Kılıçdaroğlu: Siz eğer mahallenin muhtarı olarak...

Kılıçdaroğlu: Siz eğer mahallenin muhtarı olarak...

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Siz eğer mahallenin muhtarı olarak kendi mahallenizle ilgili alınan bir karardan haberiniz yoksa siyasi iktidar kim olursa olsun size önem vermiyor demektir" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hatay'da muhtarlarla düzenlenen yemekli toplantıya katıldı. Antakya Ottoman Palace'de gerçekleşen toplantıda konuşan Kılıçdaroğlu, "Mücadele edin, size sözümüz söz, sizlerin mücadelesini sonuna kadar destekleyeceğiz" diyerek muhtarlara söz verdi. Kılıçdaroğlu, muhtarların çok önemli olduğunu belirterek "Belediye meclis üyesi bir talep geldi, belli konularda belediye meclis üyesini ortak seçelim bir kişi belediye meclisinde temsil edilsin. Sizin mahallenizle ilgili bir olay belediye meclisinde görüşüldüğünde o mahallenin muhtarı, otomatikman belediye meclisinde söz ve karar sahibi olmalı. Yani siz eğer mahallenin muhtarı olarak kendi mahallenizle ilgili alınan bir karardan haberiniz yoksa siyasi iktidar kim olursa olsun size önem vermiyor demektir. Size verilecek önemim birinci ölçüsü belediye meclisinde, sizinle ilgili, mahallenizle ilgili bir olay görüşülüyorsa muhtar oraya gelmeli söz hakkı olmalı karar sahibi olmalı oy kullanmalı ve dolayısıyla siz de mahallenizle ilgili alınan karardan haberdar olmalısınız. Bununla ilgili yasal düzenleme gelirse destek vereceğiz. Bize yetki verirseniz kesinlikle yapılır." şeklinde konuştu. 

Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti: 

"Bir başka konu, belediye başkanının yeri belli, makamı belli, binası belli, milletvekillerinin yeri belli, muhtarların var mı öyle bir bağımsız yeri? Yok, niye yok! Hangi gerekçe ile yok. Milletvekili seçimle geliyor, belediye başkanı seçimle geliyor, muhtar atama ile mi geliyor. Oda seçimle geliyor. Muhtarların bağımsız bir yeri olmalı. Bir binası olmalı. Ve tek tip bina olmalı. Herkes bilmeli, bu bina muhtara ait. Bugün olur siz seçilirsiniz, yarın olur bir başkası seçilir, ama toplumda herkes bilmeli ki mahallenin muhtarı, köyün muhtarı bu mahallede oturuyor. Binanın yapımını doğrudan doğruya genel bütçe finanse etmeli ve muhtarlık binasını yapmalı. Bu konuda önerimiz var, ama diyorsunuz ki bu öneri yerine getirilmedi, bize yetki vereceksiniz bina nasıl yapılırmış hep beraber göreceğiz" 

Kılıçdaroğlu, muhtarların bütçesinin olması gerektiğinin altını çizerek "Milletvekillerinin aylıkları var, tahsisatları var, belediye başkanlarının aylıkları var, bütçeleri var, tahsisatları var, muhtarların var mı? Niye yok. Muhtarın bütçesi niye olmaz" diyerek muhtarlara bütçe verilmesi gerektiğini savundu. 

Yıllık olarak belediyelere ödenen emlak vergilerinin yüzde birinin muhtarlara verilmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu "Muhtarın bütçesinin olması lazım. Diyeceksiniz ki, muhtarlık bütçesi nasıl olur, yav zaten bu ülkede yeteri kadar gelir yok, para yok, herkes ağlıyor para para para diye. Muhtara para düşer mi, evet düşer. Nasıl düşer, hepiniz bir binada oturuyorsunuz, bir evde oturuyorsunuz, yıllık emlak vergisi ödüyorsunuz, emlak vergisi nereye gidiyor? Belediyeye gidiyor. Yüzde biri muhtarlığa tahsis edilse ne olur. Kıyamet mi kopar. Muhtarlığa bütçe tahsis edilmeli, bütçe. Diyeceksiniz ki muhtarlık kurumuna neden bütçe tahsis edilsin. Neden şu, kendi mahallesinde yaşayan vatandaşın sorununu en yakından ve en iyi bilen muhtardır. Muhtarlık kurumu güçlenirse Türkiye'de demokrasi güçlenir , insan hakları güçlenir, birlik ve beraberliğimiz güçlenir ve hep birlikte biz Türkiye'nin büyümesi, kalkınması, huzur içinde birlikte yaşamamız için önemli bir yolu aşmış oluruz" ifadesini kullandı. 

Konuşmanın ardından CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Hatay Büyükşehir Belediyesinde görev yapan daire başkanlarına plaketlerini verdi. Sonra Kılıçdaroğlu, programa katılan muhtarlara teşekkür plaketi verdi. 

Bursa'da çürümeye terk edilen araçlar altın olacak Bursa'da çürümeye terk edilen araçlar altın olacak

Şaka gibi olay! Damat öyle bir yanıt verdi ki nikah iptal oldu... Şaka gibi olay! Damat öyle bir yanıt verdi ki nikah iptal oldu...

Asistan doktorlar isyan etti: Tükeniyoruz Asistan doktorlar isyan etti: Tükeniyoruz

Sosyal medyada 'bedelli askerlik' ve 'erken emeklilik' heyecanı! Sosyal medyada 'bedelli askerlik' ve 'erken emeklilik' heyecanı!

Primi düşük yatan işçi istifa ederse tazminat alacak! Primi düşük yatan işçi istifa ederse tazminat alacak!

YSK'nın İYİ Parti kararı Pazartesi belli olacak! YSK'nın İYİ Parti kararı Pazartesi belli olacak!

Sosyal medyada Suudi depremi! Darbe iddiası drone çıktı... Sosyal medyada Suudi depremi! Darbe iddiası drone çıktı...

Kağıt üzerindeki eğitimler işvereni kurtaramayacak! Kağıt üzerindeki eğitimler işvereni kurtaramayacak!

Yakılmış olarak bulunan cesedin sırrı belli oldu! Suriyeli kadınlarla... Yakılmış olarak bulunan cesedin sırrı belli oldu! Suriyeli kadınlarla...

Stadyum otoparkında silahlı kavga: 1 ölü, 2 yaralı Stadyum otoparkında silahlı kavga: 1 ölü, 2 yaralı

Ormanlık alanda yangın: 2 kişi ağır yaralı Ormanlık alanda yangın: 2 kişi ağır yaralı

Kılıçdaroğlu: Demokrasiyi inşa borcumuz var Kılıçdaroğlu: Demokrasiyi inşa borcumuz var

Suudilerin yeni rotası ABD oldu! Suudilerin yeni rotası ABD oldu!

YSK duyurdu! İşte Bursa'nın çıkaracağı milletvekili sayısı YSK duyurdu! İşte Bursa'nın çıkaracağı milletvekili sayısı

Erdoğan: En ağır görev YSK'ya düşecek Erdoğan: En ağır görev YSK'ya düşecek

Afrin şehitleri için Bursa İznik'te 140 kilometre koştu Afrin şehitleri için Bursa İznik'te 140 kilometre koştu

AK Partili Kavakçı'dan babasının yazısı hakkında açıklama: Maksadını aşmıştır AK Partili Kavakçı'dan babasının yazısı hakkında açıklama: Maksadını aşmıştır

16 terörist daha öldürüldü! 16 terörist daha öldürüldü!