Kılıçdaroğlu'nun İSKİ açıklamasına yanıt geldi

Kılıçdaroğlu'nun İSKİ açıklamasına yanıt geldi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İstanbul Su ve Kanalizasyon İşleri (İSKİ) ile ilgili yaptığı açıklamaya yanıt veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanı Temel Başalan, "Kılıçdaroğlu'nun 1 milyonun üzerinde vatandaşın suyunun kesildiği haberi külliyen yalandır. Doğrusunu söylüyorum; 56 bin vatandaşın su faturasını ödememesinden dolayı suyu kesilmiştir" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Şubat ayı toplantısı aralarında meclis üyesi ilçe belediye başkanlarının da katılımıyla gerçekleşti. Mecliste gündem dışı söz alan AK Parti Grup Başkanı Temel Başalan, basında yer alan İSKİ haberlerine yanıt verdi.

Yaptığı konuşmada AK Parti meclis üyelerinin aldığı kararla 2018 yılında su faturalarından yüzde beş indirim kararı aldıklarını hatırlatan Başalan, Cumhuriyet Halk Partisi meclis üyesi Hakkı Sağlam'ın 19 Ekim 2017'de tarihinde meclis başkanlığına verdiği önerge ilgili konuştu.

"YANLIŞLAR, HATALAR DAHA DOĞRUSU YALANLAR BİRBİRİNİ ZİNCİRLEME TAKİP EDİYOR"

Basında yer alan İSKİ haberlerine ilişkin açıklamalarda bulunan Başalan, "Yanlışlar, hatalar daha doğrusu yalanlar birbirini zincirleme takip ediyor. CHP Lideri Kemal Kılıçdarolu'nun TBMM Meclis Grubunda yapmış olduğu açıklamada Toplantıda aynen şu ifade var; ' 'İstanbul'daki bir milyon abonenin, bir milyon hanenin suları faturaları ödenmediğinden dolayı kesildi' diye bir ifade var. Bunun neresini düzeltelim Başbakanımızın Kılıçdaroğlu'na verdiği bir cevap var Hz. İsmail, Hz. İbrahim hikayesi. Başından beri kamuoyunu yanlış bilgilendiren bir konu. Medyada bu konu ile ilgili yalan yanlış bir sürü bilgiler, vatandaşımıza, yanlış yönlendirip algı operasyonu yaparak negatif gösterilmiştir. İSKİ den aldığımız bilgiye göre 56 bin vatandaşın borcunu ödememesinden dolayı suyu kapalıdır" dedi.

"SUYUNUN KESİLMESİ İÇİN EN AZ 2 FATURASININ ÖDENMEMİŞ OLMASI LAZIM"

Toplam abone sayısının 6 milyon 300 üzerinde olduğunu belirten Başalan,"Bu rakamı göz önüne aldığınızda bu yüzde 1'i bile bulmamaktadır. Yaklaşık yüzde 0. 9'lara tekabül etmektedir. Medyada çıkan haberi söylüyorum 580 binin üzerinde vatandaşın suyu kesildi, hatta bugünde Kılıçdaroğlu'nun 1 milyonun üzerinde vatandaşın suyunun kesildiği haberi külliyen yalandır. Doğrusunu söylüyorum; 56 bin vatandaşın su faturasını ödememesinden dolayı suyunun kesildiğini özellikle belirtmek istiyorum. Vatandaşın suyunun kesilmesi için en az 2 faturasının ödenmemiş olması lazım. Fatura tutarının da 180 TL üzerinde olması lazım. 2 faturası ödenmeyen vatandaşa İSKİ tarafından cep telefonlarına mesaj ve mail adresleri varsa mail atarak uyarıda bulunuyor. İlk faturanın ödenmediğinden 120 gün sonra vatandaşın suyu kesilebiliyor" ifadelerini kullandı.

"BARAJLARIMIZIN DOLULUK ORANI YÜZDE 78. 6'DIR"

İSKİ'nin son 40 yılın en kurak döneminin yaşanmasına rağmen yapılan yatırımlar ve hizmetlerle suyu kesintisiz verdiklerini sözlerine ekleyen Başalan, "Barajlarımızın doluluk oranı yüzde 78. 6'dır Bu Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığı döneminden bugüne yapılan yatırımların, hizmetlerin karşılığındadır. İstanbul halkımız müsterih olsun İstanbul'da bir su kesintisi olması söz konusu değildir. Şuandaki borç miktarı 537 milyon TL İSKİ'ye borcu olan vatandaşın ödemesi gereken rakam olmasına rağmen verilen haber 938 milyon TL olarak veriliyor. Yani 10 katı bir rakam" diye konuştu.

Bursa'da drone ile evlenme teklifi  Bursa'da drone ile evlenme teklifi

Bursa'da yarın metro ücretsiz! Bursa'da yarın metro ücretsiz!

Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (24 Şubat 2018 Cumartesi) Bursa'da bugün ve yarın hava durumu nasıl olacak? (24 Şubat 2018 Cumartesi)

Yalova karantina altına alındı! Hayvan giriş çıkışları yasaklandı Yalova karantina altına alındı! Hayvan giriş çıkışları yasaklandı

Yıllardır bebekleri olmayan çift Bursa'ya geldi! 1.5 yıl sonraya randevu... Yıllardır bebekleri olmayan çift Bursa'ya geldi! 1.5 yıl sonraya randevu...

Bursa'da anneler askerlere bere ve atkı örmeye başladı, yün iplik satışları patladı Bursa'da anneler askerlere bere ve atkı örmeye başladı, yün iplik satışları patladı

Bursa'da '300 koyun' için başvuruları başladı! Bursa'da '300 koyun' için başvuruları başladı!

ABD Başkanı Donald Trump itiraf etti, kendini alaya aldı! ABD Başkanı Donald Trump itiraf etti, kendini alaya aldı!

Arap turistlere 'İstanbul turu' attıran taksici konuştu! Arap turistlere 'İstanbul turu' attıran taksici konuştu!

11 yaşındaki kıza üvey baba tacizi! ''Artık dayanamıyorum'' 11 yaşındaki kıza üvey baba tacizi! "Artık dayanamıyorum"

Özel hastanelerde aynı ameliyata 3 farklı tarife! Özel hastanelerde aynı ameliyata 3 farklı tarife!

16 yaşındaki ehliyetsiz sürücünün feci kazası! 16 yaşındaki ehliyetsiz sürücünün feci kazası!

Türk topçusundan efsane vuruş! ''Harp tarihinde nadir görülür'' Türk topçusundan efsane vuruş! "Harp tarihinde nadir görülür"

Survivor'daki Ümit Karan'a icra şoku Survivor'daki Ümit Karan'a icra şoku

Ünlü otel ağaçları kesme izni için başvurdu Ünlü otel ağaçları kesme izni için başvurdu

5 katlı binanın en üst katı alev alev yandı 5 katlı binanın en üst katı alev alev yandı

Yeni düzenleme ittifaka yarayacak! Yeni düzenleme ittifaka yarayacak!

Bursasporlu taraftarlardan Özlüce'de protesto Bursasporlu taraftarlardan Özlüce'de protesto