Kültür ve doğanın buluştuğu yer: Göreme Milli Parkı

Kültür ve doğanın buluştuğu yer: Göreme Milli Parkı

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesindeki Göreme Milli Parkı, kültürel ve doğal zenginlikleriyle ziyaretçilerini geçmişe yolculuğa çıkarıyor.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne 1985 yılında alınan Göreme Milli Parkı, dünyanın çeşitli  yerlerinden gelen turistlerin akınına uğruyor.

Nevşehir Müze Müdürü Murat Gülyaz: "Ören yerine gelen ziyaretçiler aynı gün 10 müzeyi gezebiliyor. Kayalara oyulmuş kiliselerde İsa peygamberin hayatı ile ilgili sahneler bulunuyor. Bu kiliseleri korumak çok önemli. İtalyan ve Türk restoratörler tarafından restorasyon çalışmalarımız 5 yıldır sürüyor. Kapadokya bölgesi İstanbul veEfes'ten sonra inanç turizminde öneme sahip. Dünyanın dört bir tarafından ziyaretçiler var. Sadece Hıristiyanlar değil, Budist ve Hindular da bölgeyi ziyaret ediyor"

Yaşam izlerinin milattan önce 3 bin ila 5 bin yıllarına dayandığı  Göreme Milli Parkı, kayadan oyma mağaralarıyla milattan sonra üçüncü yüzyıldan itibaren insanoğluna sığınak oldu.

Selçuklu ve Osmanlı döneminde insanların barınma alanı olarak kullandığı mağaralar, günümüzde ise her yıl yüzbinlerce turisti ağırlıyor.

Daha önce vadi içlerine oyularak yapılan barınakların Hristiyanlığın  ilk dönemlerinde peribacaları ile kaplı diğer alanlarda yaygınlaştığı Göreme Milli Parkı'nda çok sayıda kayadan oyma tarihi kilise, şapel, manastır ve yaşam  alanları bulunuyor.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine 1985 yılında dahil edilen milli  park, dünyanın dört bir tarafından turist çekiyor ve bu sayede Türkiye'nin en çok ziyaret edilen ilk 10 turizm merkezi arasında yer alıyor.

Kapadokya bölgesine gelen turistlerin tamamının ziyaret ettiği Göreme Milli Parkı'nı Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü verilerine göre bu yılın ocak-haziran döneminde 2 milyon 206 bin 372 turist gezdi.

Nevşehir Müze Müdürü Murat Gülyaz, yaptığı açıklamada,  doğal ve kültürel zenginlikleri dolayısıyla UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde  yer alan milli parkın korunması için  titizlikle çalıştıklarını belirtti.

Son 5 yıldır alanda Türk ve İtalyan uzmanlar tarafından restorasyon  çalışmaları yapıldığını aktaran Gülyaz, Göreme Milli Parkı'nın inanç turizmi  açısından Türkiye'deki önemli merkezlerin başında geldiğini kaydetti. 

Gülyaz, şöyle konuştu:

"Ören yerine gelen ziyaretçiler aynı gün 10 müzeyi gezebiliyor.  Kayalara oyulmuş kiliselerde İsa peygamberin hayatı ile ilgili İncil'den,  Tevrat'tan alınan bazı sahneler bulunuyor. Bu kiliseleri, çoğunluğu 700 ile  bininci yıla tarihlendirildiği için korumak çok önemli. İtalyan ve Türk  restoratörler tarafından restorasyon çalışmalarımız 5 yıldır sürüyor. Ay sonunda  bu yılki çalışmalarımız da başlayacak. Kapadokya bölgesi, İstanbul ve Efes'ten  sonra inanç turizminde öneme sahip. Dünyanın dört bir tarafından ziyaretçiler  var. Sadece Hristiyanlar değil, Budist ve Hindular da bölgeyi ziyaret ediyor.  Tarihte, Hristiyanlık inancına sahip olan keşişler, daha batıya geldi. Kayalık Kapadokya'ya gelince yerleşmek için elverişli olduğunu görmüşler ve manastırlar yaparak bölgede yaşamışlardır."

Milli park turistleri cezbediyor

Bölgeyi gezen İrlandalı turist Lorraine Gannon, Göreme Milli Parkı'nın tarihi ve doğal yapısından etkilendiğini belirtti.

Alandaki kiliseleri ziyaret ettiğini kaydeden Gannon, "Peribacaları  içine oyulmuş tarihi yerlerin çok güzel korunduğunu gördük. Fresklere yapılan  onarımların devam etmesi çok önemli diye düşünüyorum. Tarihi kiliselerde fresklere yenileme yapılmış ve harika görünüyor." diye konuştu.

Hint turist Tina Gupta ise daha önce alanla ilgili bilgi sahibi olmadığını ancak gezdikten sonra hayran kaldığını aktardı.

Gupta, "Burası çok güzel ve doğal bir harika. Rehberimiz, burada yüzyıllarca süren yaşam hakkında bize çok ilginç bilgiler verdi. Tarihi yerleri çok cezbedici özelliğe sahip. Gelmeden önce pek bilgimiz yoktu ama tanıyıp, öğrendikçe ilgimiz daha da arttı." ifadelerini kullandı.

 

Bursa'da FETÖ operasyonu: 16 kişi gözaltında Bursa'da FETÖ operasyonu: 16 kişi gözaltında

Bursa'da karaciğer dostu enginar tezgahta! Faydaları saymakla bitmiyor... Bursa'da karaciğer dostu enginar tezgahta! Faydaları saymakla bitmiyor...

Bursa'da otobüsün bagajından kaçak göçmenler çıktı Bursa'da otobüsün bagajından kaçak göçmenler çıktı

Merkez Bankası'ndan kritik swap hamlesi Merkez Bankası'ndan kritik swap hamlesi

Her şey WhatsApp'tan gelen mesajla başladı, 300 bin lira dolandırıldı Her şey WhatsApp'tan gelen mesajla başladı, 300 bin lira dolandırıldı

Bursa'daki bu lise fabrika gibi çalışıyor Bursa'daki bu lise fabrika gibi çalışıyor

Ramazanda reflünüze dikkat edin! Uzmanlar uyarıyor... (ÖZEL HABER) Ramazanda reflünüze dikkat edin! Uzmanlar uyarıyor... (ÖZEL HABER)

Bursa'da Yargıtay'dan emsal karar! Eşini iş yerinde sigortalı gösterenlere kötü haber Bursa'da Yargıtay'dan emsal karar! Eşini iş yerinde sigortalı gösterenlere kötü haber

Heykel araç trafiğine kapatılmalı mı? (Söz Bursalılarda) Heykel araç trafiğine kapatılmalı mı? (Söz Bursalılarda)

Ataşehir'deki silahlı çatışmanın arkasından ünlü kebapçılar çıktı Ataşehir'deki silahlı çatışmanın arkasından ünlü kebapçılar çıktı

Bursa'da 10 katlı binada yangın paniği! Bursa'da 10 katlı binada yangın paniği!

Bursada Bugün'den Osmangazi'ye ziyaret. Dündar'ın öncelikli projesi... Çarşamba bölgesi ne olacak? Bursada Bugün'den Osmangazi'ye ziyaret. Dündar'ın öncelikli projesi... Çarşamba bölgesi ne olacak?

Bursalı çiftin evi 32 yıldır ormanlar Bursalı çiftin evi 32 yıldır ormanlar

Aysın Komitgan; <br /> Suriyeliler sayesinde emlak fiyatları artmış Aysın Komitgan;
Suriyeliler sayesinde emlak fiyatları artmış

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (21 Mayıs 2019 Salı) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (21 Mayıs 2019 Salı)