Kılıçdaroğlu'nun İSKİ açıklamasına yanıt geldi

Kılıçdaroğlu'nun İSKİ açıklamasına yanıt geldi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İstanbul Su ve Kanalizasyon İşleri (İSKİ) ile ilgili yaptığı açıklamaya yanıt veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanı Temel Başalan, "Kılıçdaroğlu'nun 1 milyonun üzerinde vatandaşın suyunun kesildiği haberi külliyen yalandır. Doğrusunu söylüyorum; 56 bin vatandaşın su faturasını ödememesinden dolayı suyu kesilmiştir" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Şubat ayı toplantısı aralarında meclis üyesi ilçe belediye başkanlarının da katılımıyla gerçekleşti. Mecliste gündem dışı söz alan AK Parti Grup Başkanı Temel Başalan, basında yer alan İSKİ haberlerine yanıt verdi.

Yaptığı konuşmada AK Parti meclis üyelerinin aldığı kararla 2018 yılında su faturalarından yüzde beş indirim kararı aldıklarını hatırlatan Başalan, Cumhuriyet Halk Partisi meclis üyesi Hakkı Sağlam'ın 19 Ekim 2017'de tarihinde meclis başkanlığına verdiği önerge ilgili konuştu.

"YANLIŞLAR, HATALAR DAHA DOĞRUSU YALANLAR BİRBİRİNİ ZİNCİRLEME TAKİP EDİYOR"

Basında yer alan İSKİ haberlerine ilişkin açıklamalarda bulunan Başalan, "Yanlışlar, hatalar daha doğrusu yalanlar birbirini zincirleme takip ediyor. CHP Lideri Kemal Kılıçdarolu'nun TBMM Meclis Grubunda yapmış olduğu açıklamada Toplantıda aynen şu ifade var; ' 'İstanbul'daki bir milyon abonenin, bir milyon hanenin suları faturaları ödenmediğinden dolayı kesildi' diye bir ifade var. Bunun neresini düzeltelim Başbakanımızın Kılıçdaroğlu'na verdiği bir cevap var Hz. İsmail, Hz. İbrahim hikayesi. Başından beri kamuoyunu yanlış bilgilendiren bir konu. Medyada bu konu ile ilgili yalan yanlış bir sürü bilgiler, vatandaşımıza, yanlış yönlendirip algı operasyonu yaparak negatif gösterilmiştir. İSKİ den aldığımız bilgiye göre 56 bin vatandaşın borcunu ödememesinden dolayı suyu kapalıdır" dedi.

"SUYUNUN KESİLMESİ İÇİN EN AZ 2 FATURASININ ÖDENMEMİŞ OLMASI LAZIM"

Toplam abone sayısının 6 milyon 300 üzerinde olduğunu belirten Başalan,"Bu rakamı göz önüne aldığınızda bu yüzde 1'i bile bulmamaktadır. Yaklaşık yüzde 0. 9'lara tekabül etmektedir. Medyada çıkan haberi söylüyorum 580 binin üzerinde vatandaşın suyu kesildi, hatta bugünde Kılıçdaroğlu'nun 1 milyonun üzerinde vatandaşın suyunun kesildiği haberi külliyen yalandır. Doğrusunu söylüyorum; 56 bin vatandaşın su faturasını ödememesinden dolayı suyunun kesildiğini özellikle belirtmek istiyorum. Vatandaşın suyunun kesilmesi için en az 2 faturasının ödenmemiş olması lazım. Fatura tutarının da 180 TL üzerinde olması lazım. 2 faturası ödenmeyen vatandaşa İSKİ tarafından cep telefonlarına mesaj ve mail adresleri varsa mail atarak uyarıda bulunuyor. İlk faturanın ödenmediğinden 120 gün sonra vatandaşın suyu kesilebiliyor" ifadelerini kullandı.

"BARAJLARIMIZIN DOLULUK ORANI YÜZDE 78. 6'DIR"

İSKİ'nin son 40 yılın en kurak döneminin yaşanmasına rağmen yapılan yatırımlar ve hizmetlerle suyu kesintisiz verdiklerini sözlerine ekleyen Başalan, "Barajlarımızın doluluk oranı yüzde 78. 6'dır Bu Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığı döneminden bugüne yapılan yatırımların, hizmetlerin karşılığındadır. İstanbul halkımız müsterih olsun İstanbul'da bir su kesintisi olması söz konusu değildir. Şuandaki borç miktarı 537 milyon TL İSKİ'ye borcu olan vatandaşın ödemesi gereken rakam olmasına rağmen verilen haber 938 milyon TL olarak veriliyor. Yani 10 katı bir rakam" diye konuştu.

Bursa'da minibüs ile motosiklet çarpıştı: 1 yaralı Bursa'da minibüs ile motosiklet çarpıştı: 1 yaralı

Bursa'da boru patladı, mahsuller su içinde yüzdü Bursa'da boru patladı, mahsuller su içinde yüzdü

Bursa'da leylek göçü 10 köyü elektriksiz bıraktı Bursa'da leylek göçü 10 köyü elektriksiz bıraktı

Darbecilerle ilgili skandal karar! Darbecilerle ilgili skandal karar!

Sokak ortasında yaralı bulunan asker kurtarılamadı Sokak ortasında yaralı bulunan asker kurtarılamadı

Alev alev yandı: 4 saatte söndürüldü Alev alev yandı: 4 saatte söndürüldü

Trump'ın başı dertte Trump'ın başı dertte

Anne mezarlıkta küçük çocuğun cansız bedeni... Anne mezarlıkta küçük çocuğun cansız bedeni...

Türkiye harekete geçmişti... Rusya'dan ilk açıklama! Türkiye harekete geçmişti... Rusya'dan ilk açıklama!

Bahreyn, vize vermeyi durdurdu  Bahreyn, vize vermeyi durdurdu

Kurban etleriyle kamyon tepesinde selfie Kurban etleriyle kamyon tepesinde selfie

Otomobil bariyerlere çarptı: 4 yaralı Otomobil bariyerlere çarptı: 4 yaralı

6 araç birbirine girdi: 11 yaralı 6 araç birbirine girdi: 11 yaralı

Tüberküloz çıkan 3 kurbanlığın eti imha edildi Tüberküloz çıkan 3 kurbanlığın eti imha edildi

Patika yolda patlama: 1 ağır yaralı Patika yolda patlama: 1 ağır yaralı

Kaybolan kurbanlıklar drone ile bulundu Kaybolan kurbanlıklar drone ile bulundu

Bayramın ilk günü 7 bin 88 acemi kasap hastanelik oldu Bayramın ilk günü 7 bin 88 acemi kasap hastanelik oldu

İntihar girişimi TEM Otoyolunu kilitledi İntihar girişimi TEM Otoyolunu kilitledi