenecek

Adana Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, tüketiciye gerçek Adana kebabı lezzetini sağlayamayan firmaların, Adana kebabı ismini ve Tescilli Adana kebabı logosunu kullanmasının engelleneceğini söyledi.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, Adana kebabını korumak ve gelecek kuşaklara bozulmadan, aslına uygun olarak aynı damak lezzetinde taşınabilmesini sağlamayı amaçladıklarını belirtti. Adana kebabının, yurtiçi ve yurt dışında aynı lezzet ve aynı özellikte tüketici ile buluşturulmasını hedeflediklerini kaydeden Menevşe, şöyle konuştu:

"Adana Ticaret Odası olarak Adana kebabını Türk Patent Enstitüsü'ne tescil ettirmemizin üzerinden geçen 15 yıllık süreçte, gerek vatandaşlarımız, gerekse üreticilerimizle yaptığımız görüşmelerde, tescilde belirtilen gramajın fazla olduğu üzerinde duruluyordu. Bu sebeple odamız tarafından Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılan başvurumuz kabul görmüş ve Adana kebabının tescilinde gerekli düzenleme yapılmıştır. Adana kebabı makul seviyelerde sabitlenerek, denetimlerimizde sıkça karşılaşılan gramaj sorunu, genel kabul gören uygulamayla uyumlu hale getirilerek çözüme kavuşturulmuştur." 

DENETİMLERİ SIKLAŞTIRDIK

Tescilli Adana Kebabı Denetim Komisyonu'nun denetimlerini sıklaştırdığını belirten Menevşe, şöyle devam etti:

"Tüketicinin gerçek Adana Kebabı lezzeti ve kalitesini bulabilmesi için Tescilli Adana Kebabı Denetim Komisyonu 2019 denetimlerini sıklaştırdı. Denetimler çok sıkı bir şekilde gerçekleşecek ve tespit edilen eksikliklerin giderilmesi için üreticiler uyarılacaktır. Tüm bunlara rağmen, tüketiciye gerçek Adana kebabı lezzetini sağlayamayan üreticilerin, Adana kebabı ismini ve tescilli Adana kebabı logosunu kullanması engellenecektir. Vatandaşların, ATO tescilli kebap logosu bulunan lokanta ve kebapçıları tercih etmeleri gerekir. Çünkü, Adana kebabının gerçek lezzetine, ancak bu işin eğitimini gören kişiler tarafından belirli kriterlere uyularak yapılan ürünleri tadarak varılabilir. Vatandaşlarımızın, ülkemizde ve yurt dışında tescilli Adana kebabı logosu taşıyan firmaların listesine, 'www.adanato.org.tr' web adresimiz aracılığıyla da ulaşmaları mümkündür."

Ankara'da kışlada patlama Ankara'da kışlada patlama

Bursa Yıldırım'da su kesintisi Bursa Yıldırım'da su kesintisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Etimesgut'ta halka hitap etti Cumhurbaşkanı Erdoğan, Etimesgut'ta halka hitap etti

Bursa'da inşaattan düşen üniversiteli son yolculuğuna uğurlandı Bursa'da inşaattan düşen üniversiteli son yolculuğuna uğurlandı

Bursa'da ''Kedili Tekke'' binası millet kıraathanesi oldu Bursa'da "Kedili Tekke" binası millet kıraathanesi oldu

Bursa'da önce eski karısını, sonra kendisini bıçakladı Bursa'da önce eski karısını, sonra kendisini bıçakladı

Bursa'da muayene için geldiği hastanede temizlik yaptı Bursa'da muayene için geldiği hastanede temizlik yaptı

Bursalı Hümeyra, 5 gün sonra eve döndü Bursalı Hümeyra, 5 gün sonra eve döndü

Cinsel yaşamının sona ermesini gerekçe gösteren kadından rekor tazminat davası! Cinsel yaşamının sona ermesini gerekçe gösteren kadından rekor tazminat davası!

Bakan Soylu, Türkiye'de doğan Suriyeli çocuk sayısı açıkladı Bakan Soylu, Türkiye'de doğan Suriyeli çocuk sayısı açıkladı

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın görevden alındı TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın görevden alındı

Bursa İznik'te, saat kulesinin saatleri durdu Bursa İznik'te, saat kulesinin saatleri durdu

Bursa'da freze ustasının bağışlanan böbreği 10 yaşındaki çocuğu kurtaracak Bursa'da freze ustasının bağışlanan böbreği 10 yaşındaki çocuğu kurtaracak