İzmir'den Suriyeli çocuklara yardım eli

İzmir'den Suriyeli çocuklara yardım eli

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nce aileleriyle savaştan kaçıp, İzmir'e gelen 6 bin 500 Suriyeli çocuk, 1- 5 yaş grubuna ayda 8 litre süt dağıtılan 'Süt Kuzusu' projesine dahil edildi.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak, aileleriyle İzmir'e gelen Suriyeli çocuklar, hayata tutundu. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nce çocukların sağlıklı büyümesine katkı sağlanması için 2012 yılında, 46 bin haneyle başlatılan ve 2018'den itibaren yaklaşık 3 kat büyütülerek, 125 bin hanenin kapısının tek tek çalındığı 'Süt Kuzusu' projesine kentteki 6 bin 500 Suriyeli çocuk da dahil edildi. Kent merkezindeki 1- 5 yaş grubuna verilen süt desteğinde toplam rakam, 131 bin 500 oldu.İzmir Büyükşehir Belediyesi'nce Tire Süt Kooperatifi'nden satın alınan sütler, farklı 62 ekiple 388 mahallede kapı kapı dolaşılarak, 'çocuk başına ayda 8 litre' olacak şekilde dağıtılıyor. Sağlıklı sütler, Tire ve çevre köylerdeki yaklaşık 2 bin 500 üreticinin ineklerinden sağılıyor. Büyükşehir Belediyesi'nce kent merkezindeki 1- 5 yaş grubu çocuklara verilen süt desteğinin kapsamı; Karşıyaka, Bornova, Bayraklı, Buca, Çiğli, Karabağlar, Konak, Balçova, Narlıdere, Gaziemir ve Güzelbahçe ile Urla'nın Zeytinalanı ve Menemen'in Ulukent, Koyundere ve Asarlık mahallelerinde yaşayan 6 bin 500 Suriyeli çocukla genişletildi.


Halep'ten İzmir'e 3 sene önce gelen Gadir Ali (5) ile Azize Muhammed (4) de belediyenin çok sevdikleri sütlerinin dağıtımı için ekiplerin yolunu gözlüyor. Ekipler tarafından sıkı ve titiz çalışmayla belirlenen adreslerin kapıları tek tek çalınarak, sütler elden teslim ediliyor.

5 YILDA 55 MİLYON LİTRE SÜT

Öte yandan 2007 yılından bu yana, Tire Süt Kooperatifi'nden alım yaparak, hem üreticiye destek veren hem de çocukların süt içmesini sağlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi'nce 'Okul Sütü' projesi ile 2008- 2012 yıllarında, 250 okuldaki 220 bin çocuğa düzenli olarak süt dağıtıldı. Projenin daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanması üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi'nce bu kez çalışmalar 1- 5 yaş grubu çocuklar için 'Süt Kuzusu' adı altında sürdürülmeye başlandı. Projeyle son 5 yılda, çocuklara 55 milyon litre süt dağıtıldı.

Yerel yönetim tarafından desteklenen Tireli süt üreticilere de Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından 'dünyanın en iyi kırsal kalkınma modeli ödülü' verildi.

Bursa dahil 7 ilde Çiftlik Bank operasyonu: 4 tutuklama Bursa dahil 7 ilde Çiftlik Bank operasyonu: 4 tutuklama

AKPM'nin 'çalışma dili'nden Türkçe çıkarıldı AKPM'nin 'çalışma dili'nden Türkçe çıkarıldı

Denizli'de vahşet! Belden aşağısı çıplak halde kadın cesedi bulundu Denizli'de vahşet! Belden aşağısı çıplak halde kadın cesedi bulundu

Sürücüsüz Uber aracı yaya ölümüne neden oldu Sürücüsüz Uber aracı yaya ölümüne neden oldu

Türkiye'nin yeni deprem haritası yayımlandı Türkiye'nin yeni deprem haritası yayımlandı

Kıyıya vuran tuhaf yaratık! Kıyıya vuran tuhaf yaratık!

Bursa'da MHP eski ilçe başkanının kazada ölen eşi toprağa verildi Bursa'da MHP eski ilçe başkanının kazada ölen eşi toprağa verildi

Mark Zuckerberg, bir günde 4 milyar dolarını kaybetti Mark Zuckerberg, bir günde 4 milyar dolarını kaybetti

Anne ve oğlu aynı tabutta! Baba ise Bursa'da toprağa verilecek Anne ve oğlu aynı tabutta! Baba ise Bursa'da toprağa verilecek

Polisten 639 milyonluk dev vurgun Polisten 639 milyonluk dev vurgun

Hakkari'de kar kalınlığı 4 metreye ulaştı Hakkari'de kar kalınlığı 4 metreye ulaştı

Bursa'da içki satana ekmek yok! Bursa'da içki satana ekmek yok!

Bursa'da hırsızlar çiftçilerin sulama vanalarını çaldı Bursa'da hırsızlar çiftçilerin sulama vanalarını çaldı

Barınakta boğazı kesilerek öldürüldü Barınakta boğazı kesilerek öldürüldü

Sağlık Bakanlığı'ndan taklit MHRS uyarısı geldi Sağlık Bakanlığı'ndan taklit MHRS uyarısı geldi

4 yaşındaki çocuğunu boğarak öldürdü 4 yaşındaki çocuğunu boğarak öldürdü

Bursa'da su kesintileri yapılacak! Bursa'da su kesintileri yapılacak!