Köpekbalıkları'nın beslenme saatine yoğun ilgi

Köpekbalıkları'nın beslenme saatine yoğun ilgi

Kısa bir süre önce Güney Afrika sahillerinden Antalya Akvaryuma getirilen kum kaplanı köpekbalıklarının beslenme saatleri ziyaretçi akınına uğruyor.

Çene yapısı ve dişlerinden dolayı dünyanın en tehlikeli köpekbalıklarından biri sayılan ve eğitimli balık adamların bile yanına yaklaşamayıp uzun çelik çubuklar kullanarak beslediği kum kaplanı köpekbalıkları, iki günde bir besleniyor. Her öğünde 5 kilogram uskumru ve kalamar yiyen kum kaplanı köpekbalıkları zaman zaman vitaminlerle de takviye ediliyor. Aynı anda sadece 50 ziyaretçinin izleyebildiği beslenme saati için yerli ve yabancı turistler akvaryum ziyaret saatlerini beslenme saatine göre yapıyor. 

250 tür ve 10 binin üzerinde deniz canlısının bulunduğu akvaryumda 200'ün üzerinde irili ufaklı köpekbalığı bulunuyor. Profesyonel dalgıçlar tarafından her gün saat 12.00-12.30 arası, elle beslenen balıklar arasındaki kum kaplanı köpekbalıklarının ise beslenmesi tam bir şölene dönüşüyor. Köpekbalıklarının, balık adamlar tarafından elle beslenmesi ise ziyaretçiler tarafından yoğun ilgiyle karşılanıyor. Köpekbalıklarının yemek saatinde alanları dolduran yerli-yabancı ziyaretçiler, çektikleri görüntüleri sosyal medya hesaplarında paylaşarak, keyifli zaman geçiriyorlar. 

KUM KAPLANI KÖPEKBALIĞINA YOĞUN İLGİ 
Akvaryumun her yıl ortalama 1 milyona yakın ziyaretçiye ev sahipliği yaptığını dile getiren Akvaryum Genel Müdür Yardımcısı İsmail Arık, ziyaretçiler tarafından en çok ilgi çeken canlıların, köpekbalıkları olduğunu söyledi. Arık, "Akvaryumda 200'ün üzerine köpekbalığımız var. Ayrı türden köpekbalıkları olsa bile, en ilgi çekicilerinden biri Kum kaplanı köpekbalığı" dedi. 

"TÜM MİSAFİRLER İLGİYLE İZLİYORLAR" 
Kum kaplanı köpekbalığı türünün, çene yapısı ve dişlerinden dolayı dünyanın en tehlikeli köpekbalıklarından biri olduğunu kaydeden Arık, 2 kum kaplanı köpekbalığını bayramdan önce akvaryuma koymaktan mutlu olduklarını ifade etti. Köpekbalığının Güney Afrika sahilinde temin edildiğini vurgulayan Arık, şu ifadeleri kullandı: 
"6 ay önce başlayan bir projeydi. Güney Afrika sahillerinden temin edilen kum kaplanı köpekbalıklarımız, Hollanda'ya gönderildi. Hollanda'daki firmamızla yapılan anlaşmalarla üç günlük tur seyahatiyle Antalya'ya geldiler. Çok ilgi çekiyorlar. Tüm misafirler ilgiyle izliyorlar." 

"NİSPETEN RAHATTIK, ŞİMDİ ÖYLE DEĞİLİZ" 
Diğer köpekbalığı türlerini beslerken sorun yaşamadıklarının altını çizen Arık, "Bugüne kadar nispeten rahattık, şimdi öyle değiliz. Kum kaplanı köpekbalığı yırtıcı ve tehlikeli. Dalgıçların yanında bulunan yardımcılar eşliğinde uzun çelik çubuklarla besleniyorlar" diye konuştu. 

KÖPEKBALIKLARINI BESLEME NOKTASI DEĞİŞECEK 
Antalya Akvaryumu'nun artık çok daha heyecanlı bir alana geldiğine dikkat çeken Akvaryum Genel Müdür Yardımcısı İsmail Arık, "Köpekbalığı besleme saatinde çok enteresan anlar yaşıyoruz. İzleme de ise 50-60 misafirimizden fazlası izleyemiyor. Bununla ilgili düzenlemeler yapacağız. Daha geniş alanlarla besleme alanlarını değiştirerek, çözümler üretmeye çalışacağız. Şu anki besleme yaptığımız alan mağara akvaryum alanı, bizim ilgi çeken noktalarımızdan biri" şeklinde konuştu. 

CHP'nin Bursa'da üç belediye başkan adayı daha belli oldu! CHP'nin Bursa'da üç belediye başkan adayı daha belli oldu!

Bursa'da evlilik dışı bebeğini gömen polise müebbet hapis verildi Bursa'da evlilik dışı bebeğini gömen polise müebbet hapis verildi

Bursa'da Rona'nın burnundan kaçamadılar Bursa'da Rona'nın burnundan kaçamadılar

Meclis'te intihar girişimi! Meclis'te intihar girişimi!

Dekoltesi olay olmuştu! 'Meğer Türkiye doğumluymuş!' Dekoltesi olay olmuştu! 'Meğer Türkiye doğumluymuş!'

Ünlü isme dava şoku... 13 yıla kadar hapsi isteniyor! Ünlü isme dava şoku... 13 yıla kadar hapsi isteniyor!

MEB'den flaş 'Öğrenci Andı' kararı MEB'den flaş 'Öğrenci Andı' kararı

Bursa'da hafta sonu mesaileri verilmeyen PTT çalışanlarından eylem Bursa'da hafta sonu mesaileri verilmeyen PTT çalışanlarından eylem

Bursalı iş adamı Türkün öldü Bursalı iş adamı Türkün öldü

Dilara cinayetinde çarpıcı detay Dilara cinayetinde çarpıcı detay

Bursa'da pazar fiyatları el yakıyor! Biberin kilosu 10 lira Bursa'da pazar fiyatları el yakıyor! Biberin kilosu 10 lira

Aysın Komitgan; <br /> Bal-Göç'te sular durulmuyor Aysın Komitgan;
Bal-Göç'te sular durulmuyor

Sokakta yorganla dolaşan gençlere başkandan davet! Sokakta yorganla dolaşan gençlere başkandan davet!

Bursalılar dilimiz bozuldu! Arkadaş 'pampa', şaşkın 'şapşik' oldu Bursalılar dilimiz bozuldu! Arkadaş 'pampa', şaşkın 'şapşik' oldu

Bursa Suuçtu Şelalesi, sonbaharda kartpostallık görüntü oluşturdu Bursa Suuçtu Şelalesi, sonbaharda kartpostallık görüntü oluşturdu

Bursa'da motosiklet sürücüsü yaralandı, trafik kilitlendi Bursa'da motosiklet sürücüsü yaralandı, trafik kilitlendi