Karbondioksit emen manyezit mineralini ürettiler

Karbondioksit emen manyezit mineralini ürettiler

Kanadalı bilim insanları laboratuvar ortamında, fosil yakıtların atmosfere saldığı, aşırı miktarda yoğunlaşarak sera etkisi yapan CO2'i (karbondioksit) emen manyezit mineralini üretmeyi başardı.

Bu yeni mineralle, atmosferde biriken ve işlenmesi binlerce yıl alan karbonun toplanması ve işlenmesinin günlere indirebileceği kaydedildi. Bilim insanları, bu minarelin sera etkisine yol açarak atmosferin ısısını yükselten gaz emisyonlarını engellemenin esas aleti olacağını belirtti. 

Mücevher yapmakta ve birçok sanayi işleminde kullanılan ve doğal olarak kayalarda bulunan olarak manyezitin karbon depolama özelliği bilim adamları tarafından öteden beri biliniyordu. Bir ton manyezit atmosferden bir ton CO2 toplayabilir. 

Bununla birlikte, önceki çalışmalarda havayı kirleten gazların yer altındaki kaya oluşumlarında depolanması araştırıldı. Ancak yeni minerallerin oluşumunun uzun zaman alması sebebiyle uygulamaya geçilemedi. 

Trent Üniversitesi'ndeki araştırmayı yürüten ekibin lideri Profesör Lan Power, dünyanın yüzeyinde bulunan oluşmasının yüz binlerce yıl alacağını belirtti. Profesör Power ve ekibi bu meselenin üstesinden gelmek için düşük ısıda doğal olarak manyezit oluşturmanın ve daha sonra onun kristalleşmesi bilgisini kullandı. Manyezit kayasının oluşmasını hızlandırmak için polistiren mikroküreleri katalizör olarak kullanıldı. Manyezit kayalarının oluşması bu şekilde 72 güne indirildi. 

Profesör Power, şimdilik bunun deneysel bir işlem olduğunu, manyezitin atmosferden karbon depolaması için kullanılabilmesinden emin olmadan önce bu işlemin ölçeğinin büyütülmesine gerek duyulduğunu söyledi. 

Araştırmanın sonuçları bilim insanları tarafından Boston'daki Goldschmidt Jeokimyo Konferansı'nda sunuldu. 

Ancak, önde gelen bazı bilim insanları, bunun için gerekli sanayinin hazır olmaması sebebiyle bu beklentilerin fazlaca iyimser olduğunu söyledi. Bununla birlikte karbon emisyonunun azaltılması için bu tür teknolojilerin geliştirilmesinin gerektiğine vurgu yapıldı. 

Bursa'da copların konuştuğu yol verme kavgasında çok sayıda kişi gözaltına alındı Bursa'da copların konuştuğu yol verme kavgasında çok sayıda kişi gözaltına alındı

Cumhur İttifakı genişledi! MHP 16, AK Parti 3 ilde adayını geri çekti Cumhur İttifakı genişledi! MHP 16, AK Parti 3 ilde adayını geri çekti

Bakan Gül: Nöbetçi noter uygulamasını ülkemizde göreceğiz Bakan Gül: Nöbetçi noter uygulamasını ülkemizde göreceğiz

Minik Esma, yaşam savaşını kaybetti Minik Esma, yaşam savaşını kaybetti

İdris Naim Şahin, Saadet Partisi'nin Ordu adayı oldu İdris Naim Şahin, Saadet Partisi'nin Ordu adayı oldu

Bursa'da arabanın lambasına sakladıkları uyuşturucu ile yakalandılar Bursa'da arabanın lambasına sakladıkları uyuşturucu ile yakalandılar

Ankara Emniyeti'nden taciz iddiasına yanıt Ankara Emniyeti'nden taciz iddiasına yanıt

Sosyal medyaya damga vurmuştu, Peak reklamı için flaş karar! Sosyal medyaya damga vurmuştu, Peak reklamı için flaş karar!

Bursa Karacabey'de minibüsçüler uzlaştı Bursa Karacabey'de minibüsçüler uzlaştı

Yanarak ölen Cemal bebek toprağa verildi Yanarak ölen Cemal bebek toprağa verildi

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: İnegöl'e geldim rayları arıyorum Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bozbey: İnegöl'e geldim rayları arıyorum

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'tan esnaf ziyareti Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'tan esnaf ziyareti

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Özener'den Bursa'da deprem açıklaması Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Özener'den Bursa'da deprem açıklaması