Kalpazanlar İran riyali basmış!

Kalpazanlar İran riyali basmış!

İstanbul Fatih'te sahte kimlik ve pasaport basıldığı bilgisi üzerine matbaa olarak kullanılan bir binaya baskın düzenleyen Jandarma ekipleri, milyonlarca lira değerinde sahte para yakaladı. Kalpazanların yüksek miktarda İran Riyali basması ekiplerin dikkatini çekti. Ekipler sahte paraya karşı kurban satıcılarını uyardı.

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Fatih'te terör örgütü üyeleri ve aranan şahıslara sahte kimlik, pasaport, sürücü belgesi ve diploma basan kalpazanları takibe aldı. Teknik ve fiziki takip sonucunda, kalpazanların Kurban Bayramı nedeniyle sahte para basarak kurban satıcılarını dolandıracakları belirlendi. Yapılan araştırmalarda şüphelilerin, Fatih'te bulunan bir binayı matbaa olarak kullandığı tespit edildi. Söz konusu adrese baskın düzenleyen Jandarma ekipleri, şüpheli T.G'yi sahte belge ve sahte para basarken suçüstü yakaladı.

İRAN RİYALİ

Bina içerisinde yapılan aramalarda 13 bin adet 500.000'lik sahte İran Riyali, yaklaşık 1 milyon lira değerinde sahte para, yüzlerce sahte nüfus cüzdanı, sürücü belgeleri, çeşitli kurumlara ait sahte ustalık ve özel güvenlik kartları, üniversitelere ait güvenlik hologramları, sahte belgelerin yapımında kullanılan çok sayıda makine ile baskı malzemesi ele geçirildi. Evde yapılan aramalarda yüksek miktarda sahte İran parasının bulunması Jandarma ekiplerinin dikkatini çekti. Ekipler, sahte Riyal ile son dönemde İran'dan İstanbul'a gelen turistlerin hedef alındığı belirlendi. Yakalanan T.G. çıkarıldığı adli makamlarca tutuklanarak cezaevine gönderildi.

JANDARMADAN UYARI

Jandarma ekipleri ise Kurban Bayramı öncesinde vatandaşları sahte para kullanımı sebebiyle mağduriyet yaşamamaları için, özellikle banknot üzerindeki kabartma yazılara, gizli Atatürk görseline, paranın sağ üstünde bulunan banknot değerinin mutlaka renkli hologramın üstünde basılmış olmasına dikkat etmeleri konusunda uyardı.

TSK'dan ''KIŞ-2019'' Tatbikatı TSK'dan "KIŞ-2019" Tatbikatı

'100'ün üzerinde komiser yardımcısı tutuklandı' '100'ün üzerinde komiser yardımcısı tutuklandı'

Mavi bereliler terörist inini imha etti Mavi bereliler terörist inini imha etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Emek tanzim satış noktasına Bursalılar büyük ilgi gösterdi  Emek tanzim satış noktasına Bursalılar büyük ilgi gösterdi

CHP Nilüfer Belediye Başkan Adayı Erdem ''Merhaba Nilüfer'' dedi CHP Nilüfer Belediye Başkan Adayı Erdem "Merhaba Nilüfer" dedi

Bursa'da Bozbey'den ruhsat açıklaması Bursa'da Bozbey'den ruhsat açıklaması

İstanbul'da silahla başından vurulan kişi ağır yaralandı İstanbul'da silahla başından vurulan kişi ağır yaralandı

Bursa İznik Müzesi'nin 7 yıldır kapalı olmasına tepki Bursa İznik Müzesi'nin 7 yıldır kapalı olmasına tepki

PKK'ya dev operasyon! Yüzlerce kişiye gözaltı PKK'ya dev operasyon! Yüzlerce kişiye gözaltı

Ünlü bariton Sedat Öztoprak hayatını kaybetti Ünlü bariton Sedat Öztoprak hayatını kaybetti

Bursa'da aracıyla merdivenlerden aşağı indi Bursa'da aracıyla merdivenlerden aşağı indi

Motosiklet kazası iki genci hayattan kopardı Motosiklet kazası iki genci hayattan kopardı

Bursa'da apartmanda baca yangını paniği! Bursa'da apartmanda baca yangını paniği!