İzmir'den Suriyeli çocuklara yardım eli

İzmir'den Suriyeli çocuklara yardım eli

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nce aileleriyle savaştan kaçıp, İzmir'e gelen 6 bin 500 Suriyeli çocuk, 1- 5 yaş grubuna ayda 8 litre süt dağıtılan 'Süt Kuzusu' projesine dahil edildi.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak, aileleriyle İzmir'e gelen Suriyeli çocuklar, hayata tutundu. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nce çocukların sağlıklı büyümesine katkı sağlanması için 2012 yılında, 46 bin haneyle başlatılan ve 2018'den itibaren yaklaşık 3 kat büyütülerek, 125 bin hanenin kapısının tek tek çalındığı 'Süt Kuzusu' projesine kentteki 6 bin 500 Suriyeli çocuk da dahil edildi. Kent merkezindeki 1- 5 yaş grubuna verilen süt desteğinde toplam rakam, 131 bin 500 oldu.İzmir Büyükşehir Belediyesi'nce Tire Süt Kooperatifi'nden satın alınan sütler, farklı 62 ekiple 388 mahallede kapı kapı dolaşılarak, 'çocuk başına ayda 8 litre' olacak şekilde dağıtılıyor. Sağlıklı sütler, Tire ve çevre köylerdeki yaklaşık 2 bin 500 üreticinin ineklerinden sağılıyor. Büyükşehir Belediyesi'nce kent merkezindeki 1- 5 yaş grubu çocuklara verilen süt desteğinin kapsamı; Karşıyaka, Bornova, Bayraklı, Buca, Çiğli, Karabağlar, Konak, Balçova, Narlıdere, Gaziemir ve Güzelbahçe ile Urla'nın Zeytinalanı ve Menemen'in Ulukent, Koyundere ve Asarlık mahallelerinde yaşayan 6 bin 500 Suriyeli çocukla genişletildi.


Halep'ten İzmir'e 3 sene önce gelen Gadir Ali (5) ile Azize Muhammed (4) de belediyenin çok sevdikleri sütlerinin dağıtımı için ekiplerin yolunu gözlüyor. Ekipler tarafından sıkı ve titiz çalışmayla belirlenen adreslerin kapıları tek tek çalınarak, sütler elden teslim ediliyor.

5 YILDA 55 MİLYON LİTRE SÜT

Öte yandan 2007 yılından bu yana, Tire Süt Kooperatifi'nden alım yaparak, hem üreticiye destek veren hem de çocukların süt içmesini sağlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi'nce 'Okul Sütü' projesi ile 2008- 2012 yıllarında, 250 okuldaki 220 bin çocuğa düzenli olarak süt dağıtıldı. Projenin daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanması üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi'nce bu kez çalışmalar 1- 5 yaş grubu çocuklar için 'Süt Kuzusu' adı altında sürdürülmeye başlandı. Projeyle son 5 yılda, çocuklara 55 milyon litre süt dağıtıldı.

Yerel yönetim tarafından desteklenen Tireli süt üreticilere de Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından 'dünyanın en iyi kırsal kalkınma modeli ödülü' verildi.

Üniversite otobüsünde kabusu yaşadı! Üniversite otobüsünde kabusu yaşadı!

71 yaşındaki bekçi aşık olduğu kadını öldürdü sonra da... 71 yaşındaki bekçi aşık olduğu kadını öldürdü sonra da...

MHP'nin af teklifi açıklandı MHP'nin af teklifi açıklandı

Kars'ta bir çocuk daha kayboldu, korkulan olmadı Kars'ta bir çocuk daha kayboldu, korkulan olmadı

Bursa'da motosiklet otomobille çarpıştı: 1 ağır yaralı Bursa'da motosiklet otomobille çarpıştı: 1 ağır yaralı

Taksim Meydanı'nda fuhuş rezaleti Taksim Meydanı'nda fuhuş rezaleti

Doğumdan sonra ölen Ayfer'in mezarı açıldı Doğumdan sonra ölen Ayfer'in mezarı açıldı

Demet Özdemir ve Can Yaman'la ilgili flaş iddia! Demet Özdemir ve Can Yaman'la ilgili flaş iddia!

Ölüm tehdidi alan işadamı bu halde bulundu Ölüm tehdidi alan işadamı bu halde bulundu

Diyarbakır'da iki genç tırın altınca can verdi Diyarbakır'da iki genç tırın altınca can verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TEKNOFEST'te konuştu Cumhurbaşkanı Erdoğan, TEKNOFEST'te konuştu

Yeni doğan kız çocuğu önce iple boğuldu sonra yüksekten atıldı Yeni doğan kız çocuğu önce iple boğuldu sonra yüksekten atıldı

Bursa'da kenevir ektikleri bahçeyi böyle gizlemişler Bursa'da kenevir ektikleri bahçeyi böyle gizlemişler

Vahşetin böylesi! Önce ağaca asmışlar sonra tüfekle vurmuşlar Vahşetin böylesi! Önce ağaca asmışlar sonra tüfekle vurmuşlar

1 yıl önce boşandığı eşini uykusunda boğarak öldürdü 1 yıl önce boşandığı eşini uykusunda boğarak öldürdü

Bursa'da İbrahim Tatlıses'in medyumunu öldüren sevgililere verilen cezayı Yargıtay bozdu  Bursa'da İbrahim Tatlıses'in medyumunu öldüren sevgililere verilen cezayı Yargıtay bozdu

PKK'lı hainler iki köylüyü vahşice katletti PKK'lı hainler iki köylüyü vahşice katletti

Bursa DAĞDER güreşlerinde başpehlivan Hamza Köseoğlu oldu Bursa DAĞDER güreşlerinde başpehlivan Hamza Köseoğlu oldu