Kılıçdaroğlu, 1 milyon liradan fazla tazminat ödeyecek

Kılıçdaroğlu, 1 milyon liradan fazla tazminat ödeyecek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, göreve geldiği günden bu yana hakkında açılan davalarda 1,5 milyon liraya yakın tazminat ödemeye mahkum edildi.

CHP TBMM Grubunun, Genel  Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun kaybettiği tazminatları ödemek üzere bir fon  oluşturulması kararı sonrası, Kılıçdaroğlu'nun kazandığı ve kaybettiği tazminat  davaları yeniden gündeme geldi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açıklamalarında kişilik  haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu  aleyhine Ankara'da açtığı tazminat davalarında 2009'dan 2018 Temmuz'a kadar 147 bin lira manevi tazminat kazandı.

Kılıçdaroğlu hakkında, bazı bakanlar ve belediye başkanları tarafından  da davalar açıldı.

Bu davalardan en çok konuşulanı ise dönemin Kayseri Büyükşehir  Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'nin açtıkları oldu. Yolsuzluk iddiaları üzerine  Özhaseki, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde, Kemal Kılıçdaroğlu,  CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu ve CHP Konya Milletvekili Atilla  Kart'tan 13 ayrı tazminat davasında 80 bin lira tazminat kazanmış ve bu parayla  şehirde 3,5 ton sucuk dağıtmıştı.

Kılıçdaroğlu bu dönemde çeşitli bakanlar hakkında gündeme getirdiği  iddialara ilişkin davalarda 5 bin lira ile 30 bin lira arasında değişen  miktarlarda para ödemeye mahkum edilmişti.

MAN ADASI İDDİALARI

Kemal Kılıçdaroğlu, en büyük tazminatı ise Türkiye Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan ve yakınlarının Man Adası'na para transferi yaptıklarına ilişkin  iddiaları nedeniyle açılan tazminat davasında kaybetmişti.

İddialar üzerine açılan davalarda Kılıçdaroğlu'nun sözlerinin  "aşağılayıcı, gerçek dışı ithamlar ve hakaretler içerdiği" belirtilerek, Erdoğan  adına 500 bin lira, çocukları ve diğer yakınları için de toplam 1 milyon lira  manevi tazminat talep edilmişti.

İstanbul Anadolu 20. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davalarda  Kılıçdaroğlu toplam 698 bin lira manevi tazminata mahkum edildi.

Kılıçdaroğlu'nun avukatı, avukatlık ücretleri ve yasal faiziyle  birlikte toplam 909 bin 353 lira tutan manevi tazminat bedelini, İstanbul 3. İcra  Dairesi'ne yatırdı.

MAL VARLIĞI İLE ORTAYA ÇIKTI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yüksek tutardaki bu tazminatı  nasıl ödediği konuşulurken, Kılıçdaroğlu'nun mal varlığının güncellendiği  açıklandı.

Güncellenen mal varlığında ise Kılıçdaroğlu'nun daha önce Balıkesir  Burhaniye'de bulunan yazlığının olmadığı görüldü. Kılıçdaroğlu'nun, tazminat  ödemesi için yazlığı 500 bin liraya sattığı öğrenilirken, ayrıca mal beyanında  200 bin lira da borçlu olduğu görüldü.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu aleyhinde açtığı 13  davadan, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından feragat etmişti.  Aynı süreçte Kılıçdaroğlu da Erdoğan aleyhinde açtığı 3 davadan vazgeçti.

Bu arada Erdoğan adına, avukatları tarafından Kılıçdaroğlu hakkında  yakın zamanda açılmış, biri 1 milyonluk, diğeri de 250 bin liralık olmak üzere  iki dava daha bulunuyor.

"KÜÇÜK TAZMİNATLAR İSTİYOR"

Parti kaynakları ise Kılıçdaroğlu'nun büyük miktarlarda tazminat  içeren davalar yerine düşük miktarları tercih ettiğini ve bu yönde dava açtığını  belirtiyor. Parti yetkilileri bu yüzden Kılıçdaroğlu'nun büyük miktarlarda  kazandığı bir tazminat davası bulunmadığını kaydediyor. Kılıçdaroğlu'nun  kendisine yönelik hakaretlerde ise 18 yaşından küçüklere dava açmadığı ifade  edildi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Temmuz 2017'de eski milletvekili Burhan Kuzu'nun,  Twitter'dan yayınladığı ve kendisinin montajlı fotoğrafını kullandığı bir  paylaşımı nedeniyle 30 bin liralık tazminat davası açmıştı. Geçtiğimiz günlerde  karar bağlanan davada Kuzu, Kemal Kılıçdaroğlu'na 20 bin lira tazminat ödemeye  mahkum edilmişti.

Kılıçdaroğlu ayrıca geçtiğimiz günlerde, hakkında söylediği sözler  nedeniyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan da 10 bin lira tazminat kazanmıştı.

Bursalı 71 yaşındaki Esender, ziyaretine gelen Başkan Aktaş'a gitarıyla şarkı söyledi Bursalı 71 yaşındaki Esender, ziyaretine gelen Başkan Aktaş'a gitarıyla şarkı söyledi

TIR'ı soyulan sürücü ölü bulundu TIR'ı soyulan sürücü ölü bulundu

FETÖ'den ceza alan şahıs umreye giderken yakalandı FETÖ'den ceza alan şahıs umreye giderken yakalandı

McGurk'a bir tepki de Büyükelçi Kılıç'tan McGurk'a bir tepki de Büyükelçi Kılıç'tan

Bebek patiğinden uyuşturucu çıktı Bebek patiğinden uyuşturucu çıktı

Büyük sürpriz! Cumhurbaşkanı Erdoğan ailesinden istedi
Büyük sürpriz! Cumhurbaşkanı Erdoğan ailesinden istedi

Bursa'da enişte katili suç aletiyle birlikte yakalandı Bursa'da enişte katili suç aletiyle birlikte yakalandı

Bursa'da 2 bin kişi, 'teleferik' kuyruğuna girdi Bursa'da 2 bin kişi, 'teleferik' kuyruğuna girdi

Ameliyat edilen çocuğun burnundan kağıt parçaları çıktı Ameliyat edilen çocuğun burnundan kağıt parçaları çıktı

Bursa'da sır ölüm! Abla kardeş evlerinde ölü bulundu Bursa'da sır ölüm! Abla kardeş evlerinde ölü bulundu

12 yaşındaki kız çocuğu ikiz bebek doğurdu 12 yaşındaki kız çocuğu ikiz bebek doğurdu

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey'e Gürsu'da yoğun ilgi Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey'e Gürsu'da yoğun ilgi

Terör örgütü tarafından kullanılan 3 mağara, 2 barınma alanı ve 1 sığınak imha edildi Terör örgütü tarafından kullanılan 3 mağara, 2 barınma alanı ve 1 sığınak imha edildi

Eşini ve ailesini öldürmeye teşebbüs etti, serbest bırakıldı Eşini ve ailesini öldürmeye teşebbüs etti, serbest bırakıldı

Bursa'da sağım makinesini tamir ederken akıma kapılan çiftçi öldü Bursa'da sağım makinesini tamir ederken akıma kapılan çiftçi öldü