İstanbul'da can çekişen miras!

İstanbul'da can çekişen miras!

Duvarlarına sprey boyalarla yazılar yazılan ve her geçen gün harabeye dönüşen Galata'daki Cenevizlerden kalma yapılar kurtarılarak turizme kazandırılmayı bekliyor...

İstanbul'da kaderine terk edilen tarihi eserler arasında Galata'daki Cenevizlerden kalma yapılar başı çekiyor. Galata Kulesi'nden Karaköy'e doğru uzanan bölgede yer alan Sen Piyer Han, Cenevizliler Evi ve Podessa binası ilgisizlik ve bakımsızlık nedeniyle turizme de kazandırılamıyor. Uzmanlar, duvarlarına sprey boyalarla yazılar yazılan, pencere bölümleri hasara uğratılan eserlerin bir an önce restore edilerek korumaya alınması gerektiğini belirtiyor.

Galata'da 1303'te inşa edilen ancak 1863'den itibaren yıkımına başlanan Galata Surları, hem Haliç Metro Köprüsü'nden Azapkapı, Şişhane istikametine, hem de Karaköy Bankalar Caddesi yönüne doğru uzanan bölgede bulunuyor. İstanbul'un en eski tarihi eserlerinden sayılan yapılar aradan geçen 715 yıllık sürede restore edilemezken, ayakta kalan birkaç parça da viraneyi andırıyor. Milliyet'e bilgi veren restorasyon uzmanı ve mimarlık tarihçisi Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, "İstanbul'un tarihsel süreci açısından son derece önemli eserler. Galata'daki Ceneviz eserleri kurtarılarak turizme kazandırılmalı" diyor.

Mimar Sinan Genim ise yapılar hakkında şu görüşleri dile getiriyor:

"İstanbul'u tanımak için şehir gezileri yapan grupların büyük bir hayranlıkla gezip incelediği bu nadir yapılara sahip çıkacak cesaretli bir gruba ihtiyacımız var. Bir şehrin sahibi yalnızca kamu idareleri değildir. Bu görevi, sermaye sahipleri, sivil toplum kuruluşlarının da üstlenmesi gerekir. Yalnızca eleştiri yapıp, ekonomik değeri yüksek yapıların kamulaştırılması isteyenlerin başlarını çevirip, gözden uzak kaldıkları için farkına varmadıkları bunlar gibi yapıları da gündeme getirmeleri, korunmaları ve yeniden hayat bulmaları için çalışmaları gerekir."

Ceneviz döneminden kalma tarihi yapılar kurtarılmayı bekliyor. Tarihi yapıların duvarları sprey boyalarla tahrip edilmiş halde...  

'1. derece tarihi eser'

Galata bölgesinin tarihsel mimari sürcini araştıran isimlerden Rehber Selçuk Eracun'un ise bu değerli eserleri şöyle anlattı: "Galata surlarından geriye çok az bir şey kaldı. Galata surları, Osmanlı'nın son döneminde yol yapmak için yerle bir edildi. Komando ailesinin 'Galata surlarını yıkıp istimlak edelim, çıkan malzemeyi de satalım' düşüncesi surlara büyük zarar verdi. Galata'daki en önemli yapılardan biri de Sen Piyer Han. Söz konusu bina, Karaköy Bankalar Caddesi ile Eski Banker sokağın kesiştiği bir alanda bulunuyor. Bu sokak aslında İstanbul'un en önemli tarihi sokaklarından. Cenevizliler döneminden kalma çok sayıda eser bulunuyor. Sen Piyer Han'da Fransız ihtilali döneminde Fransa'da ünlenen şair Andre Chenier'in doğduğu rivayet edilir. Andre Chenier, Fransız ihtilali sırasında giyotinle yapılan ölümlerden nasibini almış biri. Hanın üzerindeki Ceneviz armaları bugün hala duruyor. Armalar arasında St. Priest ailesinin 'Fluur de Lys' arması da var. Osmanlı Bankası inşa edilirken, Hazine'ye ait altınlar bir süre burada muhafaza edildi. Bir ara Bahçeşehir Üniversitesi'nin binayı alıp restore edeceği söylendi ancak bu projeden vazgeçildiğini duydum. Birinci derece tarihi eser statüsündeki bu yapıların kurtarılması gerekiyor."

Bursa'da bugün ve hafta sonu hava durumu nasıl olacak? (18 Ağustos 2018 Cumartesi)	Bursa'da bugün ve hafta sonu hava durumu nasıl olacak? (18 Ağustos 2018 Cumartesi)

Bayram tatiline giden aile kaza yaptı: 6 yaralı Bayram tatiline giden aile kaza yaptı: 6 yaralı

Afrin şehidi Sergen Pamukçu'nun vasiyeti yerine getirildi Afrin şehidi Sergen Pamukçu'nun vasiyeti yerine getirildi

9 günlük Kurban Bayramı tatili başladı! 9 günlük Kurban Bayramı tatili başladı!

Alkollü şahıs kendi evini yaktı Alkollü şahıs kendi evini yaktı

En güzel şeftali uzaya yollandı En güzel şeftali uzaya yollandı

Apartmanın bahçesinde erkek cesedi bulundu Apartmanın bahçesinde erkek cesedi bulundu

Gıdada sonsuz tüketim tarihi! Gıdada sonsuz tüketim tarihi!

Taksim'de temizlik işçisinden insanlık dersi Taksim'de temizlik işçisinden insanlık dersi

AK Parti'de seçim günü AK Parti'de seçim günü

Kızını yeğenine sattı Kızını yeğenine sattı

Suudi Arabistan'dan SDG bölgesine destek Suudi Arabistan'dan SDG bölgesine destek

Instagram'dan takip kazalarını artıracak yenilik Instagram'dan takip kazalarını artıracak yenilik

Meksika'da kaybolan ikinci katip Nurbanu Şentürk bulundu Meksika'da kaybolan ikinci katip Nurbanu Şentürk bulundu

Arjantin'de bir kadın polisin aç kalan bebeği emzirmesi herkesi duygulandırdı Arjantin'de bir kadın polisin aç kalan bebeği emzirmesi herkesi duygulandırdı

Bursa'da kazada yaşanan kabus dolu dakikaları anlattı Bursa'da kazada yaşanan kabus dolu dakikaları anlattı

İçişleri Bakanı Soylu trafik denetimine katıldı İçişleri Bakanı Soylu trafik denetimine katıldı