Kaldırımlar fındıkla renklendi

Kaldırımlar fındıkla renklendi

Ülkenin ve Karadeniz Bölgesi'nin en önemli ekonomik ürünlerinden fındık, yeni sezonda yapılan hasadın ardından üreticiler tarafından Karadeniz Sahil Yolu'ndaki kaldırımlarda kurutuluyor.

Trabzon il merkezi ve ilçelerinde bir süre önce sahil kesiminde başlayan ve neredeyse bitmek üzere olan fındık hasadı sonrası ürünlerini çuvallarla toplayan üreticiler, fındık kurutma işleminde ilk olarak düz bir zemin arayışına gidiyor.

Hasat sırasında üzerindeki yapraklarla birlikte yaş olarak toplanan fındığın zaman geçmeden kurutulması için Karadeniz Sahil Yolu'nu tercih eden üreticiler, kaldırımlara döktükleri fındıkları zaman zaman havalandırarak yaklaşık bir hafta süreyle bekleyişe geçiyor.

Üreticiler, kurutma işlemi sırasında fındığın yağmurdan zarar görmemesi için de sürekli kontrollerde bulunarak yağış sırasında yanlarında getirdikleri brandayı fındıkların üzerine seriyor.

Kurutma süresinin bitmesinin ardından patoza giren fındık, daha sonra tırmık ve küreklerle son kez havalandırılarak çuvallara doldurulup satışa götürülüyor.

Karayolu üzerinde seyir halinde olan araçlarla birlikte ilginç bir görüntü oluşturan fındıklar, özellikle yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor.

Bahçesindeki fındığı hasat ederek karayolu üzerindeki evinin karşısında bulunan kaldırımda kurutan Hüsnü Taşkın,  yaptığı açıklamada, fındıkta hasadın geçmiş yıllara göre az olmasına rağmen verimin çok iyi olduğunu söyledi.

Yaklaşık 40 yıldır fındığı bu şekilde kuruttuklarını anlatan Taşkın, "Şu anda fındığı kuruması için alt üst ediyoruz ve sonra patoza vuracağız. Tane haline geldikten sonra biraz daha bekleyeceğiz ve satışa götüreceğiz. Kurutma işlemi sırasında şehire dışarıdan gelen insanların dikkatini çekiyor ve satın almak isteyenler oluyor. Bizler de bazen burada satış yapabiliyoruz." dedi.

Taşkın, bir hafta süreyle fındığın kurumasını beklediklerini ifade ederek, "Yağmur yağdığı sırada naylon ve branda örtüyoruz. Akşamları ise tamamen kapatıyoruz. Fındıkların yol üzerinde ve açık şekilde olması nedeniyle zaman zaman çocuklar alıyorlar. Biz de tabii ki buna birşey demiyoruz." ifadelerini kullandı.

Abdul Rıza Turan ise özellikle Arap turistlerin kurutma işleminde olan fındığa ilgi gösterdiklerini belirterek, "Bu seneki verim düşük ama kalite olarak çok iyi. Her sene burada kurutuyoruz. Beton veya ona benzer zemin lazım ki fındık kurusun. Evlerimizin etrafında böyle yerler bulmak zor. Yeni bir yer yapılamayacağından da buraya getiriyoruz. Kuruduktan sonra fındığı satmamız gerekiyor. Şu anda fiyat belli değil ama tabii ki satacağız." diye konuştu.

Bursa'da cinayet şoku! Bursa'da cinayet şoku!

Bursa'da icradan kurtulmak için malını akrabasına devredince... Bursa'da icradan kurtulmak için malını akrabasına devredince...

Bursa Nilüfer'de su kesintisi	Bursa Nilüfer'de su kesintisi

Dikkat! Sofranızda tarihi geçmiş ürünler olabilir Dikkat! Sofranızda tarihi geçmiş ürünler olabilir

Ünlü işadamının infazında çarpıcı detaylar! Ünlü işadamının infazında çarpıcı detaylar!

Bursa'da kemer görünümlü bıçakla gasp ettiler Bursa'da kemer görünümlü bıçakla gasp ettiler

Bursa'da minibüs kapısında okula yolculuk (ÖZEL HABER) Bursa'da minibüs kapısında okula yolculuk (ÖZEL HABER)

Aysın Komitgan; <br /> Tatlıoğlu ile Aydın rekabeti olursa kazanan hangisi olur? Aysın Komitgan;
Tatlıoğlu ile Aydın rekabeti olursa kazanan hangisi olur?

Komisyoncular giderse meydan tüccarlara mı kalacak? (ÖZEL HABER) Komisyoncular giderse meydan tüccarlara mı kalacak? (ÖZEL HABER)

Mesut Demir; <br /> Emirsultan siyasi arenaya döndü Mesut Demir;
Emirsultan siyasi arenaya döndü

Bursa İnegöl'de toplu taşımaya zam Bursa İnegöl'de toplu taşımaya zam

Bursa'da kar yağışı! Bursa'da kar yağışı!

Gönül ilişkisi şüphesiyle kaçırıp 130 bin dolar fidye istemiş Gönül ilişkisi şüphesiyle kaçırıp 130 bin dolar fidye istemiş

Yeni çipli kimlik kartları hakkında bilmeniz gerekenler
Yeni çipli kimlik kartları hakkında bilmeniz gerekenler